Adrie van der Meulen Ondine van der Vleuten dinsdag 22 september 2009 De kapschuur is in de twintigste eeuw gebouwd met telefoonpalen die niet meer nodig waren toen de tele foonkabels onder de grond gingen. Je kunt niet alles hebben. Na dat Het Zeeuwse Lanschap de boerderij van Adrie van der Meulen in 's-Heer Abtskerke had overgenomen, moest er meteen een enorme bodemsane ring beginnen. Allerlei viezigheid, PAK's, PCB's en zware metalen wa ren in de grond gelekt uit de gigan tische verzameling oude auto's en machines, die de laatste bewoner op zijn erf koesterde. Een begrote lijk grapje. Maar de andere kant van de me daille was dat er in honderd jaar niets was veranderd op en om de hoeve, behalve wat de natuur en de tand des tijds met dingen ple gen te doen. Ónder de ingestorte schuren, in het huis, waar wind en regen vrij spel hadden, en vooral in het landschap rondom de boer derij, kon je vijftig jaar terug in de tijd kijken. Dat is de waardevolle erfenis van Van der Meulen, die een paradijsvogel was. Het Zeeuw se Landschap heeft nu een mu seum kunnen maken, niet alleen van de gebouwen en het binnen huis, maar ook van de bijna 30 hec tare eromheen. Adrie van der Meulen weigerde re soluut mee te doen met de ruilver kaveling van De Poel, begin jaren zeventig. Daardoor is zijn land bouwgrond niet rechtgereden en volgt de Zuidweg, die verder tus sen Nisse en 's-Heer Abtskerke is rechtgetrokken, nog het middel eeuwse lcronkelparcours, met slo ten aan weerskanten, stokoude bo men en drinkputjes. Inmiddels zijn drie wandelroutes uitgezet over delen van de Hoeve Van der Meulen, die samen een ki lometerslange wandeling vormen en deel uitmaken van het wandel netwerk Zuid-Beveland. Op een groot stuk van de grond, dat niet verpacht is als akkerland of weiland, heeft Het Zeeuwse In het karnhok staan de keukenspullen van de familie Van der Meulen schijnbaar gebruiksklaar op de plan ken. Jos de Regt is 365 dagen per jaar met mais bezig. Suiker- mais, wel te verstaan, con- sumptiemais; géén voeder- mais. Nederlanders zijn niet zulke grote maiseters, al krijgen ze langzamerhand de smaak te pak ken. Maar Jos de Regt is een pio nier, iemand die graag eens iets uitprobeert. Twintig jaar geleden dacht hij bij zichzelf: alle Amerika nen zijn geboren met mais, we reldwijd wordt enorm veel mais gegeten, en hier komt het ook wel een keer. Nu, na jaren van experimenteren met rassen, grondsoorten en zaai- machines, heeft hij 150 hectare mais én, op het industrieterrein Smokkelhoek bij Kapelle, zijn ei gen maisverwerkingsfabriek. In de rest van Nederland staat alles bij elkaar hooguit nog een paar hon derd hectare. Farm Pack Teelt BV, het bedrijf waarin De Regt zijn teeltactiviteiten heeft onderge bracht, zaait van april tot half juni met een speciale zaaimachine. Die gaat ook langs bij andere boeren die mais voor hem willen telen. Farm Pack adviseert fïen over zaai- en oogsttijdstippen, over on- kruidbestrijding en over bemes ting. „Het is een makkelijke plant. Eens in de vijf, zes jaar moet je eens lui zen bestrijden. Verder is alleen wat organische mest nodig." Mais is een 'korte teelt': zaai je in mei, dan is de maté 110 dagen later al oogstrijp. De mais gaat direct naar de fabriek van Farm Pack Pro ductie. Twee uur na de oogst is de mais diepgevroren en klaar voor transport naar het buitenland. Een deel van de mais is voor .de Maiskolfkluiven Echt verse maïskorrels zijn zacht en sappig, zoals jonge erwtjes. Kook de maiskolf vijf tot tien minuten zon der zout. Serveer ze met gesmolten boter en wat zout. U kunt ze ook op de barbecue leggen of in een voorver warmde oven (200-225 graden) leg gen, gewikkeld in aluminiumfolie en bestreken met wat kruidenboter. Jos de Regt met zijn mais. foto Mechteld Jansen conservenindustrie en gaat bij voorbeeld in de potjes van Hak. Farm Pack Productie verwerkt ove rigens allang niet meet alleen mais, maar ook groenten als papri ka, ui en champignons. De consu ment ziet ze terug als 'topping' op bijvoorbeeld pizza's. Mais zit vol vitaminen van het B-complex en is daarom zeer ge schikt voor een vleesloos of vlees arm dieet. Een schilderij van de hoeve, door een onbekende schilder, werd aangetroffen in het huis. Het is gerestaureerd en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70