PZC t 'Zet geld opzij voor ouderenzorg' Samen naar verkiezingen Vogels tellen met De Steltkluut ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 27 AWBZ Zorginstellingen doen oproep aan gemeentebestuur Hulst 'Het mag altijd meer zijn, maar de goede kwaliteit fruit loopt prima' Woensdag 23 september 2009 Bedrijven kunnen niet zonder haven van Walsoorden Snoodaards spreken meer tot verbeelding dan brave burgers Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Harold de Puysseleijr HULST - Zorginstellingen zijn bang dat de gemeente Hulst geld dat be stemd is voor ouderenzorg zal ge bruiken voor andere doeleinden. Zorgstichting voor ouderen Cura- mus, Zorgsaam Zeeuws-Vlaande- ren en de Stichting Welzijn Hulst roepen de gemeente daarom op de ruim drie ton die ze extra krijgt van het rijk daadwerkelijk voor ouderenzorg te reserveren. De versobering van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AW BZ) leidt er volgens de zorginstel lingen toe dat minder ouderen aan spraak kunnen maken op hulp bij de persoonlijke en huishoudelijke verzorging of dat mensen die deze zorg wel krijgen minder uren bege leiding krijgen. Stichting Welzijn Hulst (SWH) stelt momenteel al vast dat het aan tal hulpvragen als gevolg van die maatregelen toeneemt. „Wij be schouwen dat als een voorbode van wat gaat komen in het na jaar", aldus directieleden van Cura- mus, Zorgsaam en SWH in een brief aan het gemeentebestuur van Hulst. „Wij constateren dat veel mensen hun indicatie aan het eind van het jaar verliezen of de gevolgen daarvan dan pas echt be ginnen te voelen." Mensen die hun recht op begelei ding verliezen, zullen volgens de zorgaanbieders op zoek gaan naar hulp in de naaste omgeving (man telzorg), de begeleiding zelf inko pen, of aankloppen bij de gemeen te als ze de zorg zelf niet kunnen betalen. „Het is op dit moment on duidelijk wat de gevolgen precies zullen zijn. Dit zal ook in iedere si tuatie anders zijn." Hoe dan ook krijgt de gemeente volgens de instellingen ruim drie ton extra geld van het rijk om de versobering van de AWBZ op te vangen. Dat geld is echter niet geoormerkt, wat betekent dat het de gemeente in principe vrij staat het geld anders te besteden. Ge zien de begrotingstekorten waar mee de gemeente Hulst de komen de jaren wordt geconfronteerd, achten de zorgaanbieders het niet ondenkbeeldig dat dit in Hulst het geval zal zijn. Dat mag absoluut niet gebeuren, vinden ze. Daarom doen ze een beroep op het ge meentebestuur om het geld voor de zorg opzij te zetten. NIEUW-NAMEN - Ontevreden is fruitteler Peter de Gendt uit Nieuw-Namen zeker niet over zijn appel- en perenoogst die in volle gang is. „De kilo's vallen best mee, ondanks de droog te. De bomen wortelen diep." De Gendt zegt ook over de prijzen geen klagen te hebben. „Het mag altijd meer zijn, maar de goede kwa liteit fruit loopt prima." Zijn collega Geert Casteels uit Clinge meldt dat de prijzen 'onder druk' staan, omdat er 'heel veel oogst' is. Zowel Casteels als De Gendt heeft een antihagelkanon staan om ha- gelschade te voorkomen. Casteels heeft des ondanks hagelschade gehad. „In het kanon zat een duif. Dat gaf storing, maar ik heb wel ver trouwen in de werking. Hij staat er inmiddels voor het vijfde jaar." De Gendt beschikt sinds eind mei, begin juni over een kanon. Hij heeft hem aangeschaft, na dat van 25 op 26 mei noodweer over Oost-Zeeuws-Vlaanderen trok. 'Een enkele verdwaalde hagelsteen' trof toen zijn fruit. „Na aanschaf van het kanon ben ik van hagel gevrijwaard gebleven." foto Peter Nicolai SLUIS - De drie landelijke partijen in de Sluise gemeenteraad blijven tot aan de verkiezingen samen op trekken. De afdelingsbesturen van PvdA, CDA en WD spraken deze week af dat ze verder gaan op het ingeslagen pad met als doel de ge meente Sluis 'bestuurbaar, be trouwbaar en financieel gezond te maken in de periode 2010-2014'. De WD bewees onlangs met het kiezen van lijsttrekker Stan Lauret dat de kreet 'vernieuwing en ver jonging' geen loze was en ook de andere twee partijen zetten in op, al dan niet gedeeltelijke, vernieu wing. Adri Oosterling (PvdA), Jan de Ridder (WD) en Jan Ramondt (CDA) werken onder meer sugges ties voor gezamenlijke verkie- zings- en thema-avonden uit. On derwerpen als krimp, vergrijzing, duurzaamheid en gebiedsontwik- keling zullen het komende half jaar zeker aan de orde komen tij dens diverse bijeenkomsten. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Leden van de vogel werkgroep van natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut zul len zaterdag 3 oktober op drie loca ties vogels tellen, ledereen die mee wil doen is welkom op deze inter nationale vogelkijkdag Euro Bird- watch 2009 van BirdLife Interna tional. Dat is een organisatie die wereld wijd actief is voor de bescherming van vogels en hun leefgebieden. Op de vogelkijkdag worden alle vo gels geteld, zowel plaatselijke vo gels als overtrekkende vogels. Be gin oktober kunnen er al heel wat overtrekkende vogels worden waar genomen, vooral graspiepers, aal scholvers, vinken en spreeuwen. De Steltkluut telt zaterdag 3 okto ber vanaf 7.30 uur bij 't Hellegat op de Zeedijk vlakbij het gemaal Kampen, bij de vogelkijkbut in Saeftinghe op de gasdam en bij de Margarethapolder in Terneuzen, Omdat de eerste twee uren van de dag de vogeltrek het grootst is, wordt vanaf zonsopkomst gestart met tellen. De tellingen moeten in zicht geven in soorten vogels en aantallen daarvan. Uit eerdere tel lingen bleek dat sommige vogels het moeilijk hebben, zoals boeren zwaluw, koekkoek, grutto en zo- mertortel. Aanmelden vooraf kan (bertus@zeelandnet.nl), maar is niet noodzakelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65