overwinteren vaker in water 5 Boot moet ook keertje drogen Agenda Meer agendanieuws op de website van deze krant dinsdag 22 september 2009 Een schip dat in zout water ligt, moet er elk jaar even uit om te 'knippen en sche ren'. Dan worden wier, pokken en ander leven eraf gespoten en krijgt het een nieuwe laag aan groeiwerende de verf Bovendien valt te overwegen de boot in de winter te stallen in een loods of gewoon in het gras bij de werf. Dat biedt gelegenheid onder houd te doen. Stalling in een loods kost tussen de 30 en 45 eu ro per vierkante meter. „Voordeel van winterstalling is dat het schip eens kan drogen", legt werfleider Tom Dujardin van Van Swaay Yachtservice in Brui- nisse uit. Voor houten schepen is dat belangrijk om het rotten te gen te gaan. „En bij boten van po lyester hou je de kans op osmose klein als het schip zes maanden in het water en zes maanden op de wal ligt." Osmose is het proces waarbij water binnendringt tus sen de laagjes polyester. Ook voor stalen schepen is de gang naar de werf belangrijk, vindt Du jardin. „Elk stalen schip gaat ooit ten onder aan roest. Door het goed in de lak te houden, stel je dat uit." Winterstallingen moeten vol doen aan allerhande milieu- en arbo-eisen. Dujardin: „Gasflessen en losse benzinetanks moeten er af Die gaan in een aparte contai ner. Het gevaar van anti-fouling wordt nog steeds door veel men sen onderschat. Dat is gif. Dat zou je alleen al voor je eigen ge zondheid niet moeten schuren. Een werf spuit je boot af en schuurt hem nat. De verf komt dan op een vloeistofdichte bo dem en wordt uit het afvalwater gefilterd." Bij zeilschepen wordt de mast vaak verwaarloosd. „Lagers, schijf jes en de rolfok hebben onder houd nodig. Mensen laten de mast soms jarenlang staan, zoals ie door de fabriek is gesteld. Dan bouw je achterstallig onderhoud op en worden de kosten alleen maar hoger." Verdronken land van Saeftinghe Het Zeeuws Landschap houdt morgen (woensdag) een excursie in het Verdronken Land van Saeftinghe. Het brakwaterschor van circa 3500 hectare ligt in het meest oostelijke hoekje van Zeeuws-Vlaanderen. De wandeling is - gezien de aard van het landschap - niet geschikt voor kin deren jonger dan tien jaar en mensen met een minder goede conditie. Oude gymschoenen of laarzen zijn het aangeraden schoeisel. Startpunt: Bezoekerscentrum Saeftinghe, Emmaweg 4, Nieuw-Namen; aanvang 13.30 uur; kosten: €5,-, tot 16 jaar €2,50. Kaas en wijn In het kader van de Week van de Smaak wordt donderdag 24 septem ber op Kaasboerderij Schellach bij Middelburg een proeverij gehouden. Birgit de Wolff, vinologe uit Wemeldinge, geeft een workshop over een kleine streekwijn: Cahors. De workshop wordt gevolgd door een proeverij van wijn en kaas. Kaasboerderij Schellach, Prooijenseweg 26, Middelburg. Tijd: 14.00 - 15.00 uur; inschrijven kan vandaag nog, telefonisch of per email; kos ten deelname: €10,-; voor klanten van Schellach of de Smaakreis: €5,-; Email: schellach@wanadoo.nl of info@smaakreis.com Dag van de wijngaarden De wijngaardendag is een landelijk evenement, waaraan ook Zeeuwse bedrijven meedoen. Zoals de Druivengaarde in Wissenkerke op Noord-Beveland. De wijngaard van Lidy en Niek Reijnen is zaterdag 26 gaat de havenmeester te ver. In de haven van de Watersportvereni ging Zierikzee liggen 105 zeil- en motorjachten. „Zo'n zestig daar van zijn overwinteraars", licht ha vencommissaris Peter Mater toe. Dat aantal is vrij stabiel. Maar in Zierikzee speelt wat an ders. Mater: „Vanwege het lage ta rief krijgen wij vanuit andere ha vens mensen die hier hun boot la ten overwinteren. Het verhaal dat zij er bij vertellen is dat zij in de winter wedstrijden- willen varen. Maar in de praktijk blijkt de boot toch vaak de hele winter onaange roerd liggen." Die ervaring heeft Tiny van den Dries, secretariaatsmedewerkster van de watersportvereniging Wol- phaartsdijk niet. „Onze vereniging organiseert zelf winterwedstrijden. Daar komen sinds jaar en dag een aantal niet-le- den op af, die in deze periode hun boot in onze haven leggen." De ha ven van Wolphaartsdijk telt 475 lig plaatsen. De leden zijn zuinig op hun scheepjes, want 360 jachten gaan jaarlijks op de kant. Zestig daarvan overwinteren in een hal, de rest staat buiten op een bok. Dat zijn klanten vanwege kosten besparing hun boot in het water la ten, wil er bij Marco de Berg, ha venmeester van de particuliere Jachthaven Bruinisse niet in. „In de zomer liggen hier achthonderd schepen. Een kwart gaat hier of el ders de kant op. Dat aantal blijft al jaren nagenoeg gelijk." „Het is wel zo dat de meeste van onze klanten eens per twee jaar de boot uit het water haalt en het zou kunnen dat sommigen dat uitstel len, maar daar heb ik geen zicht op", aldus De Berg. en zondag 27 september van 13 tot 17 uur geopend. Marion en Paul Kamper exposeren er keramische objecten en zogenaamde 'hemelspie- gels' - kunstwerken van roestvrij staal. In de blokhut is een Druif-lnn, waar kan worden geproefd. Op de wijn gaard is de langste druivenpergola ter wereld te vinden: 40,42 meter, geregistreerd bij Guinness World of Records. De Druivengaarde: Dorpsdijk 2a, Wissenkerke; telefoon 0113 371665; www.druivengaarde.nl en www.nationalewijnweek.nl Country Fair In Vrouwenpolder wordt zaterdag 26 september van 17 tot en met 20 september een Country Fair gehouden waarin het Engelse landleven centraal staat. Hofstede Twistvliet, 10.00 tot 18.00 uur. Memoria Walcheren Zaterdag 26 september wordt de wandeltocht 'Memoria Walcheren 40-45' gehouden langs bunkers en kreken (7-15-25-35 kilometer). Start vanaf museum het Polderhuis tussen 9 en 12 uur. Lopen in het landschap In heel Nederland zetten de provinciale 'landschappen' zondag 27 sep tember georganiseerde wandelingen uit. Het Zeeuws Landschap heeft om 14.00 uur gidsen klaar staan in de natuurgebieden Oranjezon, de Slikken van de Heen en de Yerseke Moer. Zie ook www.lopeninhetland- schap.nl de winter de wal op gaat of in het water blijft liggen. Lidy Reijnen in de Druivengaarde. foto Dirk-Jan Gjeltema foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73