Licht en warmte in de herfsttuin 7 Op de schop Vandaag begint de herfst. De dagen worden korter, wie na een lange werkdag nog even in de tuin wil zit ten, ontdekt dat het vroe ger donker wordt en al be gint af te koelen. Tijd om een beetje licht en warmte in de tuin te brengen. Een rondje langs de trends. door Ondine van der Vleuten dinsdag 22 september 2009 De serie Garden Living, van Eglo, valt op door de or- ganinische vormen en natuurlijk ogende materialen. Cocoon Table, een loungetafel in betonlook waarin een haardvuur verwerkt is van keramische 'houtblokken' en lavastenen. Opzij de ontsteking voor de gasfles. foto's Ruben Oreel Nieuw is de Cocoon Ta ble, een loungetafel van composiet in beton look, zowel in klassieke modellen als strak design. In het midden is onder keramische 'hout blokken' en lavastenen een gas brander verstopt, die echte vlam men, licht en warmte geeft. De blokken en lavastenen stralen na het doven van de vlammen nog prettig na, terwijl het - vorstbe stendige - composiet koel blijft. Te koop bij Intratuin in Koudekerke voor tussen de 429 en 629 euro (1.07 x 80), exclusief gasfles. Maar dan heb je wel een open haard die Vuurschaal van hout, steen en rvs. óók op een balkon of onder een pa rasol te gebruiken is. www.happy- cocooning.com Voor aanzienlijk minder geld zijn terracotta terrashaarden te koop, die prima voldoen maar wel tegen vocht beschermd moeten worden; anders kunnen ze kapotvriezen. Gietijzeren exemplaren zijn wel vorstbestendig. De eenvoudigste terraskachel is de vuurschaal. Ze zijn er tegenwoor dig in steeds meer modellen: van steen en gietijzer voor de robuuste look, in strak rvs-design maar ook van zwaar kaliber staal, porselein geëmailleerd en met 'hoed' en spat- scherm, van Weber. Wie liever geen open vuur heeft, kan kiezen voor de 'terrasheater'. Ze werken op gas of elektra en zijn er zówel vrijstaand als voor monta ge op de wand. Het meest effectief zijn de infraroodstralers. Te koop voor een paar honderd euro. Wat licht betreft is ook bij buiten verlichting de led in opkomst. Phi lips heeft er een hele serie voor ontworpen, 'Ledino outdoor'. Van C-Diz is er zelfs een led-tuinlamp, de TL-100, die tegelijk als speaker dient Via een draadloze zender wordt muziek van mp3-speler of cd-speler of pc naar de speaker in de tuin gestuurd. De tuinspeaker Eenvoudig maar effectief en heel sfeervol: terraskachel van keramiek. werkt op AA-batterijen en kan met de meegeleverde grondpin in de tuin geprikt worden. Licht en geluid zijn apart te regelen. Het meest milieuvriendelijker is natuurlijk zonne-energie. De afge lopen jaren is op dat gebied steeds meer op de markt gekomen. De nieuwste modellen laten een dui delijke verbetering zien qua licht opbrengst en levensduur. Wat vormgeving betreft valt de se rie Garden Living van Eglo (www.eglo.com) op. Organische vormen en natuurlijk ogende ma terialen geven de lichtarmaturen een 'eco'-uitstraling. Eglo heeft ook strakke series met veel rvs. Het begrip 'buitenkamer' krijgt nieuwe inhoud met de speciaal voor de tuin ontworpen sche mer- en hanglampen van Eglo. Bijzonder zijn de kleurfilters, in rood, groen en blauw die bij ver schillende lampen geleverd wor den en het mogelijk maken de sfeer in de tuin door subtiele kleuraccenten aan het gebruik of stemming aan te passen. COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag ais bijlage bij PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-maii: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie o.v.v Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: (Tl 18 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Ik ben overtuigd. Ik ga meehel pen de egels te redden, de ach tertuin wordt egelvriendelijk! Om te beginnen is het randje gaas onder de schutting wegge haald. Hoe het daar ooit gekomen is weet ik niet. Op een dag was het daar ineens, maar waarom? Geen idee. We hebben het maar laten zitten, het zat niet in de weg en een bijko mend voordeel was dat katten eni ge tijd dachten dat ze onze tuin niet in konden. Welnu, die tijd is voorbij want katten zijn slimme dieren en hebben al tientallen an dere gaatjes gevonden om naar binnen te komen. Ze kunnen uren aan de rand van de vijver zit ten, gebiologeerd starend naar de vissen. Maar de vissen zijn op hun beurt ook niet dom en blij ven in het diepe deel, dus van een succesvolle vangst is geen sprake. Of het weghalen van het randje gaas voldoende is, weet ik nog niet. Voor alle zekerheid maak ik ook maar een poortje in de schut tingdeur. Speurend op internet kom ik ook adviezen tegen over het inrichten van rommelhoekjes. Nou, die zijn er ook genoeg. Ach ter bij het kotje, maar ook naast de regenton zijn plekken waar de klimop welig tiert, takjes liggen en bladeren zich ophopen. Daar houden egels van, lees ik. Alleen nog een paar extra takken en blok ken hout neerleggen en voila: een egelpaleis. Wat ik ook positief kan afvinken is drinkwater. Dat is er voldoende en de vijver heeft geen steile wan den dus een egel zal bij ons niet snel verdrinken. Een minpuntje is dat ik geen composthoop heb. De gemeente heeft een groene contai ner neergezet, dus de compostbak is al jaren de deur uit. Juist com- posthopen vinden egels leuk in de zomer vanwege alle torretjes en spinnetjes. Maar torretjes en slak ken zijn er genoeg onder de bo dembedekkers, dus dat mag ook geen probleem zijn. Ik denk dat egels het best naar hun zin kunnen hebben in onze tuin. Het enige probleem is dat de egels dat nu ook moeten ontdek ken, en liefst snel, want in okto ber gaan ze al op zoek naar een plekje voor de winterslaap. De stichting zoogdieren adviseert kat tenvoer neer te zetten. Egels zou den daar dol op zijn. Ze schrijven alleen niet welke smaak een egel prefereert. Kip? Rundvlees in bouillon of toch liever tonijn of wild? Melita Lanting Bij de regenton is een rommelhoekje waar egels een prima plek kunnen vinden om te overwinteren. foto Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75