61 buitenland Klimaattop China feest zonder foutjes Vrees voor 'Parijse toestanden' Andere strategie in beeld voor Afghanistan Bedreigde Blauwvintonijn blijft op de menukaart VERJAARDAG C02-UITST00T China en Japan willen uitstoot 'Le j'ungle' tegen de vlakte Vijf doden bij busongeluk Duitsland woensdag 23 september 2009 WASHINGTON - De Amerikaanse president Barack Obama zou wei eens kunnen beslissen zich min der te richten op troepenuitbrei ding in Afghanistan en meer op het uitschakelen van Al Qaidadoe- len met behulp van onbemande vliegtuigjes. Dat hebben twee bronnen rond de Amerikaanse re gering gisteren gezegd. Onbemande spionagevliegtuigjes kunnen Al Qaida bestrijden in meer afgelegen gebieden in Paki stan door raketten af te vuren op terroristische uitvalsbases. Hier mee kunnen terreurleiders verhin derd worden de grens met Afgha nistan over te steken. Het vooruitzicht van een alterna tief voor grotere betrokkenheid in Afghanistan komt op een moment dat stemmen opgaan meer troe pen naar Afghanistan te sturen. Generaal Stanley McChrystal liet weten dat de missie in Afghanis tan zonder extra troepen gedoemd is te mislukken. Tot dusverre heeft Obama zich niet achter Mc Chrystal geschaard en wil hij eerst weten of extra troepen de dreiging van Al Qaida wel echt zal vermin deren. In interviews zegt de presi dent vooral de vernietiging van Al Qaida na te streven. De redding van Afghanistan lijkt daarbij op een tweede plaats te staan. De Amerikaanse regering wil de komende tijd niet afstappen van de missie in Afghanistan en laat de deur open voor eventuele toe komstige troepenuitbreidingen, maar dat zal niet in de nabije toe komst gebeuren. De verandering van strategie is vooral gericht op het oprollen van terroristische bases. Een verande ring die de betrekkingen met Paki stan kan compliceren omdat daar bij vluchten met onbemande vlieg tuigjes boven Pakistaans grondge bied vereist zijn. Deze vluchten zijn door de Pakistaanse regering altijd veroordeeld, hoewel het Paki staanse leger en de geheime dien sten waarschijnlijk bij deze verken ningsvluchten en aanvallen betrok ken waren. Pakistan lijkt de grootste zorg te zijn voor het Witte Huis. Hier be vinden zich hoogstwaarschijnlijk de topleiders van Al Qaida, onder wie Osama bin Laden. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - In de talloze sushi-res- taurantjes van Tokio of Osaka zal gisteren met opluchting zijn gerea geerd: blauwvintonijn blijft voorlo pig op het menu staan. En de klant zal er veel geld, héél veel geld zelfs, voor blijven neertellen. Een kilootje blauwvin, die de basis vormt voor het typisch Japanse ge recht sushsi, doet op de vismark ten al gauw zo'n zeshonderd euro. De dank van de Japanse visverko- pers en sushi-eters gaat uit naar Frankrijk, Spanje, Italië, Grieken land, Malta en Cyprus. Deze lan den wisten gisteren een Europees vangstverbod in de Middellandse Zee voor de met uitsterven be dreigde vissoort te voorkomen. Zelfs een tijdelijke vangstbeper king om de visstand de kans te ge ven zich enigszins te herstellen, vond bij deze landen geen genade. Milieuorganisaties zijn woedend, en andere EU-landen staken hun ergernis over zoveel economisch egoïsme niet onder stoelen of ban ken. Het gaat echter om big busi ness. 8o procent van de blauwvin tonijn gaat naar Japan, dat bereid is er enorme bedragen voor neer te tellen. Eén tonijn kan makkelijk vijftienduizend euro opbrengen. Dat leidt tot wildwestpraktijken. Vissers zetten steeds zwaardere middelen in om hun vangst te ver groten. Er wordt met vliegtuigen gezocht naar scholen. Dat is ille gaal. EU-vissers die zijn gebonden aan vangstquota, geven vangsten niet op maar laden illegaal gevan gen vis over op koelschepen of la ten hun schepen onder Libische of Turkse vlag varen, landen waar niet gecontroleerd wordt. De maatregelen van China om de zestigste verjaardag van de Volksrepubliek zon der incidenten te laten verlo pen, nemen absurde vor men aan. door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - Volgende week vieren de communistische leiders dat ze zestig jaar aan de macht zijn en van China een 'harmonieus, vere nigd en stabiel land' hebben ge maakt. Dat feest moet vlekkeloos verlopen en alles wat dat zou kun nen verstoren, wordt aangepakt. Hoogtepunt van de viering is een grootse militaire