De raket vloog door het raam zeeland 125 Koopzondag splijt coalitie vemger Vrijdag begint overleg financiering zeesluis 1# Geld voor wegen SPOEDDEBAT D66: winkelen om te winkelen, zoals in de grensstreek, is wel toerisme Subsidie voor nieuwe aanpak bij Jeugdzorg Vijftig ton zware walvis vindt dood bij botsing met fruitschip De Slag om de Schelde woensdag 23 september 2009 door Wout Bareman TERNEUZEN - Een Nederlandse en een Vlaamse delegatie proberen het de komende maanden eens te worden over de financiering van de nieuwe zeesluis in Terneuzen. Zij treffen elkaar vrijdag voor het eerst. De delegaties denken drie of vier sessies nodig te hebben om tot een akkoord te komen. Dat moet eind dit jaar op tafel liggen bij staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat en de Vlaamse premier Kris Peeters. Vlaams minister Hilde Crevits (Openbare Werken) maakte dat gisteren bekend bij een werkbe zoek aan de haven van Gent. Gent wil al jaren een 140.000 tonssluis, maar de vraag is of die haalbaar is. Volgens ingewijden is van de drie onderzochte sluismodellen de kleinste variant inmiddels afgeval len en wordt alleen nog gepraat over een nieuwe grote zeesluis bin nen het huidige sluizencomplex (1,2 miljard euro) of de ombouw van de oostsluis tot een combisluis voor zee- en binnenvaart met een capaciteit van ongeveer 100.000 ton (700 miljoen euro). De delegaties praten overigens nog niet over het sluistype. Dat ge beurt pas als overeenstemming is bereikt over de kostenverdeling. Dan begint de planstudie. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november - toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen voeren - terug op die tijd. door Jan van Damme Jan Risseeuw wordt volgende maand tachtig jaar. Hij woont in de Brouwerijstraat in Groe- de, precies hetzelfde huis als in september 1944. Zijn vader was molenaar. De uit 1819 daterende stenen molen stond vlakbij het huis. Groede werd in die weken van de bevrijding overstroomd door vluchtelingen. Op een gege ven moment moeten het er zeker achtduizend zijn geweest. Ook in de molen van Risseeuw za ten vluchtelingen, de meesten uit Schoondijke. Molenaar Risseeuw wilde op een dag - zijn zoon Jan weet de datum niet meer - gaan malen en verzocht de evacués in verband met het stof even elders onderdak te zoeken. Jan Risseeuw: „Ze huilden, of ze toch alsjeblieft mochten blijven, want de molen was zo veilig. Mijn vader besloot maar niet te malen. We zaten net in de woonkamer toen we een vliegtuig hoorden. Een Engels toe stel. Eén van de afgeschoten raket ten vloog door een raam in de mo len en ontplofte daar. Negen do den, van wie zes uit één gezin. Dra matisch. Maar je bedenkt ook: als we wel waren gaan malen, dan had niemand ooit meer iets van Jan Risseeuw gehoord." Wie ook een verhaal over de bevrijding heeft kan bellen naar 0118 - 434010. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Christenunie en SGP houden vast aan de invoering van striktere regels op 1 januari voor het aantal koopzondagen. PvdA en CDA hechten aan een overgangs termijn. Het begin van het einde, voorspellen D66 en GroenLinks. „De Christenunie wordt in het pak genaaid." Het spoeddebat gistermiddag in de Tweede Kamer over de nieuwe Winkeltijdenwet was fel. De oppo sitie stookte flink in het 'huwelijk' van PvdA, CDA en Christenunie. „Hoeveel banen moeten er op de tocht staan om de Christenunie te pleasen?", haalde Boris van der Ham (D66) uit. „Het is absurd dat we voor een ideologisch stokpaard je van de Christenunie duizenden banen opofferen. Trek het wets voorstel in. Laat gemeenten bepa