221 zeeland Haven bij Perkpolder slibt snel dicht Gemeente Middelburg: kraken is helemaal nergens voor nodig VISSER FRUIT DE GOEDKOOPSTE VAN ZEELAND Hollandse tomaten O O Wortelen 0,60 Andijvie 0,60 Grote courgetten 0,35 dinsdag 22 september 2009 BAGGERPROBLEE Bedreiging voor jachthavenontwikkeling door Harmen van der Werf perkpolder - De oude veerhaven van Perkpolder slibt snel dicht. De veerboot Onderneming die 's zo mers tussen Perkpolder en Hans- weert vaart, kon dit seizoen slechts met moeite bij laagwater af meren. „Terwijl ons schip niet diep steekt", aldus schipper Laurens de Brouwer, „niet meer dan 1,40 me ter op de hak en zestig, zeventig centimeter bij hef voorschip." Er staat volgens De Brouwer bij eb hooguit nog één meter water in de haven. De snelle verzanding kan een groot probleem worden voor de jachthaven die bij Perkpolder is gepland in het kader van het pro ject Veerplein Perkpolder. De aan leg van een bungalowpark en nieu we natuur maakt ook deel uit van dit plan. Peter Sturmans van Perkpolder Be heer BV, de maatschappij die het Perkpolderproject trekt, is op de hoogte van het verzandingspro bleem. „Wij houden het in de ga ten", vertelt hij. „We hebben pei lingen gedaan in 2008 en dit jaar opnieuw in april/mei." Sturmans maakt zich nog niet zo druk. „We moeten over een langere periode meten om te weten wat er precies gebeurt." Ben Durinck uit Kloosterzande heeft tot de opening van de Wes- terscheldetunnel 15 maart 2003 als gezagvoerder op het veer Perkpol- der-Kruiningen gevaren. Het ver baast hem niks dat de oude veerha ven snel dichtslibt. De grote veer schepen hielden de vaargeul open. „Wij voeren met schroeven van 4,75 meter diameter." Toch moest er jaarlijks fors worden gebaggerd bij Perkpolder. Durinck heeft het over 40.000 a 60.000 kubieke me ter. „Stop je daar vervolgens mee, dan slibt alles onherroepelijk dicht en krijg je een getijdenhaven die al leen bij hoogwater bereikbaar is. Dat is normaal in de Westerschel- de. Kijk maar naar jachthaven De Paal." Volgens Sturmans van Perkpolder Beheer BV is de huidige snelle ver zanding onder meer te wijten aan de vormgeving van de oude veer haven. „Nu heeft die haven als het ware een open mond. Slibrijk wa ter kan er gemakkelijk instromen, waarna het slib bezinkt. Dat kan wellicht worden verminderd door de havenmonding te versmallen." Perkpolder Beheer BV heeft een 'beoogd jachthavenexploitant'. Sturmans wil nog niet zeggen om welk bedrijf het gaat. „Momenteel wordt er aan een businessplan ge werkt. De baggerkosten worden ze ker daarin meegenomen." Het ver zanden van de haven kan Perkpol der Beheer BV ook een voordeel tje opleveren. Het veerplein moet worden opgehoogd voor woning bouw. Met 350 ligplaatsen wordt de jachthaven direct al een behoor lijk grote. door Theo Ciele middelburg - Niet alleen een kwestie van veiligheid of kosten is voor de gemeente Middelburg re den om het kraakpand Koning straat 12 niet aan te sluiten op het elektriciteitsnet. Er zijn volgens de gemeente ge noeg mogelijkheden voor de twee krakers om gewoon een pand of een kamer te huren in Middel burg. Gisteren diende voor de Middel burgse rechtbank een kort geding dat de twee krakers tegen de ge meente hadden aangespannen. Zij eisen dat ze het pand mogen aan sluiten op het elektriciteitsnet. Tij dens de zitting zei Rory Ritsman bereid te zijn zelf voor de kosten op te draaien. De elektriciteitsin stallatie zelf is volgens hem in or de bevonden door een erkend be drijf. Dat argument zal de gemeente Middelburg echter niet over de streep trekken. Zij stelt dat kraken niet langer als 'maatschappelijk aanvaardbaar' wordt beschouwd, verwijzend naar de Tweede Kamer waar een meerderheid is voor een kraakverbod. Twee jaar geleden sprak de ge meente met de krakers af dat ze mochten blijven zitten totdat het pand gesloopt zou worden. Het kraakpand aan de Koningstraat ligt aan de bouwput op de hoek van de Zuidsingel en de Korte Noordstraat. Een deel van de wo ningen aan de Koningstraat moet wijken voor nieuwbouw. Volgens de krakers is elektriciteit een eerste levensbehoefte. De afge lopen winter moesten ze zich be helpen met gaslampen en kaarsen. Maar volgens de gemeente moeten de krakers net als iedereen ge woon woonruimte huren als ze stroom willen hebben. De rechter doet volgende week uit spraak. DEZE WEEK: .2 kg VS .per bos .1 kg .p.st. U VINDT ONS OP DE WEEKMARKT: GOES KAPELLE MIDDELBURG VLISSINGEN Dinsdag Dinsdag Donderdag Vrijdag Tevens kunt u dagelijks terecht in onze winkel in Kapelle .30-16.00 ,30-12.00 ,30 - 16.30 .30 - 16.30 haast de Aldi) Aankomst van het veerschip Onderneming afgelopen zomer in de oude veerhaven van Perkpolder, waar afmeren door verzanding bij eb steeds moeilijker wordt. foto Lucien Roelandt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42