41 binnenland Zwaar werk verlichten is hele klus D Justitie pakt gedwongen huwelijken aan Uitvinder 'profiteert' van zware beroepen Diverse aktie's! Telefoon van God stond afgelopen jaar roodgloeiend peter van straaten Veel zwaar werk zal altijd erg belastend blijven voor werknemers, ook al zijn de arbeidsomstandigheden de laatste decennia flink verbeterd. 'Blunderende rechters ontslaan' Meer agenten naar Afghanistan EXTRA KOOPAVONDEN 24 25 SEPTEMBER Profiteer nu van extra korting! PAC dinsdag 22 september 2009 DEN HAAG - Politie en justitie zijn een onderzoek begonnen naar al lochtone meisjes die tijdens de zo mervakantie zijn uitgehuwelijkt. Het gaat vermoedelijk om tiental len gevallen. Samen met de hulp verlening wordt geprobeerd de ge dwongen huwelijken ongedaan te maken. Een aantal meisjes is on der het mom van emigratie achter gelaten in het land van herkomst, bij anderen was in Nederland al sprake van huwelijksdwang. Dat blijkt uit een inventarisatie van leerplichtambtenaren en het Advies en Steunpunt Huiselijk Ge weld van de GGD in Rotterdam. Alleen al in deze regio zijn vijftien vermoedelijke gevallen van uithu welijking aan het licht gekomen. In opdracht van het ministerie van Justitie is Rotterdam bezig met een proef om uithuwelijking tegen te gaan. Justitie beschikt niet over landelijke cijfers, maar uithu welijking komt naar schatting jaar lijks enkele tientallen keren voor. Het gaat vooral om Marokkaanse, Turkse en Pakistaanse meisjes. Voor de zomer konden meisjes in de regio Rotterdam een verklaring tekenen waarin zij zich verzetten RUINEN - Ruim 250.000 mensen hebben het afgelopen jaar de voice- mail van God ingesproken. Kunste naar Johan van der Dong meldde gisteren dat zijn kunstproject Gods Hotline vanuit de hele we reld telefoontjes heeft opgeleverd. God kan overal en altijd bereik baar zijn, vindt Van der Dong. Die gedachte maakte hij tastbaar met een hotline. Zondag rondt hij zijn project af, door in zijn werkplaats in Ruinen (Drenthe) de telefoon lijn af te sluiten. De kunstenaar zet te samen met een aantal dichters steeds een ander voicemailbericht op de telefoon. Bellers konden een reactie achterlaten. „We weten niet wat de mensen hebben ingesproken, dat hebben we niet beluisterd." „De berichten zijn privé. Je kunt ze vergelijken met gebeden, die zijn ook alleen maar te beluisteren door God." STRIJD TEGEN OVERBELASTING tegen een gedwongen huwelijk. Deze verklaring gebruikt de politie om het huwelijk in een ander land aan te vechten. „Terughalen van meisjes is alleen mogelijk als er zo'n verklaring ligt of als iemand aangifte doet. Anders heb je geen bewijs dat het om dwang gaat", al dus het ministerie van Justitie. Het ministerie van Justitie, die de landelijke campagne 'huwelijks dwang en achterlating' coördi neert, benadrukt het belang van preventie. Goede, voorlichting en hulpverlening aan allochtone jon geren en hun ouders in Neder land, is daarbij essentieel. Eind juli heeft minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken een in structie aan Nederlandse ambassa des gestuurd om alert te zijn op meldingen van achterlating of hu welijksdwang. Die moeten dan de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) inschakelen. Wethouder Jantien Kriens, verant woordelijk voor het project in Rot terdam, noemt het uithuwelijken van kinderen 'moderne slavernij'. Het is de bedoeling dat volgend jaar andere steden het Rotterdam se voorbeeld volgen. 'ffÊftMAW IK GEE H£T" Op POE. Oii DE OfvOEDIWG MAAR VERDEER DEN HAAG - Innovatieve onderne mers stappen volop met nieuwe uitvindingen in de markt van het 'langer doorwerken'. Vooral voor beroepen waar veel moet worden getild komen er in sneltreinvaart hulpmiddelen bij. Volgens de Nederlandse Orde van Uitvinders (Novu) is er, sinds de discussie over langer doorwerken woedt, een hausse aan nieuwe pro ducten ontwikkeld voor de beoefe naren van zware beroepen. Het ka binet wil de AOW-leeftijd verho gen van 65 naar 67 jaar. Er komt een uitzondering voor zware be roepen, maar bouwvakkers vallen daar niet onder als.het aan het ka binet ligt. De regering wil dat werkgevers ervoor zorgen dat zwa re beroepen verdwijnen. Zo is er voor stratenmakers een machine ontwikkeld die grote op pervlakten straat kan leggen, zodat stratenmakers niet meer zo lang op de knieën hoeven te liggen. Vanaf