Cauberg is de scherprechter Geen oranje op podium van tijdrit 38 en 39 38 WK wielrennen op de weg voor de vijfde keer in Limburg 1938 1948 1979 1998 Ploegentijdrit op WK wielrennen Rafael van der Vaart niet opgenomen in selectie van Oranje Donderdag 24 september 2009 37 PSV wint moeizaam in KNVB-beker, NAC ontsnapt in Tilburg Tip? sport@pzc.nl I De vier 'Limburgse' wereldkampioenen: 1938 Marcel Kint (Bel) linksboven 1948 Briek Schotte (Bel) middenhoven 1979 Jan Raas (Ned) linksonder 1998 Oscar Camenzind (Zwi) rechtsboven Willem Adriaansens WIELRENNEN WK in 2012 weer naar Limburg door Patrick Delait SITTARD - De UCI heeft het WK wielrennen 2012 gisteren toegewe zen aan Zuid-Limburg. Hoewel meerdere gemeenten worden be trokken bij de titelstrijd, is de Cau berg in Valkenburg vanzelfspre kend het kloppende hart. Geen helling ter wereld immers waarop meer WK-geschiedenis werd ge schreven. Een terugblik. 5 september 1938 was de dag van Marcel Kint. Het regende pijpenste len op de Cauberg, maar dat weer hield 'De zwarte arend' uit het West-Vlaamse Zwevegem er niet I van de rest van de deelnemers op een hoopje te rijden. Zelfs de Zwit serse tandem Paul Egli (zilver) en Leo Arnberg (brons) was niet be stand tegen de ontketende Kint. Het WK van 1938 moet één van de zwaarste uit de geschiedenis zijn geweest. Slechts zeven renners bereikten de finish, onder wie Piet van Nek, die als beste Nederlander als vierde eindigde. Omdat het volgende WK vanwege de Tweede Wereldoorlog pas in 1946 werd verreden, mocht Kint zich de langst regerende wereld kampioen noemen. Veel munt heeft de Belg echter niet kunnen slaan uit de regenboogtrui. Kort na zijn demonstratie in Valken burg moest Kint in militaire dienst. In 1942 stopte hij definitief met koersen, omdat hij als inwo ner van het nabij de Franse grens gelegen Zwevegem meer geld kon verdienen met de smokkel van ta bak. Met 28 beklimmingen van de Cau berg zou ook het WK van 1948 een uitputtingslag worden. Hoe wel hij dat jaar de Ronde van Vlaanderen had gewonnen en tweede was geëindigd in de Tour de France achter Gino Bartali, gaf Briek Schotte zichzelf op de Cau berg geen schijn van kans. Terwijl de Flandrien zich krom boog, loerden favorieten Coppi en Bartali in het peloton alleen naar elkaar. De vete tussen de twee was zodanig uit de hand gelopen, dat met name Coppi maar één doel had: Bartali mocht géén wereld kampioen worden. Toen de voor sprong van de groep Schotte was opgelopen tot een kwartier hiel den Coppi en Bartali het onder een hels fluitconcert voor gezien. Schotte had intussen al zijn ener gie nodig om zich de Nederlander Gerrit Schulte van het lijf te hou den. De inhaalrace van Schulte in spireerde Schotte tot een nieuwe demarrage en nog een, want de Fransman Lazarides wilde zich niet zomaar overgeven. Uiteinde lijk moest ook hij buigen voor 'IJ zeren Briek' die - zo zei hij later - in Valkenburg 'gewoon de beste' was. Slechts tien renners haalden in 1948 de finish. Bloedstollend. Zo ongeveer moe ten de ongeveer 200.000 wieler fans die naar Valkenburg waren ge komen het WK van 1979 hebben beleefd. Jan Raas moest en zou voor eigen publiek wereldkampi oen worden, maar waar zat Raas toen de Franse knecht André Chal- mel tijdens de laatste beklimming van de Cauberg wegreed uit een kopgroep van acht renners? Zeven mannen keken lijdzaam toe hoe de Fransman wereldkampioen ging worden. Van een anticlimax gesproken. Gelukkig voor Raas kon Didi Thurau, een voormalige ploegmaat bij TI-Raleigh, zich niet bedwingen. Door toedoen van de Duitser werd Chalmel op twee honderd meter van de streep ge pakt. Raas kon nu niet langer wachten. De Zeeuw zette aan, maar moest uitwijken voor de naar buiten zwaaiende Thurau. Giovanni