consument 119 koopste getest* onsumentenbond donderdag 24 september 2009 Ricotta met bieslook, dille, kervel en dtroen bloesemhoning. Vers van het land, Van de bakker en Van de slager. Daarin volgt ze steeds hetzelfde pad: ze beschrijft eerst de geschiedenis van de producten, het benodigde keukengereed schap en de toe te passen kooktechnieken. Daarna volgen de recepten. In haar zoektocht naar de oorsprong van voedsel is ze nu bij zuivel aanbeland. Van de melkboer heet haar nieuwste boek. Dat be gint ruim 10.000 jaar geleden in de vlakten van Iran en Afghanistan, waar de eerste melkgevende dieren (schapen en geiten) werden gedomesticeerd. Het eerste deel gaat over het basisingrediënt melk en het melk vet waarvan room en boter wordt gemaakt. Ricotta met bieslook, dille, kervel en dtroenbloesemhoning benodigdheden: 400 gram ricotta; 1 bosje kervel; 1 bosje dille; wat takjes bies look; olijfolie; citroenbloesemhoning (natuurvoedingswinkel); geraspte schil van een onbespoten citroen; 1 eetlepel fijne kristalsuiker. bereidingswijze: Maak 'berijpte' citroen schilletjes: meng in een kommetje de geraspte citroenschil met de suiker. Spoel de verse kruiden onder de koude kraan. Trek de blaadjes van de kervel en de dille, hak ze fijn en knip de bies looktakjes. Sprenkel er wat olijfolie over. Roer in een kom de ricotta zacht met een vork en roer de aromatische kruiden erdoor. Verdeel de ricotta over vier bakjes, druppel er een beetje ho ning over en garneer met de citroen schilletjes. bron: De Italiaanse Kookschool Het tweede deel gaat over producten van ge fermenteerde ('gegiste') melk. Denk aan zu re room, crème fraiche, yoghurt of karne- melk.Strikt genomen behoort kaas daar ook toe, maar Kitchen beschouwt dat als apart product. Zo'n 135 recepten staan er in het boek, van zoet naar hartig. Niet allemaal ori gineel, maar wel illustratief voor de onuit puttelijke toepassing van een product dat niet logisch is als voedingsmiddel. Waarom maken we eigenlijk geen boter of kaas van demelk van het zoogdier dat we zelf zijn? I Leanne Kitchen - Van de melkboer. Terra, 256 blz., 29,95 euro. reageren? consument@wegener.nl door Jacques Hermus duet. Je zit in het midden van de actie, om geven door de warmte van de keuken en van het Italiaanse culinaire hart. Een blik op het gezicht van Pezone en je ziet het plezier en de passie van de pagina's af spatten. En voor de thuislezers is het allemaal ook nog eens gemakkelijk na te maken. Maar mis schien nog belangrijker is de fantastische fo tografie van Laurence Mouton. Het lijkt ja ren zeventigfotografie, maar dan in een ul tramodern jasje: heldere lijnen en eenduidi ge kleuren, maar met een vrolijke styling. Zelfs in de fotoreeksen van het tweede deel, waarbij je stapsgewijze technieken leert. Alba Pezone - De Italiaanse kookschool. Terra, 128 64 +112 blz., 29,95 euro. wxwmmT Ach, wat was het vroeger toch mooi. Je had bak kers, slagers, poeliers, een visboer, de melk boer. Allemaal winkel tjes waar je terecht kon voor speciale producten, gericht advies en gratis dorpsroddels. Maar bak kers zijn steeds minder vaak warme bakkers, het aantal ambachte lijk slagers in ons land is in dertig jaar tijd van 12.000 teruggelopen tot ruim 2.000, de zelfstandige poelier is vrijwel helemaal ver dwenen, de visboer heeft alleen nog panga- en andere nepvisfilets en de melkboer lijkt uitgestorven. De Australische Leanne Kitchen probeert ons langs de moderne leverancier van al het voedsel - de supermarkt - te loodsen naar die ouderwetse kennis over brood of vlees, vis of groenten. Uiteraard met de bedoeling daarna lekker in Kitchen's keuken aan de slag te gaan. Daartoe schreef ze boeken als De Italiaanse Kookschool van Alba Pezone, drie delen in een doorzichti ge cassette, is een speels concept van een even speelse en sprankelende auteur. Pezone is een Na- politaanse die in Parijs woont en er een kook school heeft. Ze schrijft regelmatig voor het blad Elle en is te zien op de Franse tv, waar haar aanstekelijke pre sentatie de Fransen verleidt tot verder kij ken dan hun eigen culinaire neus lang is. Nu heeft Pezone ook veel te vertellen. Zo als: de Italiaanse keuken bestaat niet! In Na pels eten ze echt geen risotto en ossobuco wordt niet met tomaat geserveerd: elke streek is geworteld in zijn eigen geografie, natuur en geschiedenis. Dat is allemaal te lezen in het eerste deel van De Italiaanse Kookschool, 'Reis door Ita lië'. Daarin worden per regio, stad of streek driegangenmenu's gepresenteerd. Dat alles voorzien van luchtige, maar informatieve verhaaltjes. Het tweede deel gaat over 'tech nieken, producten en keukengerei'. In dit meer technische en praktische deel vindt de lezer basisbereidingen voor pasta, gnocchi, risotto enzovoort. Verder gaat Pezone uitge breid in op de de mooiste basisproducten uit de Italiaanse keuken, zoals salumi (vlees waren), capperi (kappertjes), Italiaanse rijst soorten en de ambachtelijke pasta. In deel drie, getiteld '100% product', presen teert de schrijfster een culinair spel met drie gangenmenu's, die allemaal zijn samenge steld rond een van haar favoriete producten, zoals Parmezaanse kaas of olijven. De Italiaanse Kookschool is een mooi*pro Gepubliceerd in twee opéénvolgende energieonderzoeken van de Consumentengids, in mei oktober 2009 op basis van een contract voor onbepaalde tijd met variabele tarieven. 'is. »A vjp 1 "J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19