Generaal vreest falen missie 81 buitenland Obama kan wel wat succes gebruiken Fifth Avenue duurste winkelstraat van de wereld AFGHANISTAN Politie arresteert verdachte kogelbrief Leeuwen gestolen van Frans circus Zeker elf doden door aardbeving Bhutan Ruim 100 doden door stammenstrijd Sudan Afscheid van papa dinsdag 22 september 2009 WMnni ROME - De zevenjarige Martin Fortunato huilt bij slag in Afghanistan. Duizenden mensen namen top van Italië, onder wie president Napolitano en de lijkkist met daarin zijn vader. Luitenant Anto- gisteren tijdens een staatsbegrafenis in Rome af- premier Berlusconi. Bij het begin van de dienst nio Fortunato kwam donderdag samen met vijf scheid van de zes. Onder de circa vierduizend werd in heel Italië een minuut stilte in acht geno- andere Italiaanse militairen om bij een bomaan- aanwezigen bij de uitvaartdienst was de politieke men. foto Sandro Pace/AP NEW YORK - Fifth Avenue in hartje New York is de duurste winkel straat ter wereld. Een vierkante meter winkeloppervlak kost daar 13.000 euro per jaar. De meest prij zige winkelstraat van Europa is de Champs-Elysées in Parijs. Dat blijkt uit onderzoek van vast- PARIJS De Franse politie heeft een 51-jari- ge man aangehouden die ervan wordt verdacht kogelbrieven te hebben gestuurd naar onder ande ren president Sarkozy. Dat heeft een bron bij de politie gezegd. Sinds augustus 2008 ontvangen Sar kozy en andere centrum-rechtse politici kogelbrieven. Afgelopen week kregen ze nog in totaal zes van die brieven. goedadviseur Cushman 8c Wake field. In meer dan de helft van de meest prestigieuze winkelstraten zijn de huren het afgelopen jaar gedaald. Ook Fifth Avenue ontkomt niet aan de malaise: de huurprijzen daalden er het afgelopen jaar met PARIJS Twee leeuwen van vijf maanden oud van een circus in Frankrijk zijn gestolen. Dat meldde de krant Le Parisien gisteren. De dieven sloegen in het weekeinde toe in Blois en verdwenen met de kleine Chimène en haar broer Bagheera. Een opsporingsactie van de politie heeft nog niets opgeleverd. Het ver moeden is dat criminele dierhan- delaren achter de diefstal zitten. ruim 8 procent. De straat door snijdt Manhattan, het centrum van New York. Vrijwel alle gerenommeerde mo demerken, zoals Gucci, Carrier en Prada, hebben chique winkels aan de straat. De Amerikaanse winkel straat is al acht jaar de duurste ter THIMPHU Door een aardbeving met een kracht van 6,3 op de schaal van Richter zijn gisteren in het Aziati sche Bhutan zeker elf mensen om het leven gekomen. Tientallen mensen raakten gewond, berichtte staatszender Bhutan Broadcasting Service op gezag van functionaris sen. Het epicentrum lag op 160 kilo meter ten oosten van de hoofdstad Thimphu. wereld. Op plaats 17 is de Kalver- straat in Amsterdam de hoogst ge noteerde Nederlandse winkel straat. De huur voor een vierkante meter winkelruimte bedraagt daar 2300 euro, ruim 4 procent minder dan vorig jaar. KHARTOEM Zeker honderd mensen zijn ge dood door een aanval van een ge wapende militie op een dorp in het zuiden van Sudan. Dat heeft een legerwoordvoerder gisteren la ten weten. Sudanese functionaris sen repten van een strijd tussen ri valiserende stammen. Begin sep tember zei een hoge functionaris van de VN dat de stammenstrijd al zeker 2000 levens heeft geëist. Krant The Washington Post ci teert uit vertrouwelijk docu ment. Bevelhebber in Afghanistan, Stanley McChrystal, wil dat president Obama meer troe pen stuurt om de slag met de Taliban te winnen. WASHINGTON - De Amerikaanse be velhebber in Afghanistan, generaal Stanley McChrystal, vreest dat de Amerikaanse missie in dat land een mislukking wordt. Volgens McChrystal kan het tij alleen wor den gekeerd door snel meer troe pen naar het land te