'Het is nuttig om af en 181 zeeland Kapelle verbreekt banden met drie van de vier zustergemeenten Onderzoek naar bedrijvigheid van burgers in buitengebied Tholen Wiegende meeuwen en wandelaars HET ACHTERHUIS STEDENBANDEN In tegenstelling tot Kapelle hebben Goes en Tholen nog Stedenbanden Leerlingen tonen hun Kledingbeurs bij werkstuk in Cederhof Emergis in Kloetinge Gria woensdag 23 september 2009 door Claudia Sondervan THOLEN - Onderzoekers uit Gronin gen bekijken de komende weken welke nevenactiviteiten bewoners van het platteland van Tholen en Sluis ondernemen. De twee Zeeuwse gemeenten ho ren bij een totaal van 38 willekeu rig gekozen gemeenten waar de on derzoekers gegevens verzamelen. Er is veel bekend over nevenactivi teiten van boeren, maar niet over die van burgers in het buitenge bied. Onterecht, vindt onderzoek ster Marianna Markantoni van de Rijksuniversiteit Groningen. Bij een verkennende studie in het voorjaar in twee Friese gemeenten bleek dat 80 procent van de bijba nen op het platteland door bur gers wordt uitgeoefend, en niet door boeren. Het gaat om zaken als huisver- koop, cursussen en workshops, lo gies of dienstverlening die mensen als bijverdienste of als hobby aan bieden. Er wordt niet gekeken naar bewoners van dorpen. Markantoni brengt in kaart in hoe verre die activiteiten bijdragen aan de leefbaarheid en ontwikkeling van het platteland en hoe succes vol de initiatieven zijn. Studenten van de Hanzehoge school Groningen doen het veld werk. Zij logeren enkele dagen in de gekozen gemeenten en door kruisen het buitengebied. Ze bena deren de bewoners in Tholen en Sluis met een vragenlijst. Ge vraagd wordt wat de mensen on dernemen en om welke reden: in komen, hobby of sociale contac ten. Markantoni wil in 2011 promo veren op de resultaten. INTERIEUR EN STOFFERING Gordijnen, luxaflex, vloerbedekking en kunststofvloeren. Kerkstraat 16, Hoedekenskerke. Tel. 0113-639560/06-43000705 Elke zaterdag geopend. RENESSE - Het toeristisch hoogseizoen mag dan voorbij zijn voor de Schouwse Westhoek, de zomer zomert voort. De koperen ploert weet van geen wijken. Desalniettemin zijn de meeste zonaanbidders naar huis en is hun plaats ingenomen door de strandwandelaars die gehuld in windjack ge nieten van de nazomerzon. Het kwik geeft 20 graden aan, het voelt aan de kust door de straffe bries aanmerkelijk kouder. De kustvogels - zoals de jon ge zilvermeeuw op de foto - trekken zich daar niets van aan. Wiegend op de wind spieden zij in het rond of er op het Westerschouwse strand nog vyat éten te halen valt. foto Dirk-Jan Gjeltema De stedenbanden van de ge meente Kapelle mogen dan zijn doodgebloed, die van Goes en Tholen leven juist weer op. „We hebben plan nen genoeg." door Rob Paardekam Een stedenband valt of staat met de inzet van en thousiaste burgers. Daar weet voorzitter Antoon Andela van de stichting Steden band Goes-Panevezys alles van. Hij zou graag een paar nieuwe vrij willigers verwelkomen. Het is wel iswaar de gemeente die formeel de band is aangegaan, maar de stich ting is het uitvoerend orgaan. „We hebben plannen genoeg", stelt Andela. „Maar het clubje is op dit moment erg klein. Zo'wil len we'dit jaar graag een Litouws journaal uitbrengen om de burgers te laten zien dat de stedenband nog wel degelijk bestaan en dat er van alles gebeurt. We hebben al leen geen redacteur." Dit jaar heeft de burgemeester van Panevezys het Goese Afrilcajaar be zocht en heeft de stichting ook een fietsclub uit de zusterstad ont vangen. Een andere activiteit was de reis van de Zeeuwse Koor school naar Panevezys, afgelopen voorjaar. „Dat was een grandioos succes", stelt Andela. „Het koor heeft daar een aantal goed bezoch te optredens verzorgd." Eén van de ambities voor de ko mende tijd is het financieren van een kamer voor kinesietherapie in een kindertehuis voor gehandicap ten in Panevezys. „Ook willen we graag twaalf gebruikte fietsen ge ven", vertelt Andela. „In het verle den hebben we ook al de komst van een snoezelkamer in het kin dertehuis mogelijk gemaakt." De Goesenaar denkt dat het feno meen stedenband nog best een tijdje mee kan. „In materiële zin is het misschien wat achterhaald, want in Litouwen weten ze de Eu- Goes heeft sinds 1993 een band met Panevezys in Litouwen. De gemeente Tholen en het Poolse llawa zijn zustersteden sinds 1994. Enkele jaren geleden zijn de ban den weer wat aangehaald. Kapelle heeft officiële banden met liefst vier plaatsen: Orry-La-Ville (Fr), Zeeland (VS), Melton Mow bray (GB) en Skoczów (P).De laat ste drie wil het college opzeggen. Noord-Beveland, Borsele en