Wie hier mag zijn, 2 zeeland Gemeenten krijgen rekening voor ondermaatse brandweerorganisatie Groeten uit De Groe donderdag sy Op het Middelburgse Abdijplein genoten zo'n 760 genodig den gisteren van oesters en gezelschap op niveau. Visite kaartjes waren het belangrijkste accessoire. donderdag 24 september 2009 door Willem van Dam Verrek, hij doet 't! Waar vind je ze nog, die ouderwetse toverballen- automaten die - na in werping van een muntstukje en een flinke snok aan een chromen knop - gifgroene kauwgumballen uitspuwen? In De Groe - aan de Slijkstraat, aan de voorgevel van een grutters winkelt je waar drop veters, Sunlight-zeep, blauwsel, krenten en rozijnen liggen uitge stald. We zijn er een paar dagen ge weest, in De Groe. Om uit te waaien langs het strand en om wat rond té slenteren in de West-Zeeuws-Vlaamse kustdorp- jes. Prachtig dorp, De Groe. Fraai marktplein met in het midden een eeuwenoude kerk (tijdelijk deels aan het zicht onttrokken we gens restauratiewerkzaamheden), omkranst door majestueuze kas tanjes, wilgen en linden. Wel eens overnacht in herberg De Natte Pij? Verwacht geen luxe, maar dat wordt door de sfeer ruimschoots gecompenseerd. De herberg ademt de sfeer van vroe ger. De kamers - houten vloeren, lampetkan en in de hoek zelfs een nachtspiegel - hebben geen num mers, maar zijn voorzien van naambordjes: Moei Mientje, Moei Lientje, Moei Trientje. In de gelag kamer serveren ze desgewenst preiprol, paptaart en peekluts. De Natte Pij (de herberg ontleent haar naam aan de Gentse monni ken die heel vroeger het Zeeuws-Vlaamse land inpolder den en het daarbij niet droog hiel den) ligt halverwege de Slijk straat. De stichting Het Vlaem- sche Erfgoed heeft van dat straat je een museum gemaakt. We ke ken rond in de kapsalon van Kees Brakman, waar de heren van het dorp destijds werden geschoren en de dames zich lieten ondule- ren. We leunden tegen de toon bank van het textielwinkeltje van Saar Cijsouw, die garens en band verkocht en vrouwenonderbroe ken zonder (ja, ja, ook toen al) kruis. We neusden in de Nutsbi- bliotheek, met Aafkes Tiental en Bruintje Beer op de planken. Behoefte aan een weekendje weg? Doe de Groe! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl T7TTÏ Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (nar) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor €15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening co De PZC gaat zorgvuldig om me: persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie jt £jV O co OESTERPARTIJ Bert van Leerdam: „Ik schat dat ik op een visitekaartje of 25 kom." Antoine Denert, de 'knuffelburge meester' van Kruibeke: „Mijn baard is mijn visitekaartje." Cees van Liere: „Visitekaartjes ge ven? ledereen kent mij al." door Óndine van der Vleuten Vlamingen en vrou wen, die waren er naar verhouding wei nig op de zevende Na tionale Zeeuwse Oes terpartij. De .Vlamingen vanwege de boycot, de vrouwen - nou ja, omdat die blijkbaar toch aanzien lijk minder sleutelposities bezet ten. En de Oesterpartij heeft een naam hoog te houden: alleen een select gezelschap is welkom op de jaarlijkse netwerkbijeenkomst, die sinds 2003 in de Middelburgse Ab dij gehouden wordt. Dit jaar gingen er tweeduizend persoonlijke invitaties de deur uit, met daarin een code die geacti veerd moest worden. Een lijst vol bestuursvoorzitters, topfunctiona rissen in het bedrijfsleven, politici, 'thema-gerelateerde' genodigden, en Bekende Zeeuwen. BZ'er Bert van Leerdam bijvoor beeld. Net na het minisymposium, nog in de wandelgangen, heeft hij al drie visitekaartjes uitgedeeld. Terwijl het netwerken nog moet beginnen. „Ik kom op veel netwer ken, maar dit is de beste. Hier zijn de oren die ik zoek om te vertellen wat ik tegenwoordig doe: marke ting, films maken, mensen leren zich zelf goed te presenteren. En de hoofden waar die oren aan zit ten, zijn van goede kwaliteit." Gro te bedrijven, de belangrijke men sen komen hier. „Oók die van Vlaanderen", benadrukt Van Leer dam. „Jammer