len of winkels op zondag open mo gen zijn. En winkelen om te win kelen, zoals in de grensstreek, is wel degelijk toerisme." Het Centraal Plan Bureau adviseer de het kabinet onlangs dat Sluis en Hulst straks geen recht hebben op extra koopzondagen (bovenop de 12 wettelijke). De gemeenten ko men namelijk niet in reisgids de Lonely Planet voor. Toeristen ko men er alleen om te winkelen en dat is volgens de nieuwe wet geen toerisme. De uithaal van D66 schoot de kleinste oppositiepartij in het ver keerde keelgat. Cynthia Orte- ga-Martijn (Christenunie): „U doet aan grootspraak. Ik ga mijn stinkende best doen om de wet op 1 januari ingevoerd te krijgen." Minister Maria van der Hoeven (CDA, Economische Zaken) zei dat invoering van de wet op 1 ja nuari praktisch onhaalbaar is. In voering op 1 juli ligt meer voor de hand. Gemeenten krijgen een over gangstermijn van een jaar om orde op zaken te stellen. Van der Ham: „Dus de wet is mate rieel pas van kracht op 1 juli 2011. Dan zit er een nieuwe Kamer en die zal de wet terugdraaien. Me vrouw Ortega, u wordt in het"pak genaaid." Ortega-Martijn: „Wie het laatste lacht, lacht het best." MIDDELBURG - De provincie draagt ruim tweehonderdduizend euro bij in de verbetering van de ver keersveiligheid op zes plaatsen in Zeeland. Het leeuwendeel uit het speciale fonds wordt dit jaar gebruikt om de omgeving van de bushalte op de Nieuwlandseweg in Arnemui- den veiliger in te richten. Ook de Van Cittersweg in het vissersdorp wordt aangepast ten bate van fiet sers. Voor Axel komt geld beschikbaar voor herinrichting van de Nassau- straat. In Yerseke kan met het sub sidie de situatie tussen de Molen laan en de Damstraat worden ver beterd. Gedeputeerde Staten zien boven dien voldoende redenen om te vens bij te dragen aan de aanpas sing van de Polredijk tussen Veere en Vrouwenpolder en de aanleg van drie plateaus op de kruising van de Kraaijertsedijk met het Sla ke ten noorden van Ovezande. Aanvragen voor acht andere loca ties zijn door GS afgewezen, om dat zich daar de afgelopen vijf jaar geen (potentieel) levensgevaarlijke situatie hebben voorgedaan. ANTWERPEN - Een circa twaalf meter lange walvis is gisteren naar de linkeroever van het Antwerp se Sint Annastrand overgebracht. Sleepboten za gen in de nacht van maandag op dinsdag rond half twee de dode walvis liggen op de bulbsteven het fruitschip Summer Flower. Mogelijk is de wal vis gewond geraakt bij een botsing met de bulb steven,-die half onder water lag omdat het fruit schip zwaar geladen was. Waar dat gebeurd is, is niet duidelijk. Kapitein Jan Ronse van de sluispas- sage in de Antwerpse haven spreekt van een 'zeer ongebruikelijke gebeurtenis'. Omdat de Ant werpse kaai mogelijk het enorme gewicht van het karkas niet zou kunnen dragen, is besloten de walvis naar het Sint Annastrand te slepen. Van daag wordt autopsie gepleegd om de doodsoor zaak vast te stellen. Daarna haalt een destructie bedrijf de walvis op. foto Thom van Amsterdam MIDDELBURG - Bureau Jeugdzorg Zeeland zal nieuwe methoden ge bruiken om problemen met jonge ren in te schatten en aan te pak ken. De methoden zijn in Australië ont wikkeld en zijn gericht op samen werking met jongeren en gezin nen. De provincie stelt er bijna 1,3 mil joen euro voor beschikbaar. Het da gelijks provinciebestuur meent dat de nieuwe aanpak bijdraagt aan het streven te voorkomen dat pro blemen bij jongeren een zodanige omvang krijgen dat Bureau Jeugd zorg zich erover moet buiten. Een andere doelstelling is de wachttijd voor behandeling te be korten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27