delta vol technologie 13 Water geeft het land vorm woensdag 23 september 2009 Directeur Rein van der Kluit van Rijkswaterstaat Zeeland: „Echte innovatie gaat met risico's gepaard.' foto Ronald den Dekker V oor veel bouwers van de Del- tadammen zijn de water bouwkundige werken in Zuid west-Nederland nog steeds een visitekaartje. Ingenieurs bureaus en aannemers worden uitgeno digd mee te doen aan grote projecten over de hele wereld, omdat ze faam hebben op gebouwd met de uitvoering van het Delta plan. Dat is welbeschouwd de spin off ge weest van de Deltawerken. Voor de bijzon dere werk- en vaartuigen die voor de aan leg van de stormvloedkering in de mon ding van de Oosterschelde moesten wor den gebouwd, bestond elders geen em plooi. Nadat ze korte tijd te koop hebben gestaan, zijn ze dan ook ontmanteld. Ken nis en ervaring zijn wel te gelde gemaakt. Van New Orleans tot Venetië en van de berging van de Koersk tot de aanleg van ei landen in Dubai. Ook aan het visitekaartje zelf valt de ko mende jaren nog veel geld te verdienen. De klimaatverandering en nieuwe inzich ten op het gebied van het milieu maken het nodig meer samenhang in het Deltage bied te brengen. De hokjesgeest van de Del- tadammen is gedateerd; integrale aanpak en duurzaamheid zijn nu de boodschap. Rein van der Kluit, directeur van Rijkswa terstaat in Zeeland, is een geschikt man voor een genuanceerd oordeel over het suc ces van de Deltawerken. Hij is niet betrok ken geweest bij de bouw - Van der Kluit is niet eens een technicus; hij is jurist - maar hij is wel verantwoordelijk voor het beheer van een groot deel van de Deltadammen. Een blauwalgenplaag in het Vol kerak-Zoommeer, schaarste aan voedings- Groot was pakweg 25 jaar geleden de bewondering voor de moed en het vernuft waarmee de Oosterscheldekering als Kroon op het Deltaplan werd gebouwd. Inmiddels is duidelijk dat uit milieukundig oogpunt nog veel valt te sleutelen aan de Deltawerken. Dus achteraf toch een mislukking? „Geen sprake van", zegt directeur Rein van der Kluit van Rijkswaterstaat in Zeeland. door Ben Jansen stoffen en zandhonger in de Oosterschelde en zuurstofloosheid in delen van het Greve- lingenmeer. De Deltawerken zijn, in tegen stelling tot wat koningin Beatrix 23 jaar ge leden verzekerde bij de ingebruikname van de Oosterscheldekering, nog lang niet vol tooid. „Klopt", zegt Van der Kluit. „Maar dat betekent nog niet dat je de Deltawer ken als een mislukking kunt beschouwen. Als concept van wat na de overstromings ramp van 1953 is gepland, zijn ze zonder meer gelukt. Er is gedaan wat gedaan moest worden. Veiligheid, veiligheid en nog eens veiligheid. Dat was de bood schap. Het is duidelijk dat het resultaat naar de maatstaven en de kennis van nu niet helemaal volmaakt meer is, maar de beoogde veiligheid is er nog steeds." Het mag dan een omvangrijke en dure klus zijn om de nadelige milieueffecten van de Deltawerken aan te pakken door de ver schillende watergebieden met elkaar te ver binden zonder de veiligheid op het spel te zetten, Van der Kluit is er niet ongelukkig mee. „We moeten veiligheid zien te koppe len aan milieu en natuur en er is de relatie tussen land en water." In dat verband voelt hij zich zeer betrokken bij werkzaamhe den van de Stuurgroep Zuidwestelijke Del ta die adviezen voorbereidt om dit deel van Nederland robuust, veilig en klimaatbe- stendig te maken. „Dat is na veiligheid en de samenhang tussen veiligheid en water de derde dimensie van de Deltawerken. Het water geeft Zeeland zijn gezicht. De ontwikkelingen op het land worden be paald door het water." Het is een gegeven waarmee Van der Kluit in zijn vorige func tie als waterschapsvoorman volop heeft ge werkt. 'Water als ordenend principe' heet dat in de waterschapswereld. In de zuid westelijke Delta moet het op forse schaal gestalte krijgen. Het doorlaatmiddel in de Zand- kreekdam, waardoor het Veerse Meer weer zout is geworden, is volgens Van der Kluit een goed voorbeeld van de nieuwe Deltatechnologie. De bouw van het doorlaatmiddel Katse Heule zelf was al een interessante klus, maar het be stuurlijke proces rond het gezond maken van het Veerse Meer is wat hem betreft ze ker zo boeiend en als model breder toepas baar. „Het is de eerste keer in de Delta dat een gebied op een gezonde manier zout is gemaakt zonder de veiligheid aan te tasten. Natuurlijk, je hebt er nu kwallen, maar dat is beter dan stinkende zeesla. Je wilt verbe teringen tot stand brengen en tegelijkertijd nieuwe problemen voorkomen. Daarom is het goed dat in breed overleg afspraken zijn gemaakt over het tempo waarin een natuurlijker peilbeheer kan worden ge voerd. [e kunt het onmogelijk iedereen naar de zin maken, maar je moet wel alle belangen goed in beeld hebben, zodat afge wogen keuzen kunnen worden gemaakt." In dit opzicht kan volgens Van der Kluit het model Veerse Meer worden gebruikt bij het treffen van maatregelen om te voor komen dat het Volkerak-Zoommeer nog langer door de blauwalg wordt geteisterd. Ook daar is sprake van een opeenstapeling van belangen: scheepvaart, natuur, land bouw, veiligheid, ruimtelijke ordening en berging van overvloedig rivierwater. Die laatste functie krijgt wellicht ook het Greve- lingenmeer. In dit Deltawater is het even eens de uitdaging, veiligheid te combine ren met een gezond watersysteem en iets geheel nieuws: een getijdencentrale in de Brouwersdam. Lastige vraagstukken; Van der Kluit erkent het.'Maar daar deinsden de bouwers van de Deltadammen ook niet voor terug. Die gingen tot het randje - en menigmaal er over - van wat met de stand van de tech niek verantwoord leek. De nieuwe dimen sie van de Deltawerken vergt evenveel lef Van der Kluit: „Dat is echte innovatie. Die gaat met risico's gepaard." En hij formu leert op dicteersnelheid: „Innovatie is het recht om op je bek te gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81