dat die er nu niet zijn." Buiten verdringen de genodigden zich in de grote tent, want er valt een zachte motregen. Rond de schalen met oesters wordt druk ge converseerd. Cees van Liere, voorzitter van de Nederlandse Oestervereniging, is hier als netwerker pur sang in zijn element. „Ik heb alle Oesterpar tijen bijgewoond, vanaf de aller eerste keer. Toen heb ik Karla Pe- ijs, destijds nog minister van Ver keer en Waterstaat, lid gemaakt van het Gilde van de Vergulde Oes ter." Zéér exclusief, dat Gilde. De leden dienen de techniek van het oester-openen tot in de puntjes te beheersen en in staat te zijn een af gewogen oordeel over de smaak te geven. „Op de vorige partij trad Ro bert Zonnevylle, notaris te Zierik zee, toe. Afgelopen maandag vond de 'intronisatie' plaats van WNF-directeur Johan van de Gronden en de vertegenwoordiger van de Vlaamse regering in Den Haag, Filip D'Havé." Vandaag wordt het alwéér genie ten voor Van Liere, bij de opening van het Zeeuwse oesterseizoen in Leuven. We heffen nog maar eens het glas, gevuld met witte, mousse rende wijn uit Luxemburg. Tenslot te zijn er 120 flessen ingekocht, en die mogen op. Hoofdredacteur Edwin de Kort van Omroep Zeeland is voor het eerst op de Oesterpartij en vooral uit op het 'persoonlijke gesprek'. Omroep Zeeland-directeur Moni que Schoonen - tevens juriste, voormalig topambtenaar en voor malig D66-politicus - heeft als doorgewinterd netwerkster een tip voor rookies: niet meteen met je kaartje komen en - dat geldt vooral voor de mannen - niet kle ven! Plezier maken - zonder lieder lijk dronken te worden - is wél toe gestaan. Dat lukt hier prima. Maar als het over netwerken gaat, zou de Oesterpartij wel uitgebreid mogen worden met een aantal sec toren: „Cultuur, de rechtbank, de ziekenhuizen, politie, brandweer. Hoe zit het met de gemeenten?" Van de Vlaamse gemeenten is in elk geval 'knuffelburgemeester' An toine Denert van Kruiningen aan wezig. Ondanks de boycot. „Om dat ik enorme sympathie voor de Nederlanders, Zeeuwen in het bij zonder, heb. Omdat ik vind dat de Nederlanders het op het punt van waterproblematiek veel beter doen dan de Belgen. Die laten economi sche belangen voor veiligheid gaan. En zal ik u dan nu een knuf fel geven?" door Marcel Modde MIDDELBURG - Gemeenten waar de brandweerzorg eind volgend jaar nog steeds ondermaats is, krijgen de rekening gepresenteerd. Die maatregel vloeit voort uit de ge plande samenvoeging van de af zonderlijke gemeentelijke korpsen tot één Zeeuwse brandweerorgani satie op 31 december 2010. Uit een tussenrapportage bleek eerder dit jaar dat zes van de twaalf brandweerkorpsen nog niet voldoen aan de verhoogde norm die binnen de Veiligheidsregio Zee land (VRZ) is vastgesteld; Die lan delijk nagestreefde kwaliteitsverbe tering komt tot stand op last van de minister van Binnenlandse Za ken. Zeeland krijgt voor dat doel bijna 1,6 miljoen euro uitgekeerd. De helft is al binnen en besteed. Maar voor het andere deel moeten alle gemeenteraden uiterlijk eind dit jaar hun fiat geven voor de overstap van hun brandweervrij- willigers naar de nieuwe organisa tie onder VRZ-vlag. In een brief die is verstuurd aan de raden, wordt gevraagd in te stem men met de samenvoeging en de financiële consequenties. Hoe de kostenverdeling van lokale en re gionale brandweerzorg onder de gemeenten precies zal uitpakken, is overigens nog niet duidelijk. Een speciale commissie doet daar onderzoek naar en zal waarschijn lijk niet eerder dan in het voorjaar rapport uitbrengen. Die aanpak heeft onder meer te maken met de weifelende opstelling van burge meesters en wethouders van Mid delburg in het hele proces. Dat col lege is beducht op 'leungedrag' van omliggende korpsen, waarin de laatste jaren aanzienlijk minder is geïnvesteerd. Wethouder Frank Streng zei gisteren in de VRZ-ver- gadering dat het huidige voorstel nu ook de steun heeft van het Mid delburgs college en dat het verder aan de raad is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2