zeeland 133 Geen overtuigend bewijs zaak Toth Dregteam zoekt sporen onder water Bevrijding bracht geen rust RECHTBANK Getuige-deskundigen zitten niet op een lijn De Slag om de Schelde donderdag 24 september 2009 door Emile Calon MIDDELBURG - DNA-deskundigen kunnen niet aangeven in hoeverre de verdachte van de moord op Ilonka Toth daadwerkelijk betrok ken was bij haar dood. De DNA-delen die op het moordwa pen zijn aangetroffen, een marme ren grafrand, kunnen van de 54-ja- rige Vlissinger zijn. Maar zeker heid gaven de deskundigen niet. Die vier specialisten van vier ver schillende bureaus blijken ook niet op een lijn te zitten, zo werd gisteren duidelijk tijdens het ho ren van hen door de leden van de Middelburgse rechtbank. De DNA-delen die op het moord wapen zijn aangetroffen, kunnen van de Vlissinger zijn. Maar de kans dat ze van iemand anders zijn, bijvoorbeeld een ver familie lid, varieert van één staat tot dui zend tot één staat tot meer dan een miljoen, aldus R. Eikelen boom (IFS). „En dan gaan we nog steeds uit van een hypothese", zei de deskundige in een toelichting. Van de vier opgeroepen specialis ten was hij diegene die de verdach te nog het meest ziet als schuldig aan de dood van de 42-jarige Vlis- singse vrouw die zondag 5 juli 2008 dood werd aangetroffen op de Noorderbegraafplaats in haar woonplaats. M. Blom (PHI-Advies) zei op zijn beurt dat de bewijskracht van de gevonden DNA-profrelen niet heel hoog zijn. „Je kunt er niet naar re kenen." Zei hij ter verduidelijking tegen de rechters. Aan het begin van de zitting, die tot in de avond duurde, vertelde A. Hendrix (foren sisch technische recherche) dat veel DNA-sporen zijn verdwenen of incompleet zijn door de extre me weersomstandigheden tijdens die 5e juli. Zon en stortbuien, heb ben veel sporen vernietigd. Tij dens een reconstructie vertelde hij dat Toth bij een bankje op de be graafplaats om het leven is ge bracht. Vervolgens is ze versleept en achter bosjes gelegd. Het moordwapen is in drie delen terug gevonden op verschillende plaat sen op de begraafplaats. Tijdens het onderzoek door het IFS zijn per ongeluk ook nog eens DNA-sporen van een medewerker van dat bureau op het moordwa pen terechtgekomen. Morgen, vrijdag, gaat de rechtbank de verdachte horen. Gisteren maak te hij bekend dat hij dan zijn ver haal zal doen. Twee weken later is het de beurt aan de officier van jus titie en de advocaat. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - De eerste actie van het kersverse dregteam van het Korps Landelijke Politiediensten drie jaar geleden was gelijk raak. De zoektocht van de brandweer naar een vermeende drenkeling in de Roosendaalse Vliet had niets opgeleverd. De specifieke aanpak van de nieuwe tak bracht wél resul taat. „Toen wisten we zeker het goed zat met onze methode", zegt Frans van de Wetering. De waterpolitieman uit Terneuzen is één van de vier coördinatoren van het dregteam (LDT), verant woordelijk voor het zuidelijke landsdeel. Het team bestaat uit 25 specialisten, opgeleid voor het tra ceren van drenkelingen en sporen onderzoek onder water. Neder land vertolkt met die aanpak een voorbeeldfunctie binnen Europa, aldus Van de Wetering. Dat is de reden waarom een internationaal gezelschap van waterpolitiemen sen gisteren in de Grevelingen bij Scharendijke een uitgebreide de monstratie kreeg voorgeschoteld van de inzet van het 'LDT'. Volgens het scenario ligt ergens bij het haventje van Rijkswaterstaat aan de Brouwersdam een auto in het water, met het slachtoffer er mogelijk nog in. Omdat er aanwij zingen zijn dat het gaat om een misdrijf, wordt het dregteam inge schakeld. Vanuit een helikopter worden eerst overzichtsfoto's geno men en het gebied rond de haven met een warmtecamera afgezocht. Wanneer dat geen resultaat heeft, komt de echte speurneus opdra ven. Een herdershond buigt zich diep over de punt van een rubber boot en snuift het wateroppervlak te af Het dier is getraind om lijk lucht op te sporen, legt Johanna Metselaar (coördinator noord) uit. „De gassen uit een ontbindend lichaam borrelen meestal na een dag of drie op en dat ruiken ze." De hondeneenheid wordt nog dit jaar uitgebreid met twee dieren, die in staat zijn al na twee tot drie uur drenkelingen te traceren aan de hand van mensgeur, vertelt Dick Staal, de chef van die een heid. Aan de Brouwersdam slaat de herder bij het tweede rondje aan. De positie wordt doorgege ven, waarop met sonarapparatuur vanaf boten van politie en marine de bodem in die zone wordt ver kend. Een op afstand bestuurbare torpedo registreert een mogelijk autowrak. Op die plek wordt een boei uitgegooid en is het de beurt aan politieduikers. „Nu hebben we een plaats delict", vertelt Metse laar, „en is het van belang dat spo ren zo goed mogelijk bewaard blij ven voor forensisch technisch on derzoek." De duikers bevestigen de vondst. Het lichaam naast de auto wordt gelijk in een zak ver pakt en zo boven gebracht. In Zeeland komt het dregteam vooral in actie bij duikongelukken. Wie ook een verhaal over de bevrijding heeft kan bellen naar 0118 - 434010. door Jan van Damme Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november - toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen voeren - terug op die tijd. Terwijl de Duitsers in West- Zeeuws-Vlaanderen zich hergroepeerden om het ge bied zo goed mogelijk te verdedi gen, kon oostelijk van de Braak man al de vlag worden uitgesto ken. Wim Riemens - nu 84 jaar, toen 19 - woonde in het gehucht Zoute Spui, tussen Axel en Terneu zen. De eerste weken van septem ber zag hij een hele stroom terug trekkende Duitsers. „Die waren vals", zegt hij. „Een vriend van me hebben ze in het cachot gegooid, omdat diens vader bij de Orde Dienst zat. Dat maakte je toch wel bang." Zijn vader was handelaar in aardappels, groente en fruit. Tot de avond van de 19e september stond er een Duits kanon op het erf waarmee ze op de oprukkende geallieerde troepen schoten. Een dag later arriveerden er Poolse mili tairen. Maar met de bevrijding keerde de rust niet terug. Er kwa men vluchtelingen uit Terneuzen. Daar stond Canadees geschut opge steld, waarmee op Vlissingen en Hoedekenskerke op 'de overkant' - Zuid-Beveland en Walcheren - werd geschoten. Nog weer enkele weken later kwamen er evacués van de andere kant van de Braak man: bevrijd, maar doodsbang voor alle oorlogsgeweld. Een internationaal gezelschap van waterpolitiemensen krijgt in de Grevelingen bij Scharendijke een demonstratie van de inzet van het dregteam. Met hulp van een hond wordt er gezocht naar een auto met 'lijk'. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35