81 bedreigingen in Weert Anonieme dreiging knaagt het meest woensdag 23 september 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Terreur in De auto van wethouder Kirkels staat in brand. foto Gabor Heeres Als er één persoon in Weert weet hoe het voelt om door onbekenden, zonder opgaaf van reden thuis geïntimi deerd te worden, is het Alouis Heijmans. Als wet houder kreeg hij menig be dreiging aan zijn adres. „Pas als het anoniem gebeurt gaat het echt knagen." door Niki van der Naald Opgewonden standjes aan je deur. Alouis Heijmans, oud-wethouder in Weert en nog steeds werkzaam als raads lid en Statenlid voor de PvdA, kan erover meepraten. Heijmans was tussen 1983 en 2002 de wethouder van hoofdpijndossiers zoals het uit elkaar halen en herverdelen van de grote woonwagenkampen in Weert. Die kwestie liet hem letter lijk niet meer los. Ook niet na werktijd. Zo werd Heijmans twin tig jaar geleden vier uur lang op het stadhuis vastgehouden door een groep boze woonwagenbewo ners. Een gijzeling, die uiteindelijk met een sisser afliep. Later moest hij zich een weg banen door zijn eigen straat. Zijn huis bleek te zijn belegerd door wederom woonwa genfamilies die absoluut niet wil den verkassen. „Ik zie mijn vrouw Ria, die toen hoogzwanger was, nog op de stoep staan, terwijl ik onder politiebegeleiding naar huis werd geloodst. Ze stond ge woon met die woonwa genbewoners te praten. Ze wist wie ze waren, omdat ik regelmatig en kele van hun vertegen woordigers over de vloer kreeg. Dat ge beurde te pas en te on pas. Maar ik wist geluk kig wel met wie ik in dit geval van doen had. En die woonwagenbewo ners hadden achter af gezien op som mige punten ge lijk. Alleen is het in de hitte van de strijd moeilijk om er op die manier tegenaan te kijken." Zolang er gestreden wordt met open vizier vindt Heijmans dat de confrontatie met boze burgers 'nu eenmaal bij het vak hoort'. „Pas als het dreigen anoniem gebeurt gaat het echt knagen. Dat is het meest vervelend. Niet zozeer voor jezelf, maar vooral ook voor je fa milie, die ongewild in het vizier komt van weet jij veel wat voor een gek", zegt de politicus. Heijmans heeft er nooit eerder over naar buiten getoeterd zoals hij het zelf noemt, maar ongeveer tien jaar geleden heeft hij ook te maken gehad met brandstichting. In een koude novembernacht schrokken hij en zijn vrouw wak ker van het licht van vlammen, on der zijn slaapkamerraam. Onverla ten hadden zijn auto in brand ge zet. „Sta je daar met je gezin op je pantoffels. Wetende dat je kinde ren nietsvermoedend vlakbij die brandende auto lagen te slapen. Ik heb toen met de politie afgespro ken dat we het hielden op 'een technisch defect aan de auto'. Maar het was zeker een bedrei ging. Dat merkte ik pas echt een dag later, toen een leenauto volle dig gestript en vernield op onze oprit stond", aldus Heijmans. Een dader is in zijn zaak nooit gepakt. Hij weet naar eigen zeggen nog steeds niet uit welke hoek de be dreiging kwam, want 'een visite kaartje of brief zullen dit soort ty pes nooit achterlaten'. Heijmans kan zich goed voorstel len hoe angstig zijn collega-be stuurders zich dit op dit moment moeten voelen. „Als je niet oppast maak je jezelf helemaal gek door maar te blijven gissen wie er achter zo'n actie zit. Naar buiten toe doe je of er niets aan de hand is, maar onbewust kijk je extra over je schouder, doe je de gordijnen zo vroeg mogelijk dicht en laat Hje je kinderen niet meer 3 in de buurt van het Ïm zitten. Het is ge woon een ongeken de vorm van inti midatie die het hele gezinsleven en je eigen ge moedsrust kan aantasten." Autobranden, gerichte schoten op een woonhuis en stenen door de ruit. De burgemeester en wethou ders in Weert gaan al wekenlang ge bukt onder de terreur van 'onbeken den die de oorlog hebben verklaard'. Betrokkenen weten zelf wél uit wel ke hoek de intimidatie komt. Alleen mag niemand dat hardop zeggen. door Niki van der Naald Even zitten ze bij de politie in Weert peentjes te zweten op 23 juni van dit jaar. Een hele eer dat koningin Bea trix op deze dinsdag een verrassings- bezoek brengt aan de Koninklijke Mi litaire School in Weert. Maar op z'n zachtst ge zegd erg onhandig dat een helikopter van het Korps Landelijke Politie Diensten om die re den al de halve dag rondjes cirkelt boven de buurt rond de kazerne. Laat dat nu net op een steenworp afstand zijn van 'Huygenshof, het woonwagenterrein waar de plaatselijke politie, het fraudeteam van energiebedrijf Eneco en de ^gemeente een dag later willen binnenvallen om hennepplantages op te rollen. Zij die iets te verbergen hebben, worden natuurlijk ook ge alarmeerd door de patrouillerende helikopter, zo redeneert de politie. Onbewust kan het be zoek van Beatrix zomaar roet in het eten gooien van het anti-drugsteam. Die vrees blijkt ongegrond. Als vijfenzestig agenten een dag later de woningen op Huy genshof en parallel daaraan twee woningen aan de Helmondseweg betreden, treffen ze tien kwekerijen