Plezierjachten 41 'Boot gaat trouw elk jaar op de wal' 'Schip in de winter nodig voor races' Adri Karman Beestachtig dinsdag 22 september 2009 Hij is net terug van een tochtje over de Grevelin- gen. „Er staat een lekker windje, zonnetje erbij. Wat wil een mens nog meer", zegt Henk Baartman, terwijl hij het grootzeil over de giek vouwt. De inwoner van Nieuwerkerk aan den IJssel is al een jaar of dertig ac tief in de watersport. Sinds vier jaar is hij in het bezit van een een Hallberg Rassy 31, een degelijk Zweeds zeiljacht van bijna tien meter lengte. En daar is hij trots op. De boot heeft een vaste ligplaats in de Jachthaven Bruinisse. Henk Baartman: „Hij gaat er trouw elke winter uit. Dan wordt het onderwaterschip geschuurd, van nieuwe aangroeiwerende verf voorzien en worden de zijkanten gepoetst." Henk Baartman ligt met zijn Hallberg Rassy in de Jachthaven Bruinisse. De „Met die koperhoudende anti-fou- boot gaat elk jaar in winterstalling, ling is het misschien niet nodig dat hij eik jaar op de wal gaat, de wetgeving weer eens roomser „En verder wordt de saildrive-olie maar ik doe het toch." dan de paus zijn." jaarlijks vervangen. Poetsen en „Koperhoudend mag toch weer? Baartman laat de dieselmotor van schilderen doe ik allemaal zelf. De Dat heb je nodig op zout water, is zijn schip ook elk jaar een winter- rest laat ik door Van Swaay hier mij verzekerd. Nederland wilde in beurt geven. aan de haven doen." Afgelopen weekeinde heeft Arjen Zwart uit Zierikzee zijn zeilboot 'in de ra ce-stand' gezet'. Vakantie- spullen, borden, bestek, kussens, extra anker, reddingsvlot en buis- kap zijn er af gehaald. „Deze boot gaat er 's winters niet uit. Dan heb ik hem nodig voor wedstrijden. Elke eerste zaterdag van de maand doe ik met mijn team mee aan de Goofy's, een se rie winterwedstrijden vanuit Co- lijnsplaat. Dat is toch veel leuker dan klussen in een vochtige hal." Zwart heeft voor zijn Jeanneau Sunfast 36 een vaste ligplaats bij de watersportvereniging Zierik1 zee. Hij vaart het hele jaar door. In de zomer wordt de boot ge bruikt voor weekendjes op het wa ter met vrouw en kinderen. Onderhoud aan het onderwater- Arjen Zwart uit Zierikzee gebruikt zijn Jeanneau Sunfast in de zomer voor schip gebeurt in het voor- of na- tochtjes met het gezin en 's winters voor wedstrijden, jaar. Zwart: „Dat doen we lekker buiten als het vijftien graden is. langrijke wedstrijd even op de wal soenlijk werken of je buurman Tussendoor ga ik wel eens met laat zetten." staat juist te schuren. Nee, an- duikflessen naar beneden om te Boten zijn om mee te varen, vindt ti-vries in de motor, zonodig een poetsen en het wil ook wel eens Zwart. „En zo'n loods staat 's win- elektrisch kacheltje aan boord en gebeuren dat ik hem voor een be- ters altijd vol, je kan er niet fat- drijven met dat schip." n de top van de vlier heeft de pas uit het nest gevlogen, jon ge kiekendief verwachtingsvol zijn uitkijkpost over de vlakke polder ingenomen. Zijn zus wacht al even ongeduldig op een paaltje. Te jong zijn ze nog om zelf succes vol op jacht te gaan. Dat is ook niet nodig, want de ouders verzaken hun taak niet. Tot ongeveer twee tot drie we- -ken na het uitvliegen van de jongen sjouwen ze nog voedsel aan. Tot in een straal van enkele kilo meters van het nest bejagen ze de akker- en graslandpercelen, sloten en kreekrestanten in de polders. Laag vliegend, de vleugels in lich te v-vorm houdend, waardoor ze ook goed te herkennen zijn, speu ren ze hun jachtgebied af op de aanwezigheid van jonge konijnen, woelmuizen, jonge fazanten en jonge meerkoeten. Zodra een prooi op het gezicht of gehoor wordt gelokaliseerd duikt de roof vogel op de prooi. Een volgende, soms zware klus is het vervoer van het voedsel voor de wachtende jongen. Tenminste, als de aanval succesvol is verlo pen, wat niet altijd het geval is. Meerdere malen is de prooi hen te vlug af en ontsnapt aan de scher pe klauwen. Is de jacht succesvol geweest dan wacht de hongerige jongen een karwei om de prooi naar binnen te werken. Onderling ijverend om zoveel mogelijk van het aangebo den voedsel naar binnen te schrok ken. Zo snel mogelijk aansterken en je ontwikkelen zodat je over enkele weken met de ouders het jachtgebied in kan. Onderwijl oefenen ze in spelvluchten door elkaar te bela gen. Een schijnbaar doelloos spel, maar in feite oefeningen in behen dig vliegen, wenden en keren om zich te verzekeren van succesvolle jachtvluchten in de toekomst. Als ze voldoende zijn aangesterkt heb ben ze over enkele maanden een trektocht naar Zuid-Europa of midden Afrika voor de boeg. Een deel blijft in West-Europa. So ciale slaapplekken van soms tien tallen vogels zijn er in rietlanden aangetroffen. Vijfennegentig pro cent daarvan bestaat uit vogels die in het voorgaande jaar geboren zijn. De kiekendief is een roofvogel van het vlakke polderland en daarom het meest karakteristiek voor Zee land. Eigenaren van zeil- en motorboten beslissen deze periode of hun schip door Ton van den Nouweland De vakantie is voorbij, de herfst is begonnen. Eigenaren van plezier jachten beslissen rond deze tijd of hun boot in de winterstalling gaat. Het lijkt erop dat zij- er steeds vaker voor kiezen om het jacht in het water te laten overwinteren. „De kosten zullen bij deze keuze wel meespelen", denkt de haven meester van de jachthaven Bres- kens. Deze haven in de monding van de Westerschelde telt 580 vaste lig plaatsen. Ongeveer eenderde van deze schepen overwintert in het water. De havenmeester signaleert de laatste jaren een lichte stijging van dit aantal. Maar de suggestie dat de economi sche crisis hiervan de reden is,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72