collegegeld vaak niet 5 in isolement door wegvallen AWBZ weer onder v™ 'Fileleed bijna voorbij' jongen (8) komt om bij oversteken A22 Neergeschoten jongen Bijlmer overleden Weer aanhoudingen na strandrellen aan achterstallige betalingen Politie hoort verdachte van ongeval op A27 Protest Saban B. tegen huwelijksfoto Verbod dancefeest uit angst voor rellen woensdag 23 september 2009 a a i hi Toeristenbelastii door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Duizenden ouderen dreigen weg te kwijnen als ze niet langer gebruik kunnen maken van speciale begeleiding en activitei ten. Vanaf januari mogen ze op grond van de aangescherpte regels van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) geen ge bruik meer maken van dagverzor- ging. Alternatieve voorzieningen zijn er in veel gevallen nog niet. Gemeen ten hebben hier nog onvoldoende op ingespeeld. Dat zeggen welzijnsorganisaties, zorgaanbieders, patiëntenorganisa ties en ouderenbonden. Vanaf ko mend jaar worden ouderen met een lichte beperking geacht onder steuning te zoeken bij mantelzor- gers (bijvoorbeeld familieleden of buren) in plaats van zorgaanbie ders. Wie daar niet terecht kan, mag zich tot een gemeente wen den. Gemeenten krijgen hier van het Rijk volgend jaar 127 miljoen euro extra voor. Op dit moment hebben ze volgens de organisaties nog nauwelijks voorbereidingen getroffen voor alternatieve voorzie ningen. „Duizenden mensen vallen straks tussen de wal en het schip. Het gaat om ouderen die zonder hulp het huis niet meer uit komen. Ze kwijnen straks weg", stelt een woordvoerder van de Protestantse Ouderenbond. Naast ouderen worden ook gehan dicapte kinderen en mensen met psychiatrische problemen de dupe van de bezuinigingen op de AW BZ. Naar verwachting zullen in totaal zestigduizend mensen hun huidi ge begeleiding verliezen. „Als ze niet meteen in een andere voorzie ning terecht kunnen, dreigen ze uit het zicht van hulpverleners te verdwijnen", waarschuwt een woordvoerder van de MOgroep Welzijn Maatschappelijke Dienstverlening. De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) erkent dat er op dit moment problemen zijn bij het opzetten van alternatieve voor zieningen. Gemeenten weten nog nauwelijks welke mensen ze moeten gaan hel pen. Zo heeft de gemeente Eindhoven pas van 35 cliënten die hun AW- BZ-opvang kwijtraken, de gege vens binnen. Dit op een totaal van 3400 burgers, van wie opnieuw be keken wordt of ze ook volgend jaar nog recht hebben op begelei- ding. „Op grond van de huidige gege vens kunnen wij echt nog geen concrete plannen maken", zegt een woordvoerder. De VNG vertrouwt erop dat de problemen voor januari zijn opge lost. Eindhoven weet nu al dat ze dat niet gaat redden. MEERKERK - De Stichting Vrije Re creatie (SVR), die opkomt voor de belangen van kampeerboerderijen en kampeerders, bepleit afschaf fing van de toeristenbelasting. De stichting heeft hierover een brief geschreven aan de regering en de fracties van de Eerste en TNveede Kamer. Dat heeft de SVR gisteren laten weten. De SVR heeft hier al eerder voor gepleit, ook de vereniging voor re creatie Recron, Koninklijke Horeca Nederland en Hiswa Vereniging de den dat eerder dit jaar. Zij denken dat dit de toeristisch-recreatieve sector helpt de recessie beter het hoofd te bieden. Het geld zou bo vendien niet ten goede komen aan de sector, maar toegevoegd worden aan de algemene middelen. BEVERWIJK Een verkeersongeval op de A22 bij de Velsertunnel heeft gistermiddag het leven gekost van een 8-jarige jongen uit Beverwijk. De 36-jarige vader van het slachtof fer stak met hem de weg over. Een bedrijfswagen reed de twee aan. De man is ernstig gewond geraakt en ligt in kritieke toestand in het ziekenhuis. Waarom de man met zijn zoon de weg overstak, is niet bekend. AMSTERDAM Een 19-jarige jongen die maandag avond op een veldje in Amsterdam Zuidoost onder het oog van spelen de kinderen is neergeschoten, is en kele uren later overleden. Dit jaar zijn in Zuidoost tot nu toe 22 schietpartijen geweest, waarbij drie doden vielen. De 19-jarige kwam voor in de systemen van de politie vanwege 'softdrugs- gerelateerde' vergrijpen. HOEK VAN HOLLAND De politie heeft twee aanhoudin gen verricht in het onderzoek naar de ongeregeldheden tijdens het strandfeest in Hoek