binnenland 15 VNO-NCW wil in SER praten over zwaar werk OM vermoedt henneptelers achter aanslagen op wethouders Weert Top 5 fysiek zwaar werk Top 5 psychisch hoge we Haagse moskee matigt toon Lagere bouwkundige beroepen bijv. wegwerker, straatmaker Middelbare verzorgend-(para-)medische beroepen bijv. ziekenverzorger Lagere metaalkundige beroepen bijv. constructiebankwerker 4. Lagere algemeen agrarische beroepen bijv. arbeider tuinbouw 5. Lagere procestechnische beroepen bijv. bakker dinsdag 22 september 2009 Manager (wetenschappelijk werk- en denkniveaujloijv. manager groot bedrijf Manager (hbo- werk en denkniveau) bijv. manager detailhandel Wetenschappelijke (para)medische beroepen bijv. arts-specialist; tandarts Wetenschappelijke juridische bestuurlijke beroepen bijv. advocaat 5. Middelbare verzorgende (para)medische beroepen bijv. ziekenverzorgende veel kilo maximaal mag tillen. De resultaten daarvan zijn nog niet be kend. Veel werk zal altijd zwaar blijven, ook al zijn de arbeidsomstandighe den flink verbeterd. Dan is het be langrijk om de gezondheid van werknemers goed te volgen. Kuijer: „Niet als er al problemen zijn, maar juist aan het begin." Dit zogenoemde 'levensbeleid' komt steeds meer in de belangstel ling te staan, bijvoorbeeld in de zorg. „Daarmee kunnen we zor gen dat verpleegkundigen in elk ge val gezond hun 65e halen, laat staan hun 67e", aldus een woord voerster van NU'91, de beroepsor ganisatie van de verpleging en ver zorging. De fysieke en psychische werkdruk in deze sector is hoog, mede door personeelstekorten. Levensbeleid voorziet in een keu ring van werknemers en een in schatting van wat ze wel en niet kunnen. „Jongeren krijgen bijvoorbeeld meer ruimte om hun werk te com bineren met de opvoeding van kin deren. Zwaar tilwerk wordt ver deeld, zodat mensen boven de vijf tig hun rug wat kunnen sparen." Kuijer hamert op de evaluatie van alle nieuwigheden. „Dat wordt weieens vergeten. Zo hebben veel werknemers een til- cursus gevolgd, maar in de prak tijk is gebleken dat daardoor de uit val van personeel niet is vermin derd." DEN HAAG - De strijd tegen fysiek en psychisch te zwaar werk moet onderdeel zijn van de discussie in de Sociaal-Economische Raad (SER) over hoe Nederlanders lan ger aan het werk kunnen worden gehouden, stelt werkgeversorgani satie VNO-NCW. „Wij zijn geen voorstander van nieuwe wetgeving op dit gebied, zegt een woordvoerder. „Wij zijn bereid met het kabinet en de vak bonden te praten over hoe we mensen langer aan het werk kun nen houden. Daar is aandacht voor zwaar werk onderdeel van." In de SER spreken kabinet, werkge vers en werknemers over dit on derwerp. „Concrete voorstellen doen wij daar en niet in de pers", aldus de woordvoerder. Een concreet voorstel kwam er dit weekeinde wél van PvdA-leider en minister van Financiën Wouter Bos. Hij stelde op een partijbijeen komst in Venlo voor de arbeidsom standighedenwet aan te scherpen: hij wil werkgevers verplichten werk zó in te richten dat werkne mers zonder gezondheidsproble men tot hun pensioen door kun nen werken. Met zijn voorstel probeert Bos de door het kabinet geopperde verho ging van de. AO W-leeftijd van 65 naar 67 jaar voor de PvdA-achter- ban bespreekbaar te maken. De PvdA wil zware beroepen uit zonderen van de verhoging. En hoe minder zware beroepen er zijn, hoe minder uitzonderingen er hoeven worden gemaakt. De vakcentrale FNV, noemt Bos' plan 'onhaalbaar'. Volgens de vak bond is het definiëren van wat een zwaar beroep is al erg lastig. Ook zouden er in sectoren met veel zwaar werk te weinig alternatie ven zijn voor mensen die dreigen 'kapot' te gaan. WEERT - Onbekenden hebben zon dagavond rond half tien de wo ning van wethouder Stef Strous in Weert beschoten. De kogel ketste af tegen het glas. Er vielen geen ge wonden. In verband hiermee heeft de poli tie nog diezelfde avond een inval gedaan in een woning, waarbij twee verdachten zijn aangehou den. Dat liet een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Roer mond gisteren weten. De arrestan ten zijn een 53-jarige en een 19-jari- ge man uit Weert. Justitie be schouwt het incident als 'poging tot moord'. Vijfentwintig recher cheurs en agenten onderzoeken de zaak onder leiding van twee offi cieren van justitie. Bij PvdA-wet- houder Strous, die sociale zaken in portefeuille heeft, werd eerder al een steen door de ruit gegooid en ook collega-wethouder Anton Kir- kels (WD, economie) en burge meester Jacques Niederer zijn de afgelopen weken bedreigd. De au to van wethouder Kirkels is in brand gestoken, evenals bedrijfswa gens van energiebedrijven. Justitie onderzoekt of de aanslagen en be dreigingen van doen hebben met het oprollen van hennepplantages in Weert. Eerder werden in deze zaak drie verdachten uit Weert (23, 25 en 35 jaar) opgepakt, maar die zijn later weer vrijgelaten. Ze blijven wel verdachte, aldus de woordvoerder van het OM. Justitie wil niets zeggen over de schade aan de woning van wethou der Strous. In het belang van het onderzoek doet het OM verder geen mededelingen. Burgemeester Niederer sprak in een reactie gisteren zijn 'diepste af schuw en verbijstering' uit. „Het is volstrekt ontoelaatbaar dat bestuur ders die hun werk doen zelfs in hun eigen woning worden be laagd", aldus Niederer. Ook hij wil in het belang van het onderzoek verder niets zeggen. DEN HAAG - De boodschap van de radicale As-Soennah moskee in Den Haag is onder invloed van het nieuwe bestuur gematigder van toon. Ook neemt de moskee sinds dien afstand van het aanwenden van geweld. Dat schrijft burge meester Jozias van Aartsen. Vol gens hem komt de AIVD tot een zelfde conclusie. Iman Fawaz Jneid kwam in het verleden in opspraak omdat hij in een preek Theo van Gogh vervloekte, enkele weken voor de moord op de cineast. foto Vincent Jannink/ANP, fotobewerking Jos Diender Bron: CBS, TNO, ministerie SZW 24% werkt lang achtereen in een vooroverge bogen romphouding 9% is 'bezweet of buiten adem' 23% moet 'veel kracht zetten' 12% tilt regelmatig meer dan de 'tilnorm' van 25 kg. 20% van de werknemers verricht 'fysiek zwaar werk'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5