die heeft het gemaakt K zeeland 13 Vlaanderen pikt uitblijven verdieping niet langer Ai Zeeuws antwoord op daling van inwonertal Mbo'ers volgen hbo-vakken Op de pof is uit 'Echt een doorsnede van de Zeeuwse samenleving is de Oesterpartij niet. Een aantal sectoren ontbreekt.' commentaar 'Opnamestop verantwoord' donderdag 24 september 2009 Directeur Monique Schoonen en hoofdredacteur Edwin de Kort van Omroep Zeeland groeiend< foto's Lex de Meester De fine fleur van Zeeland wandelde gisteren na de officiële opening en lezingen naar het Abdijplein om te gaan netwerken. door Ben Jansen Over Deltatechnologie moest het gaat, over vaar digheden in het deltage bied. De voornaamste vaardighe den die de Antwerpse havensche pen Marc Van Peel gisteren op de Nationale Zeeuwse Oesterpartij tentoonspreidde waren welbe spraaktheid en duidelijkheid. In een met veel humor doorspekt betoog bracht hij een volstrekt hel dere boodschap over de Wester- schelde-kwestie: Vlaanderen pikt het uitstel van de verdieping niet langer. Van Peel rekende af met een aan tal mythes. Een ervan is dat wordt verondersteld dat na 9 oktober, als het kabinet een beslissing heeft ge nomen over al dan niet ontpolde- ren, het wat hij 'Vlaamse storm pje' noemde wel zal gaan liggen. Van Peel: „De opvatting groeit in Vlaanderen dat we veel te lang ge duld hebben gehad met die gehaai de Hollanders." En: „We dreigen niet met economische maatrege len als de verdieping van de Wes- terschelde uitblijft; we voeren ze gewoon uit." Hij verzette zich tegen het beeld dat in Zeeland dijken moeten wor den doorgestoken omdat Vlaande ren zo nodig grotere schepen naar Antwerpen wil laten varen. „Dat hoeft helemaal niet. Nederland wilde de toegankelijkheid van Ant werpen in samenhang met veilig heid en natuurlijkheid bezien. Daar hebben wij ons bij neerge legd, zelfs als dat een paar jaar - nou ja, het zijn elf jaren geworden - zou kosten." www.pzc.nl DEBAT WESTERSCHELDE datum: maandag 5 oktober plaats: Middelburg tijd: 16.00 uur DEBATTEER MEE PZC debatteert over de Westerschel- de. Actuele artikelen over de kwestie die Vlaanderen en Nederland ver deelt, vindt u op www.pzc.nl/debat EN VERDER Wat is het mooiste Zeeuwse boek? Stem op www.pzc.nl/boekenprijs Alle weblogs op www.pzc.nl/blogs Elke dag het laatste nieuws in uw inbox: www.pzc.nl/nieuwsbrief MIDDELBURG - Met een manifesta tie zaterdag in de Abdij in Middel burg sluit de provincie de dialoog over de gevolgen van de bevol kingsdaling voorlopig af. Provinciale Staten hebben het afge lopen jaar het initiatief genomen voor die dialoog naar aanleiding van de nota Onverkende paden, Daarin schetste het dagelijks pro vinciebestuur de mate waarin de Zeeuwse bevolking de komende tientallen jaren krimpt. De Staten hebben dat opgepikt door onder de titel NieuwZeeland een brede samenspraak met de Zeeuwse samenleving op te zet ten. Het doel was duidelijk te ma ken dat die krimp in aantocht is, aan inwoners en instellingen te vragen welke problemen erdoor kunnen ontstaan en wat daaraan te doen valt. De uitkomsten en het Zeeuwse antwoord op de krimp zijn vervat in het rapport Op pad. Het wordt zaterdag op de NieuwZeeland-ma- nifestatie gepresenteerd. Erin staat dat een omslag in denken moet worden gemaakt en dat nieuwe uitgangspunten nodig zijn, waarin kwaliteit en samenwerken voorop staan. Een aantal projecten waarin dat wordt uitgewerkt, krijgt tij dens de manifestatie (van 10.45 