parade door het centrum van Peking. Honderd ge vechtsvliegtuigen zullen over het Plein van de Hemelse Vrede sche ren. Daarvoor moet het luchtruim boven de Chinese hoofdstad leeg zijn. Om dat te garanderen wordt die dag het vliegveld van Peking volledig gesloten. Maar het heeft er ook toe geleid dat sinds vorige week duivenmelkers al hun vogels binnen moeten houden. En ook vliegeren mag niet tot 8 oktober. Wie een keukenmesje of briefope ner nodig heeft, zal geduld moe ten hebben. De verkoop van scher pe voorwerpen is sinds maandag verboden na een steekpartij in de buurt van het Plein van de Hemel se Vrede. Mensen die langs de Laan van de Eeuwige Vrede wo nen, waar de parade overheen komt, moeten die dag ramen en deuren gesloten te houden. Ze mo gen het spektakel niet volgen van af hun balkon en gasten thuis uit nodigen is ook verboden. De be woners krijgen zelfs het advies etenswaren te hamsteren, om vol gende week niet zonder te zitten. Wereldleiders op de VN-top roepen op tot snelle actie te gen de klimaatverandering. Ban Ki-moon noemt uitblijven akkoord moreel onvergeeflijk. Balkenende iets positiever over mogelijk akkoord in Ko penhagen in december. NEW YORK - Wereldleiders hebben gisteren op de eerste dag van de klimaattop van de Verenigde Na ties opgeroepen snel in actie te ko men tegen de klimaatverandering. De Amerikaanse president Barack Obama waarschuwde in New York voor een catastrofe voor toe komstige generaties, als nu niet wordt ingegrepen. Obama zei dat de Verenigde Sta ten vastbesloten zijn tegen de op warming van de aarde te strijden. Hij sprak van een historische er kenning door de VS. „We onder kennen de ernst, we zijn vastbeslo ten tot actie." Obama riep de eco nomisch snel groeiende landen op 'ook hun aandeel te leveren'. President Hu Jintao van China be loofde dat zijn land de uitstoot van koolstofdioxide (CO.) tegen 2020 met een 'aanzienlijke hoeveel heid' zal verminderen. Specifieke cijfers noemde hij echter niet. Ook door onze correspondent Pascale Thewissen RADEVORMWALD - Een bus ligt op zijn zij langs de rivier de Wupper nadat hij de vangrail ramde en twintig meter naar beneden viel. Vijf passagiers kwamen daarbij om het leven. Acht anderen raakten gewond, van wie één ernstig. De bus reed in Radevormwald, ten oosten van Düsseldorf. Het onge luk gebeurde op een stuk dat heuvelafwaarts gaat. foto Olivier Berg/EPA SINT-JANS-MOLENBEEK - Buurtbewo ner Jan kwam die avond de straat in gefietst en zag meteen dat er iets mis was. Het was pikkedon ker. De straatverlichting was uit, elektriciteitskabels doorgeknipt. „Op de binnenplaats van het ap partementsgebouw waar ik woon, stonden auto's in brand. Er werd met stenen gegooid, ruiten gingen aan diggelen, mensen schreeuw den. Beangstigend was het." Ian is niet zijn echte naam. Hij wil ano niem blijven uit vrees voor repre sailles. Hij woont in Sint-Jans-Mo- lenbeek. Een multiculturele ge meente met ruim 81.000 inwoners in het Brussels gewest. De voor bije weken kwam het hier verschil lende keren tot een confrontatie tussen jonge allochtonen en de po litie. Met als voorlopige climax de rellen van vorige week, toen in de nacht van donderdag op vrijdag negen agenten licht gewond raak ten. Sindsdien heerst er een soort van gewapende vrede. Overdag is de Maritiemwijk - waar het zwaar tepunt van de rellen lag - een doodnormale multiculturele buurt met Marokkaanse bakkers, halal slagerijen, nachtwinkels en shoar mazaken. 's Nachts is het een ver sterkte vesting waar de politie een zero-tolerance aanpak hanteert. „De rust is weergekeerd ja, maar voor hoelang", zegt Jan. „Er is maar weinig nodig om hier de boel weer te laten exploderen. Ik ben bang, absoluut. Na het don ker ga ik niet meer de straat op." De problemen beperken zich niet tot Molenbeek. Ook in Anderlecht 'Er werd met stenen gegooid, ruiten gingen aan diggelen' en Vorst kwam het tot ongeregeld heden. De politie spreekt van een bendeoorlog tussen rivaliserende groepjes jongeren. En van allochto ne amokmakers die er een sport van hebben gemaakt om de politie CALAIS - Een graafmachine sloopt een geïmproviseerd tentenkamp bij de Franse havenstad Calais. Het oord werd 'Ie jungle' genoemd en diende als uitvalsbasis voor illegale migranten die over willen steken naar Engeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6