Battaglin, niet bedacht op de manoeuvre van Raas, kwak te tegen de grond. Alle ogen ble ven echter gericht op Raas. Zou de Zeeuw het werkelijk waarmaken? Raas deed het. Met gebalde vuist reed hij over de finish. Pas daarna kwam de woede. Raas pikte het niet dat de NOS had laten zien dat hij door zijn ploegmaats naar bo ven was geduwd. Zo boos was Raas dat hij Mart Smeets na af loop niet te woord wilde staan. Als Oscar Camenzind, Niki Aeber- sold, Michele Bartoli, Lance Armst rong, Michael Boogerd en Peter van Petegem in de voorlaatste ron de afstand nemen, zetten weini gen hun geld op Oscar Camen zind. Hij trok zich echter niks aan van de reputatie van zijn mede vluchters. In de laatste ronde waag de hij als eerste van de zes zijn kans. Het juiste moment, want Boogerd reed lek en Armstrong - terug in het peloton nadat hij kan ker had overwonnen - kon niet be ter. In regen en wind begon de Zwitser met minieme voorsprong aan de slotklim van de Cauberg. Hoewel achtervolgers Van Pete gem en Bartoli een betere sprint in huis hadden, kwamen ze geen meter dichterbij. Camenzind werd wereldkampioen, tot verbazing van velen. Veel geluk heeft de re genboogtrui hem nooit gebracht. Hij won in 2000 nog wel de ronde van zijn land en Luik-Bastena ken-Luik in 2001. In 2004 werd de Zwitser ontmaskerd als dopingzon- daar en beëindigde hij zijn wieler- loopbaan. MENDRISIO - Team Garmin contrac teerde hem reeds voor komend sei zoen en nu heeft Jack Bobridge ook nog een wereldtitel op zak als hij zijn overstap naar de profran gen maakt. De Australische wieler belofte won gisteren in het Zwit serse Mendrisio het eerste WK-on- derdeel, de tijdrit voor beloften. Bobridge (20) was na 33,2 kilome ter één minuut en twintig secon den sneller dan de beste Nederlan der, Dennis van Winden: 40.44,79 om 42,04,39. De 21-jarige Van Winden (Berkel en Rodenrijs) werd elfde en sprak van een „prima voorbereiding op de wegwedstrijd van zaterdag." Ste ven Kruijswijk (Nuenen) eindigde als twaalfde, twee tellen achter Van Winden. Kruijswijk (22) had vooral moeite gehad met de ritme wisselingen die op het geacciden teerde parkoers vereist waren. Bondscoach Thorwald Veneberg was niet ontevreden over zijn twee pupillen. „We hebben mo menteel bij de beloften geen echte specialisten. Dennis en Steven zijn klassementsrenners. Als je dan op een WK in de tijdrit bij de eerste vijftien eindigt, doe je het goed." Bij de vrouwen won Kristin Arm strong. De Amerikaanse, eerder in 2006 al de beste van de wereld en vorig jaar olympisch kampioene, had 35 minuten en 26 seconden nodig voor haar rondgang over 26,8 kilometer. Tweede werd de Ita liaanse Noemi Cantele, die 55 se conden moest toegeven. Het brons was voor de Deense Linda Mela- nie Villumsen, die ook nog net binnen de minuut bleef Regina Bruins was de beste Neder landse met de vijftiende tijd op 2.14. Met dat resultaat kon de hbo-studente uit Leiderdorp le ven. Vorig jaar werd ze 21e. „Ik doe niet mee om de medailles. Mijn doelstelling is om ervaring op te doen", vertelde ze. Ellen van Dijk, de andere Neder landse deelneemster en Europees kampioene, was minder blij met haar twintigste plaats. Werk aan de winkel, wist de Amsterdamse. „Ik zal deze winter aan mijn duur- vermogen moeten werken." MENDRISIO - De ploegentijdrit is vanaf 2012 terug op het WK wiel rennen. Limburg heeft de pri meur. Het betreft een wedstrijd tussen merkploegen naar voor beeld van de ploegentijdritten in de grote ronden. Over het aantal af te leggen kilo meters en het aantal renners kon Pat McQuaid, voorzitter van de UCI, gisteren nog niets zeggen. Het gaat in elk geval niet om de oude formule van vier renners die honderd kilometer reden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39