van Holland. Het gaat om een 26-jarige man uit Rozenburg en een 24-jarige man uit Hellevoetsluis. De politie voorziet nog 'veel meer' arrestaties van mensen die een rol hebben gespeeld bij de ongere geldheden, waarbij een dode viel. De minister markeert daarmee het begin van zijn 'spoedaanpak' van dertig beruchte filelocaties. Op het zorgvuldig geregisseerde feestje plaatst hij vandaag zelf de eerste spade in de grond. Daarmee bena drukt hij nog eens zijn belofte: vol gend jaar is op 22 plekken begon nen met de werkzaamheden. In 2014 moeten alle extra spits- en rijstroken open zijn. Rijkswaterstaat, uitvoerder van de projecten, zegt er 'het volste ver trouwen' in te hebben dat de mi nister zijn belofte kan nakomen. legegeld altijd kon worden afge schreven. Daarnaast hebben veel studenten een gat in hun hand en heeft het betalen van collegegeld geen priori teit, stellen de instellingen. „Pas wanneer er geld over is, wordt de studie betaald", aldus een woord voerder van de Noordelijke Hoge school Leeuwarden. Volgens de Saxion hogescholen speelt mogelijk ook de economi sche crisis een rol. De instelling vreest dat de bevriezing van de stu diefinanciering tot grotere proble men zal leiden. Minister Plasterk (Onderwijs) maakte vorige week bekend dat de studiefinanciering tot 2012 niet omhoog zal gaan. Naast het inschakelen van een in cassobureau nemen hogescholen meer maatregelen tegen wanbeta lers. Zo kan de toegang tot de stu dentmail en andere onderwijsfaci liteiten worden geblokkeerd. Daar naast kan een student worden uit geschreven van zijn opleiding of wordt zijn diploma niet uitgereikt. Het is onduidelijk hoe vaak dit ge beurt. Universiteiten hebben relatief min der problemen met wanbetalers, blijkt uit een steekproef onder vijf universiteiten waaronder de Rijks universiteit Groningen (RUG). Ge middeld schakelt de RUG hooguit enkele tientallen keren per jaar een incassobureau in om achter stallig collegegeld te innen. GORINCHEM De toedracht van het fatale onge val, maandag bij een tankstation langs de A27, is nog onduidelijk. De 35-jarige man uit Utrecht die het ongeluk veroorzaakte, is gisteren in het ziekenhuis verhoord. Dat was van korte duur omdat de man zwaargewond is geraakt. De man ramde maandag in volle vaart een andere auto, waarvan de bestuur der stond te tanken. Eén man kwam om het leven. AMSTERDAM NIJMEGEN Het gratis dancefeest CityDance op de Goffertweide in Nijmegen gaat komende zaterdag niet door. Uit angst voor verstoring van de open bare orde geeft de gemeente Nijme gen geen vergunning voor het dan cefeest af. Directe aanleiding voor het besluit zijn de opstootjes tij dens Reloaded, een ander dance feest, dat afgelopen zaterdag op de zelfde plek plaats had. 'het kabinet de les te lezen'. De actie was een initatief van onder meer de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb). „Er zijn zorgen over de internationale concurrentiepositie van Nederland. We behoren nog maar net tot de midden moot van Europa als het gaat om innovatievermogen. Oeso-cijfers tonen aan dat we in Nederland op de VS na de meeste studenten per docent hebben", aldus de bond. Minister Ronald Plasterk (Onderwijs) sprak de betogers toe. „Goed dat het hier niet alleen over de studiefinanciering gaat!. Ik ben hartstikke blij dat jullie hier zijn, dat jullie laten zien hoe belangrijk jullie hoger onderwijs vinden!" foto Phil Nijhuis/ANP DEN HAAG - Na jaren van juridisch gesteggel worden vanaf vandaag dertig beruchte filelocaties met spoed aangepakt. Dat belooft ten minste minister Camiel Eurlings van Verkeer, die het beginsignaal geeft voor het verbreden van de A4. Maar ook hij kan geen keihar de garanties geven. Het jarenlange juridisch getouw trek met omwonenden en de mi lieubeweging over verbreding van de A4 is eindelijk achter de rug: de asfaltmachines kunnen aan de slag, het fileleed is bijna voorbij. De gevluchte mensenhandelaar Sa- ban B. zegt dat hij schade heeft op gelopen door publicatie in media van een in de gevangenis van hem gemaakte huwelijksfoto. Zijn advo caten maakten dat gisteren bekend en beraden zich op schadevergoe dingen. Volgens de advocaten gaat het om een privéfoto van Saban B. en is elke publicatie daarvan on rechtmatig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5