sturen. De generaal geeft zijn alarmerende beschouwing over de situatie in Af ghanistan in een vertrouwelijk rap port, waaruit de Amerikaanse krant The Washington Post giste ren citeerde. „Wanneer we falen het initiatief te nemen en de stoot kracht van de opstandelingen niet keren in de komende termijn (twaalf maanden), dan lopen we het gevaar dat we in een situatie te rechtkomen waarin het neerslaan van de opstand niet langer moge lijk is", stelt McChrystal in zijn rap port. McChrystal wil president Obama onder meer vragen tienduizenden extra militairen naar het land te sturen. Sinds mei heeft Obama al circa 30.0000 extra militairen naar Afghanistan gezonden, waardoor de Amerikaanse troepenmacht bijna is verdubbeld. Voor eind 2009 moeten er 68.000 Amerikaan se militairen in het land zijn. Verder bepleit McChrystal het snel ler opleiden van Afghaanse militai ren. Ook hamert hij op het wijzi gen van de strategie van de buiten landse Isaf-militairen. De nadruk zou moeten komen te liggen op het winnen van de gunst van de bevolking. McChrystal is sinds mei de Amerikaanse bevelhebber in Af ghanistan. Het aanzien van Amerika is sinds het aantreden van pre sident Obama aanzienlijk verbeterd, maar de roep om tastbare resultaten zwelt aan. door onze correspondent Frank Hendrickx Meer dan honderd wereldleiders komen vanaf vandaag bijeen in New York voor de jaarvergadering van de Verenigde Naties, maar de meeste aandacht zal ongetwijfeld uitgaan naar Barack Obama. De Amerikaanse president blijft onge kend populair, ook in West-Euro pa, Canada, iapan en Indonesië, zo toonde een opiniepeiling het af gelopen weekeinde nog maar eens aan. De wereldwijd toegejuichte verkie zingsoverwinning van Obama is bijna een jaar geleden. In Amerika wordt langzaam de balans opge maakt. Wat heeft Obama's geliefd heid opgeleverd? De Democraat kondigde op de eerste dag van zijn presidentschap de sluiting aan van Guantanamo Bay, maar sindsdien wacht hij op concrete toezegging van Europese bondgenoten om ge vangenen over te nemen. Obama heeft tevergeefs gevraagd om meer hulp in Afghanistan. De handreiking aan Iran is onbeant woord gebleven en Rusland incas seert zelfgenoegzaam het afblazen van het raketschild in Oost-Euro pa zonder er op het eerste gezicht iets voor terug te hoeven doen. „De regering moet meer laten zien dan alleen publieke concessies", zo concludeert zelfs Time-commenta- tor Joe Klein, een voorstander van Obama. „Een paar diplomatieke overwin ningen zou geen kwaad kunnen." Conservatieven hameren er nu al op dat de president 'zwak' oogt op het wereldtoneel. Eerder liet Obama zich volgens de conservatieven al afbluffen door Noord-Korea, dat ondanks de Amerikaanse dreiging met zware sancties gewoon doorging met ra- kettesten. In het Midden-Oosten heeft Obama's aanpak ook weinig opgeleverd. Vandaag praat hij met de Israëlische premier Netanyahu en de Palestijnse leider Abbas. Nie mand verwacht resultaten. Bij de G20-top in Pittsburgh hoopt Obama later in de week af spraken te maken over internatio nale regulering van de financiële markten, maar meteen daarna ver schuift de aandacht naar de eerste gesprekken tussen vertegenwoordi gers van Amerika en Iran. Conser vatieven vrezen dat Teheran de on derhandelingen zal gebruiken om tijd te rekken. Een 'diplomatiek succes' lijkt ver weg, zo erkennen ook Amerikaanse diplomaten. Obama zal er beducht voor zijn dat het beeld post vat dat hij een president is die weinig ontzag af dwingt. Bij de vorige Gzo-top kreeg hij geen hulp van Nicolas Sarkozy. 'Is hij zwak', zo vroeg de Franse president zich af Volgens Obama hoeft niemand zich zorgen te maken. „Ik ben misschien dun. Maar ik ben ook hard."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8