komende maand hoeven werknemers zich niet meer te ver tillen aan zware kruiwagens. De Friese betonboorder Yde Venema heeft een systeem ontwikkeld waardoor hij de kruiwagen niet meer hoeft op te tillen als die leeg- gekiept moet worden, de zogehe ten Easy Kyp. „Ik loop veel heen en weer naar de container met kruiwagens vol puin en dan moet ik elke keer die kruiwagen optillen om hem leeg te kiepen, daar heb ik nu geen last meer van." Kruiwa genfabrikant Matador heeft de Easy Kyp in productie genomen en *over een maand komt die op de markt.Veel Arbodiensten, waar onder die van bouwreus BAM, wil len met het apparaat werken. Het ministerie van Economische Zaken ziet veel nieuwe producten ontstaan die het tillen in de zorg vergemakkelijken. NIJMEGEN - De oproep van het Bur gercomité tegen Onrecht onder aanvoering van oud-Kamerlid loost Eerdmans om de rechters van het Arnhemse Hof te ontslaan die de voortvluchtige Saban B. ver lof gaven, past in de harde lijn die het comité voorstaat. Het comité heeft een brief ge stuurd aan de Hoge Raad met het verzoek een ontslagprocedure te beginnen. Het comité noemt het verlof van vrouwenhandelaar Sa- ban een 'kapitale blunder', die leid de tot 'verdere aantasting van het vertrouwen in de rechtsorde en het vertrouwen in de rechterlijke macht in het algemeen'. Ruim honderd vrouwen zijn slachtoffer geworden van de bende van de tot 7,5 jaar veroordeelde Saban B. Een op de vijf werknemers ervaart zijn werk als zwaar. 'Levensbeleid' heet het nieu we wapen in de strijd tegen fysieke en psychische burn-outs. door Niek Opten en Joep Trommelen e tijd dat rokende fa brieksschoorstenen de skyline van Nederland se steden bepaalden, ligt ver achter ons. Maar dat bete kent niet dat met het neerhalen van de pijpen het lichamelijk zwaar werk ook grotendeels is ver dwenen. „Er wordt nog steeds gebouwd en gegraven en de vuilnis moet ook van de straat. In plaats van die fa brieken zijn er nu de zelfstandigen zonder personeel, de klussers. Bo vendien bestaat er nog steeds een tonig productiewerk", zegt Paul Kuijer. Hij is onderzoeker bij het Coronel Instituut voor Arbeid en Gezondheid, dat is verbonden aan het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Volgens cijfers van TNO verricht 20 procent van de werknemers in ons land 'fysiek zwaar werk', een bijna even grote groep heeft last van psychische werkdruk. Maar wat is zwaar werk? „Daar kun je geen definitie voor geven", stelt een woordvoerster van de FNV Vakcentrale. „Dat moet je per be roep bekijken." Volgens Kuijer gaat het om 'werk met een hoge lichamelijke of psy chische belasting; waar het risico groot is op klachten aan het bewe gingsapparaat of uitgeput zijn van het werk'. „Natuurlijk is er altijd een persoonlijke component, niet iedereen ervaart belasting hetzelf de, maar als je willekeurige men sen vraagt welke beroepen zwaar zijn, dan krijg je wel dezelfde ant woorden: de bouw, brandweer, po litie, zorg." In de politieke strijd over verho ging van de AOW-leeftijd opperde vicepremier Wouter Bos afgelopen weekeinde een eind te maken aan zwaar werk. Maar metselaars en timmerlieden op latere leeftijd alle maal kantoorwerk laten doen, is praktisch onmogelijk. De vraag is daarom meer hoe je zwaar werk lichter kunt maken, stelt Kuijer. Met hulpmiddelen bij voorbeeld. „Op dat gebied is al heel veel bereikt. De oplossingen kunnen heel goedkoop zijn: door bakstenen bijvoorbeeld niet op de grond te zetten maar op een bokje van dertig centimeter hoog. Dat scheelt een bouwvakker die vaak moet bukken in combinatie met tillen", vertelt Kuijer. Maar dit soort eenvoudige maatregelen zijn nu langzamerhand allemaal wel toegepast. Voor vuilnismannen is onlangs een methodiek opgesteld die bepaalt op welke leeftijd je hoe- DEN HAAG - Minister Ter Horst ver dubbelt het aantal Nederlandse po litiemensen dat in Afghanistan Af ghaanse collega's traint. Nederland levert nu tien agenten aan de Euro pese politiemissie Eupol en dat zul len er negentien worden. Ter Horst heeft dat toegezegd tijdens een bezoek dat zij van zaterdag tot gisteren bracht aan Afghanistan. PAC Zonweringen Marie Curieweg 15 - Vlissingen Zonweringen Tei.ons-5S2oio Aluminium en kunststof kozijnen zonweringen - horren - rolluiken dakramen garagedeuren www.paczonweringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4