Obama roept op tot samenwerking SUPER LASTMINUTE €349 buitenland n 'Vaticaan wist van uitlatingen Williamson' Criminelen beroven met helikopter gelddepot Royal Palm Area m? Corendon VERENIGDE NATIES Kaddafi: Veiligheidsraad is 'Raad van Terreur' Turkije- Bodrum ^vanaf WW M All Inclusive r.corendon.nl donderdag 24 september 2009 President Barack Obama houdt zijn eerste toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. foto Charles Dharapak/AP President van de Verenigde Staten houdt eerste toespraak voor de Algemene Vergade ring van de VN. Obama: De wereld moet een andere richting inslaan. Libische leider Kaddafi zorgt voor ophef. NEW YORK - De Amerikaanse presi dent Barack Obama heeft.de we reld opgeroepen 'een nieuwe rich ting in te slaan'. Hij pleitte voor meer samenwerking. „Het is mijn diepste geloof dat in het jaar 2009, meer dan op welk tijdstip in de geschiedenis van de mensheid ooit, de belangen van de landen en mensen hetzelfde zijn," zei hij gisteren in New York, waar de 64ste jaarlijkse sessie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties werd geopend. Obama hield zijn eerste toespraak voor de volkerenorganisatie. Hij kreeg een lang applaus toen hij het podium betrad. De delegaties van de 192 lidstaten hadden met spanning gewacht op het optreden van Obama, het staatshoofd van het machtigste land. Onder zijn voorganger Ge orge Bush probeerden de VS gere geld de wereld eenzijdig hun wil op te leggen. Obama en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Hilla ry Clinton, gaven eerder al te ken nen meer belang te hechten aan overleg tussen staten. Obama zei dat hij zich nooit zou verontschuldigen voor het verdedi gen van Amerikaanse belangen. Maar hij wil er alles aan doen 'de anti-Amerikaanse sentimenten' de wereld uit te helpen. Obama riep wereldleiders op de nucleaire wapenwedloop tegen te gaan door Iran en Noord-Korea verantwoordelijk te maken voor hun keuzes. „Met hun acties tot nu toe dwingen de overheden van Iran en Noord-Korea ons een ge vaarlijke helling op. De wereld moet gezamenlijk laten zien dat het internationaal recht geen loze belofte is en dat verdragen zullen worden nageleefd." De Libische leider Muammar Kad dafi, die eveneens zijn eerste toe spraak voor de Algemene Vergade ring hield, zorgde met omstreden uitlatingen voor ophef. Hij stelde in zijn toespraak dat het Handvest van de VN in strijd is met zijn ei gen 'preambule'. Volgens die preambule, waarin de intenties van de VN bij de oprichting wer den vastgelegd, zijn alle naties, groot of klein, gelijk, aldus Kadd afi. Maar in de uitgewerkte tekst krijgen vijf landen een recht dat andere landen niet hebben: zij heb ben een permanente zetel in de Veiligheidsraad. Kaddafi noemde de Veiligheidsraad in zijn huidige vorm een 'Raad van Terreur' en pleitte voor de afschaffing van het vetorecht van de permanente le den. Kaddafi herinnerde eraan dat het Handvest van de VN is geschreven door de landen die tijdens de Tweede Wereldoorlog Duitsland hebben verslagen en dat de meeste huidige VN-leden niet aan de tot standkoming van het Handvest hebben meegewerkt. Kaddafi ver scheurde pagina's van het Hand vest. Veel gedelegeerden verlieten tijdens zijn toespraak de zaal. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad liggen allemaal in Europa, Noord-Amerika en Azië: De VS, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Rusland en China. Libië hekelde eerder dat Afrika geen permanente zetel heeft in de Veiligheidsraad. Binnen de Vere nigde Naties wordt al jaren gede batteerd over een hervorming van de Veiligheidsraad. STOCKHOLM - Het Vaticaan was al twee maanden voordat het de ex communicatie van de omstreden bisschop Richard Williamson op hief, op de hoogte van zijn uitspra ken over de Holocaust. Dat heeft de bisschop van Stockholm, An ders Arborelius, gisteren gezegd. Arborelius zegt het Vaticaan al in november 2008 te hebben gewaar schuwd over de uitspraken van Williamson in een Zweeds tv-pro- gramma. De uitzending had plaats eind januari. Drie dagen later wer den de bisschop en drie andere ook uit de kerk gezette ultraconser vatieve bisschoppen door paus Be- nedictus XVI weer tot de kerk toe gelaten in een poging dissidenten terug te brengen in de kerk. Joden en katholieken wereldwijd waren woedend. De paus heeft altijd ge zegd niet van de uitspraken van Williamson te hebben geweten. Williamson gelooft niet in het be staan van de gaskamers in de nazi- concentratiekampen en zegt dat er niet zes miljoen, maar 200.000 tot 300.000 joden in de Tweede We reldoorlog zijn gedood. Nadat de Duitse bondskanselier Merkel de paus had gevraagd duidelijk af stand te nemen van Williamsons opvattingen, eiste het Vaticaan dat de Brit ondubbelzinnig en in het openbaar afstand van zijn uitlatin gen zou nemen. Williamson heeft daar nog niet aan voldaan. STOCKHOLM - Criminelen hebben gisterochtend op spectaculaire wij- ze een geldopsiag in Stockholm overvallen. Iets na vijf uur spron gen de overvallers vanuit een gesto len helikopter op het dak van de geldopsiag van beveiligingsbedrijf G4S. Ze sloegen een raam in en drongen het gebouw binnen. Er waren wel werknemers in het ge bouw, maar niemand raakte ge wond. Getuigen meldden een aantal har de knallen te hebben gehoord, maar het was nog niet bekend of er explosieven werden gebruikt bij de roof. De politie kon nog niet met zekerheid zeggen of er geld is gestolen, maar getuigen zeiden dat de overvallers het een en ander in de helikopter laadden. Omdat er een melding was geko men dat er explosieven zouden zijn geplaatst in of bij de hangar van de politie, kon die zich niet met de eigen helikopters naar de plaats van de overval spoeden. Ook kon de politie niet bij het geld depot komen, omdat er scherpe voorwerpen waren rondgestrooid. vertrek 28 september^ Het hotel ligt in de pittoreske omgeving van Gümbet, op korte afstand van het centrum van Bodrum en op slechts op 30 meter van het strand. Alle kamers zijn ingericht voor het comfort van de gasten. Een ideale keuze voor families met kinderen of koppels die op zoek zijn naar een relaxte vakantie of van het gezellig avondleven houden! Het hotel is namelijk op slechts 1 km van de beroemde "bar street" gelegen. Het hotel beschikt over familiekamers deze zijn gelijk aan de standaard kamer, echter ruimer van opzet met een aparte slaapkamer. De familiekamer is geschikt voor maximaal vier personen. of bel naar 023-751 06 06

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11