tot 14.30 uur) nadere aandacht. Van Peel liet er geen twijfel over bestaan dat het klimaat tussen Ne derland en Vlaanderen is verzuurd en dat de toonhoogte tijdens ge sprekken is gestegen. Maar het is dan ook niet niks wat er aan de hand is. „We hebben verdragen die door Nederland en Vlaande ren zijn bekrachtigd. En dan zegt de Nederlandse regering ineens: we gaan niet doen wat erin staat, waarna de Raad van State de ver gunning voor de verdieping schorst. Dan is er toch wel reden voor een zeker wantrouwen." DEN HAAG - De ziekenhuizen in Goes en Vlissingen hebben met de opnamestop voor zwangeren deze zomer geen risico's genomen en verantwoord gehandeld. Dat antwoordt minister Ab Klink (CDA, Volksgezondheid) op vra gen van de SP. Op 26 juni is er van 16.00 uur tot 24.00 uur een opna mestop geweest voor zwangeren die begeleid moesten worden. Vol gens Klink was geregeld dat zwang eren konden worden opgevangen in ziekenhuizen in Terneuzen en Bergen op Zoom. Tijdens de opna mestop heeft zich geen zwangere gemeld. De reden voor de opname stop was een combinatie van 'een hoog aanbod van zeer zieke zwang eren', en personeel dat deels op va kantie en deels ziek was. open op de pof is uit. Het Centraal Bureau voor de Statistiek spreekt van een snel groeiende 'schuldangst'. Neder landers lenen veel minder mak kelijk dan een jaar geleden. Wat begon met grote fouten van banken in de kredietcrisis heeft nu ook flinke gevolgen voor de kleine kredietverlening. Het is jammer voor de financierings maatschappijen en de postor derbedrijven, maar de recessie heeft veel burgers wakker ge schud. Zij gaan verstandiger om met hun geld. Daarbij wor den ze geholpen door de over heid die de reclameregels voor geldverstrekkers heeft aange scherpt. Bovendien zijn de kre dietverleners zelfkritischer ge worden. Deze nieuwe voorzichtigheid is goed voor de economie, want wie niet leent, heeft uiteinde lijk meer te besteden. En de Ne derlanders die nu liever sparen dan dat ze rente betalen, bren gen hun spaarcentjes via de bank in omloop. Zo blijft het geld toch volop rollen. door Cornelleke Blok middelburg - Studenten verpleeg kunde van het ROC Zeeland en ROC Westerschelde kunnen in de laatste twee jaar van hun oplei ding alvast de propedeuse halen op hbo-niveau aan de Hogeschool Zeeland. Zo kunnen ze in zes jaar tijd een mbo- én een hbo-diploma halen. De opleidingen verpleeg kunde van ROC Zeeland, ROC Westerschelde en de Hogeschool Zeeland werken vanaf dit studie jaar nauwer samen om de over gang van mbo naar hbo zo soepe ler te laten verlopen. Eerder konden mbo'ers ook al een verkort hbo-traject volgen. „De sa menwerking levert een tijdwinst van een half jaar op", zegt Anita Hagen, teamleider Verpleegkunde van het ROC Zeeland. „Maar, be langrijker: hiermee tackelen we ook vroegtijdige uitval in het hbo. Voor veel mbo'ers blijkt het hbo namelijk te hoog gegrepen: het is toch een heel ander soort onder wijs. Daar komen de studenten nu eerder achter. Bovendien blijkt uit een rapport over arbeidsmarktver kenning van Viazorg dat er een te kort aan verplegend personeel komt in Zeeland. Daar spelen we met deze samenwerking op in." De mbo'ers die hbo-vakken willen volgen, krijgen in het derde jaar op de ROC's les van een docent van de Hogeschool Zeeland. „In het vierde jaar volgen de studen ten de vakken op de HZ. Dan kun nen ze alvast sfeer proeven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3