Haven bij Perkpolder slibt snel dicht zeetanc 21 Heemkundige kring bezorgd over archieven Variatie op Dansfestival Dansvogels Bietencampagne in volle gang dinsdag 22 september 2009 z BACCERPROBLEEM Bedreiging voor jachthaventontwikkeling door René Hoonhorst SLUIS - De Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen vreest dat er weinig (financiële) ruimte voor archieven overblijft in het te verbouwen gemeentehuis van Oostburg, schrijft ze de fractievoor zitters van de Sluise gemeente raad. De kring heeft haar collectie onder meer gehuisvest in het Oostburgse gemeentehuis en in het voormali ge stadhuis van Aardenburg. Het dagelijks bestuur van de gemeente wil het pand aan de Aardenburgse Markt verkopen en hoe de archief ruimte in het vernieuwde gemeen tehuis er uit komt te zien, is voor het kringbestuur ongewis. De re gionale heemkundigen zijn toch al niet erg te spreken over het ar chief. De beide depotruimten zijn bijna vol en voldoen niet aan de ei sen voor het bewaren van een or dentelijke bibliotheek. De klimaat beheersing bijvoorbeeld voldoet niet aan de eisen des tijds. Des te vervelender, omdat de kring de af gelopen jaren fors investeerde in de restauratie van een aantal boe ken en archiefstukken. De kring vraagt raad en college om snel een goed archief open te stellen en te onderhouden 'volgens de wettelij ke voorschriften'. ZUIDZANDE - Stapels suikerbieten liggen op verzamel plaatsen in heel de regio, zoals hier op de Oude Zeedijk tussen Oostburg en Zuidzande. Kraanmachinist Paul Michielsen zorgt met een collega ('12 uur op, 12 uur af) dat bieten worden geladen in naar de suikerfabriek in Dinteloord rijdende vrachtwagens. Michielsen ver wachtte de enorme stapel bieten van naar schatting vijf honderd ton in één dag op transport te krijgen. Voor de hele bietenoogst Zeeuws-Vlaanderen uit is, is het wel half januari, verwacht Michielsen. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - In het Scheldetheater in Terneuzen wordt zaterdag 3 en zondag 4 oktober het tweejaarlijk se Dansfestival voor Amateurs, dit jaar getiteld 'Dansvogels', gehou den. Het festival is meteen de start van de derde eiditie van de Dans- week Zeeland, een week vol dans doorheen de provincie. Achttien verschillende choreogra fieën en meer dan 150 dansers staan tijdens dit openingsweekend van de Dansweek op het program ma. Het is een brede mix van voor stellingen vanuit onder andere de moderne dans, musical, klassieke dans en hiphop. Project Sally sluit op 4 oktober het Dansfestival Dansvogels af met de professione le voorstelling Roe-koe. Meer infor matie op www.scoopzld.nl/ dans- weekzeeland. door Harmen van der Werf PERKPOLDER - De oude veerhaven van Perkpolder slibt snel dicht. De veerboot Onderneming die 's zo- meTs tussen Perkpolder en Hans- weert vaart, kon dit seizoen slechts met moeite bij laagwater af meren. „Terwijl ons schip niet diep steekt", aldus schipper Laurens de Brouwer, „niet meer dan 1,40 me ter op de hak en zestig, zeventig centimeter bij het voorschip." Er staat volgens De Brouwer bij eb hooguit nog één meter water in de haven. De snelle verzanding kan een groot probleem worden voor de jachthaven die bij Perkpolder is gepland in het kader van het pro ject Veerplein Perkpolder. De aan leg van een bungalowpark en nieu we natuur maakt ook deel uit van dit plan. Peter Sturmans van Perkpolder Be heer BV, de maatschappij die het Perkpolderproject trekt, is op de hoogte van het verzandingspro bleem. „Wij houden het in de ga ten", vertelt hij. „We hebben pei lingen gedaan in 2008 en dit jaar opnieuw in april-mei." Sturmans maakt zich nog niet zo druk. „We moeten over een langere periode meten om te weten wat er precies gebeurt." Ben Durinck uit Kloosterzande heeft tot de opening van de Wes- terscheldetunnel 15 maart 2003 als gezagvoerder op het veer Perkpol- der-Kruiningen gevaren. Het ver baast hem niks dat de oude veerha ven snel dichtslibt. De grote veer schepen hielden de vaargeul open. „Wij voeren met schroeven van 4,75 meter diameter." Toch moest er jaarlijks fors worden gebaggerd bij Perkpolder. Durinck heeft het Aankomst van het veerschip Onderneming afgelopen zomer in de oude veerhaven van Perkpolder, waar afmeren door verzanding bij eb steeds moeilijker wordt. foto Lucien Roelandt over 40.000 a 60.000 kubieke me ter. „Stop je daar vervolgens mee, dan slibt alles onherroepelijk dicht en krijg je een getijdenhaven die al leen bij hoogwater bereikbaar is. Dat is normaal in de Westerschel- de. Kijk maar naar jachthaven De Paal." Volgens Sturmans van Perkpolder Beheer BV is de huidige snelle ver zanding onder meer te wijten aan de vormgeving van de oude veer haven. „Nu heeft die haven als het ware een open mond. Slibrijk wa ter kan er gemakkelijk instromen, waarna het slib bezinkt. Dat kan wellicht worden verminderd door de havenmonding te versmallen." Perkpolder Beheer BV heeft een 'beoogd jachthavenexploitant'. Sturmans wil nog niet zeggen om welk bedrijf het gaat. „Momenteel wordt er aan een businessplan ge werkt. De baggerkosten worden ze ker daarin meegenomen." Het ver zanden van de haven kan Perkpol der Beheer BV ook een voordeel tje opleveren. Het veerplein moet worden opgehoogd voor woning bouw. Met 350 ligplaatsen wordt de jachthaven direct al een behoor lijk grote.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61