met in totaal 867 wietplanten aan. Op zich geen grote vangst, maar uit metingen van Eneco blijkt bij vijftien woonunits ook nog eens te zijn gerommeld met "de stroom voorziening. Na de inval is de sfeer onder de be woners grimmig. Zeven mensen, in leeftijd va riërend van 24 tot en met 62 jaar, worden gear resteerd en zitten enkele uren vast. Eneco sluit intussen de stroom af en legt de bewoners boe tes van drieënhalfduizend euro tot meer dan tienduizend euro op. De gemeente stelt wo ningcorporatie Wonen Weert - verhuurder en beheerder van het merendeel van de units - op de hoogte van de drugsvondst, omdat de corpo ratie het beleid heeft om huurders uit huis te zetten bij bewezen grootschalige hennepteelt. Zelf bekijkt de gemeente welke mensen moge lijk gekort worden op hun uitkering. De bewo ners zijn boos, vooral vanwege wat zij noemen 'het overdreven machtsvertoon van de politie'. Een van hen vertelt: „Ik wist niet dat mijn stroom illegaal was. Sommigen van het kamp hebben gegokt en verloren met die wietteelt. Maar nu wordt het hele kamp weer over een kam geschoren. En zitten we allemaal tot onze nek in de schulden." Voor de autoriteiten wordt 24 juni al met al een 'succesvolle dag'. Een dag die niet los kan worden gezien van de reeks gebeurtenissen waar heel Weert het al wekenlang over heeft, namelijk de terreur richting openbaar bestuur ders en medewerkers van energiebedrijven. Al een dag na de anti-drugsactie gaat in de Weerter wijk Moesel een auto in vlammen op. Op het eerste gezicht niet opvallend. De vlaai- stad en omliggende plaatsen als Ospel en Ne- derweert hebben al sinds 2006 te maken met reeksen brandstichtingen in de zomer. Zo wer den in Ospel in korte tijd negen auto's in brand gezet en was het vorig jaar in en rond Weert ook weer raak. Het lijkt het werk van een pyromaan. Hoewel voor een aantal brand jes twee mensen opgepakt en veroordeeld zijn, heeft de politie de serie lukraak aangestoken 1)18 juni: ontmanteling hennepplantage op Standaardmolen in Weert. Illegale stroomaftap, vondst van 340 hennepplanten 2) 24 juni: Helmondseweg en 2b) woonwagen kamp Huygenshof: bij vijftien woningen fraude aan elektriciteitsmeters, kwekerijen in tien panden, 867 hennepplanten aangetroffen, zeven arrestaties 3) 25-26 juni: autobrand bedrijfswagen Joulz, dochterbedrijf van Eneco, Julianalaan Weert 4) 5-6 juli: Groenewoudlaan Weert, brand privé-auto van medewerker Joulz, dochterbedrijf 1 Eneco 5) 6-7 juli: autobrand Koningshof, twee deuren verwijderd van woonhuis burgemeester Niederer 6) 7-8 juli: Oudenakkerstraat, autobrand overbuurman Eneco-medewerker 7) 10-11 juli: Kemperveldweg Tungelroy, bedrijfswagen Joulz in brand, dochterbedrijf Eneco 8) 25-26 juli: autobrand op Laurenburg: Vooralsnog geen link met branden energiebedrijf 9) 7-8 augustus: auto van wethouder Anton Kirkels in brand gestoken, Egmondstraat Weeft 10) 7-8 augustus: steen door ruit wethouder Stef Strous, Wiekendreef Weert 10a) 30 augustus: steen door ruit buren wethouder Strous 10b) 1 september: steen tegen ruit woonhuis wethouder Strous 12) 2 september: autobrand Schuttebeemd, geen directe link bedreiging, wel in onderzoek 13) 10 september: Piet Heinstraat. Auto uitgebrand. Zit niet in onderzoek, geen directe link bedreiging. 11) 13 september: autobrand Weverstraat Weert, bestelauto van energiebedrijf Enexis in vlammen op gegaan. 10c) 20 september: beschieting van huis wethouder Stef Strous NI heg- en autobranden nooit kunnen oplossen. De autobrand in de nacht van 25 op 26 juni is er een van een ander kaliber. Het voertuig dat volledig in vlammen is opgegaan blijkt name lijk een bedrijfsauto van joulz, dochteronderne ming van energiebedrijf Eneco. Hoewel de eige naar van de auto naar eigen zeggen niet aanwe zig is geweest bij het oprollen van de hennep plantages in Weert - „het is namelijk bedrijfsbe leid om niet in je eigen woonplaats op te tre den tegen illegale stroomaftap" - beaamt hij dat hij zelf direct de link legde naar de handha- vingsactie van een dag eerder in Weert. „Ik dacht gelijk: het is oorlog. Het was geen wraak tegen mij, maar tegen het bedrijf Rij door de stad en je ziet onze wagens overal staan." De autobrand blijkt nog maar het begin van de gewelddadigheden die zich als een olievlek over Weert verspreiden. Drie medewerkers van Eneco worden uiteindelijk slachtoffer van brandstichting. Twee bedrijfswagens en één pri- véauto van een monteur gaan in vlammen op. Telkens gebruiken de daders dezelfde methode, zo geven bronnen rondom het onderzoek aan: midden in de nacht wordt een brandend voor werp onder de neus van de auto, vlakbij de mo tor, geschoven. Blijkbaar de beste manier om het voertuig in korte tijd uit te laten branden. In de nacht van 7 op 8 juli vliegt de bedrijfswa gen in brand van een Weertenaar die zelf niet bij Eneco werkt, maar wiens overbuurman dat wel doet. Een nacht voor die 'vergissing' blijkt ook een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8