'Kranten verder in 't nauw' CDA in Kamer wil dat Delta en Evides de tijd krijgen om te splitsen AFM legt Leensysteem boete op van zesduizend euro Adverteerder haakt af Collega's uit heel Europa steken Opel-personeel Antwerpen hart onder de riem donderdag 24 september 2009 AMSTERDAM - Nederlandse uitge vers van kranten hebben hun in komsten uit advertenties en abon nementen in 2008 ten opzichte van het jaar ervoor met 0,2 pro cent zien teruglopen tot 1,6 mil jard euro. Dit jaar zullen die in komsten verder teruglopen, met maar liefst 17 procent tot 1,35 mil jard euro. Dat stelt althans accoun tants- en adviesorganisatie Price- waterhouseCoopers (PwC) in een rapport over de Nederlandse me diasector, dat gisteren is gepubli ceerd. De enorme daling, de groot ste in jaren, is volgens het rapport vooral te wijten aan adverteerders, die de krant als platform links la ten liggen. De kranten gaan ge bukt onder de 'gratis cultuur' op internet, de recessie heeft de sec tor verder onder druk gezet. „Het is niet zozeer de crisis als wel het veranderende gedrag van consu menten en in hun spoor dat van adverteerders, dat de sector tot ver anderingen dwingt", aldus een me- diaspecialist van PwC. Het dieptepunt zou voor de kran tensector nog niet bereikt zijn. Zo wel de oplage- als inkomstendalin gen zullen de komende jaren door- zetten, wordt in het rapport voor speld. Tegenover dalende inkomsten uit papieren advertenties staan wel stijgende inkomsten uit digitale ad vertenties. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De provincie Zeeland en de directies van Delta en water bedrijf Evides moeten de tijd krij gen om de splitsing van Delta en Evides zorgvuldig te kunnen rege len. Dat vindt het CDA in de Tweede Kamer. Ad Koppejan roept de mi nisters Jacqueline Cramer (PvdA, Vrom) en Maria van der Hoeven (CDA, Economische Zaken) op om de partijen die tijd te gunnen. Zo kan volgens hem rekening wor den gehouden met de belangen van Delta, haar klanten en de bete kenis van het energiebedrijf voor de regionale economie en werkge legenheid. Koppejan doelt mede op het feit dat het bedrijf in finan cieel zwaar weer zit. Koppejan komt voor Delta op na dat het Financieel Dagblad on langs publiceerde over de belangen van Delta in waterbedrijf Evides. Dat een commercieel bedrijf als Delta aandelen heeft in een pu bliek waterbedrijf is in strijd met de nieuwe Drinkwaterwet. Gesuggereerd wordt dat zowel de Tweede als Eerste Kamer niet op de hoogte zijn van het belang dat Delta in Evides heeft en dat winst AMSTERDAM De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft financieel dienstverle ner Leensysteem een boete van zes duizend euro opgelegd. De instel ling won onvoldoende informatie in bij het adviseren over consump tieve kredieten. De toezichthouder heeft dit gisteren bekendgemaakt. Bij adviezen over leningen is een adviseur verplicht informatie van de klant te vragen over diens finan ciële positie. van het waterbedrijf indirect vloeit naar de aandeelhouders van Delta (provincie Zeeland en ge meenten). Maar tijdens de behan deling van de Drinkwaterwet vo rig jaar is dat in de Kamer uitvoe rig besproken. De Kamer was toen verontwaar digd over de hoge winst van Evi des. De Kamer sprak toen uit dat waterbedrijven geen hoge winsten mogen maken en anders de tarie ven moeten verlagen. De provincie Zeeland heeft aange kondigd dat ze als grootaandeel houder van Delta, onder voorwaar den en op termijn bereid is de aan delen Evides rechtstreeks onder de provincie te brengen. Koppejan is dan ook verbaasd over de nu ont stane commotie en vraagt tijd voor een zorgvuldige afhandeling van de splitsing. Ook de PvdA en WD hebben vra gen gesteld over de relatie tussen Delta en Evides. Zij vragen minis ter Cramer of het klopt dat inkom sten van Evides uit de levering van drinkwater bij Delta als onbelast dividend terechtkomt en dat Delta daarmee de kosten van andere acti viteiten omlaag brengt. Zij willen ook weten hoe de relatie Evides en Delta precies in elkaar steekt. ANTWERPEN - Bij de Opelfabriek in Antwerpen is gisteren een solidariteitsactie gehouden. Delega ties uit alle Europese landen met een Opelfabriek waren daarbij aanwezig. Naar schatting waren er vier- tot vijfduizend mensen. Het Canadese con cern Magna, dat Opel heeft overgenomen, lijkt van plan de fabriek in Antwerpen te sluiten. De vakbonden verzetten zich hiertegen. Belgische politici denken dat Magna onder druk staat van de Duitse regering, die bereid is miljarden euro's in Opel te pompen als ze daarmee werkgelegen heid in eigen land kan behouden. Staatssteun is volgens de EU-regels verboden als daaraan pro tectionistische voorwaarden verbonden zijn. fota Herwig Vergult/EPA LUXE APPARTEMENTEN VLAKBIJ DOMBURG WAARDEVOLLE INVESTERING BOUW IN VOLLE GANG Rust, klasse en ruimte, direct achter de Zeeuwse duinen.... Bent u straks ook een van de trotse eigenaren van zo'n luxe recreatieappartement of -penthouse op deze excellente locatie? Graag tonen wij u het volledig ingerichte modelappartementen maquette. U bent van harte welkom op 26 september van 11-14 uur op de feestelijke open dag als symbolisch de eerste steen wordt gelegd. Ervaart u zelf met al uw zintuigen de magnifieke omgeving! Tevens elke zaterdag geopend, kijk op onze website!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15