Rei- merswaal hebben geen zusterstad. ropese potjes inmiddels ook te vin den. Het gaat meer om kennisover dracht. Het is nuttig om af en toe eens bij elkaar te kijken. Elk jaar ge ven een aantal Cios-studenten les in Panevezys. Dat wordt als zeer leerzaam ervaren." Ook de gemeente Tholen is nog al tijd blij met haar contacten in het Poolse llawa. Nadat de klad er een beetje was ingekomen, is de ste denband een paar jaar geleden nieuw leven ingeblazen. Zo brachten de colleges en ge meenteraden van beide gemeen ten zeer recent nog een paar be zoekjes aan elkaar en zijn de bewo ners van llawa zelfs Koninginne dag gaan vieren. Dit jaar vond in de Poolse stad alweer voor de vier de keer een optocht met versierde fietsen plaats. De gemeente Borsele zette drie jaar geleden een punt achter de ste denband met het Vlaamse Diks- muide. De culturele uitwisseling bestond zo'n dertig jaar, maar de bezoekjes over en weer trokken op het eind vooral ouderen, die goed koop een dagje weg wilden, maar nauwelijks geïnteresseerd waren in de andere gemeente. „Zowel de bevolking van Borsele als Diksmuide gaf destijds aan geen interesse meer te hebben in de stedenband", zegt woordvoer ster Irene Franken van de gemeen te Borsele. „Daarom zijn we ermee gestopt." www.stedenband-ilawa-tholen.nl door Rob Paardekam De gemeente Kapelle is in het verleden wel erg enthousiast banden aangegaan met plaatsen in het buitenland. Op het lijstje staan het plaatsje Zeeland in de Verenigde Staten, Melton Mow bray in Groot-Brittannië, Skoczów in Polen en Or- ry-La-Ville in Frankrijk. Met uitzondering van dat laatste dorpje wordt er weinig tot geen invulling meer aan de stedenbanden gegeven. In het verleden is dat wel eens anders geweest. Er zijn zelfs nog tastbare herinneringen te vinden. Neem de Engelse telefooncel op de hoek van de Oost- straat en de Bellefleurstraat in Kapelle. Dat is overi gens niet meer het originele exemplaar dat de ge meente cadeau kreeg van zijn Engelse zustergemeen- te Melton Mowbray. Daar werd in de nieuwjaars nacht van 1998 een vuurwerkbom in gegooid. De ge meente wist via smederij Sanderse in Schore aan een nieuwe telefooncel te komen. Die staat er nog steeds. Verder weet de gemiddelde Kapellenaar waarschijn lijk niets van de officiële banden die zijn gemeente heeft. Voor het college is dat reden om er een punt achter te zetten. Alleen de band met Orry-La-Ville blijft bestaan. Die uitwisseling is ontstaan, omdat in het Franse dorp een Nederlandse militaire begraaf plaats ligt en in Kapelle een Franse begraafplaats. Er is volgens burgemeester en wethouders geen behoef te om de banden met de andere drie plaatsen nieuw leven in te blazen. Met Melton Mowbray is dat het af gelopen jaar nog geprobeerd, maar zonder resultaat. In plaats van de stedenbanden wil de gemeente on der de noemer millenniumgemeente iets doen aan in ternationale samenwerking. Daar wordt vanaf 2010 jaarlijks één euro per inwoner voor uitgetrokken, wat in het geval van Kapelle neerkomt op ruim twaalfdui zend euro. Naar een exacte invulling wordt nog ge zocht, maar de gemeente zou bijvoorbeeld particulie re initiatieven van inwoners kunnen ondersteunen. Vóór het zover is, moet de raad eerst de banden met de huidige zustergemeenten verbreken. Ze praat daar over in de vergadering van dinsdag 29 september. www.pzc.nl KAPELLE KLOETINGE MEEST CELEZEN 1. Staatssecretaris op Calvijn College 2. Grond met een verhaal 3. Kapelle wil geen automatenhal STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Voor een overzicht van alle video's: www.pzc.nl/video Leerlingen van de Eben Haëzerschool in Kapelle exposeren hun creatieve werkstukken sinds deze week in zorgcentrum Ceder hof in Kapelle. De Middengroep B van de school voor zeer moeilijk le rende kinderen leefde zich uit in zelfportretten en het thema vlin ders en bloemen. De resultaten hangen tot 2 november in de ruim te 'Rond de binnentuin'. De exposi tie valt samen met de vertoning van de verzameling peper- en zoutstellen van Digna Hijman. Het hoofdgebouw van instelling voor geestelijke gezondheidszorg Emergis in Kloetinge is woensdag 30 september het toneel van een grote kledingbeurs. De beurs is toegankelijk voor ieder een. Aangeboden wordt nieuwe en gebruikte kleding. De beurs is open van 10.00 tot 16.00 uur. De ac tiviteitencommissie van Emergis verzorgt de beurs. De opbrengst van de kledingverkoop wordt gere serveerd voor activiteiten voor de bewoners van de instelling. Bij aanta Goes i Marconistraat 13 j (0113) 22 41 03 ParketGroep wwwJmcwoonwlnkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42