Het mooiste Zeeuwse 181 zeelai Dweilbandfestival in Hansweert groeit Gemeente Borsele geeft subsidie voor het saneren van asbestdaken Grond met een verhaal FOTOWEDSTRIJD Zuid-Hollander Hans Rijkschroeff wint met foto van Sinterklaasfeest Rilland wankelt door gebrek aan vrijwilligers Goese (18) betrapt op stelen douchegordijn Nog geen tips over vernielde graven dinsdag 22 september 2009 door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Agrariërs in de ge meente Borsele die hun asbestda ken willen verwijderen, kunnen binnenkort een financiële bijdrage van de gemeente krijgen. In Borsele ligt zo'n 82.000 vierkan te meter aan asbest op daken. Het gaat voor het overgrote deel om agrarische panden. De gemeente heeft eerder onderzocht of het mo gelijk was deze daken te vervan gen door daken met zonnepane len, maar dat bleek veel te duur. Daarom ligt de nadruk nu enkel op het verwijderen van asbest. Een boer die zijn dak wil vervan gen kan straks de helft van de ge meente vergoed krijgen, met een maximum van tweeduizend euro. Dat moet volgens de gemeente vol doende zijn om agrariërs te stimu leren. De meeste daken zijn klei ner dan vijfhonderd vierkante me ter. Het kost een eigenaar tussen de tien en twintig euro per meter om zijn dak van asbest te ontdoen. Momenteel is er 33.000 euro be schikbaar. Daarmee hoopt de ge meente binnen afzienbare tijd de sanering van 3300 vierkante meter asbest te kunnen stimuleren. Het gaat om maximaal zestien locaties. De gemeenteraad bespreekt het voorstel op donderdag 1 oktober. GOES - Een graafmachine op een berg grond, nou en? Ja, maar niet niet zo maar een berg grond. Het is grond waar onlangs nog veel om te doen was, toen de klei nog een aarden wal vormde bij het Goese Meer en onderwerp was van een juridisch steekspel. Inmiddels ligt een groot deel ervan aan het Geldeloozepad, om te beginnen aan een nieuw leven als mountainbike- baan. foto Izaak Verkeste Hans Rijkschroeff uit Brielle was al een beetje vergeten dat hij had meegedaan aan een fotowedstrijd van Het Zeeuwse Landschap. Nu prijkt zijn plaat op de bus sen van Connexxion. door Rob Paardekam De twaalf provinciale landschappen in ons land daagden de men sen deze zomer uit om mooie foto's van het landschap te maken. Aan die oproep werd mas saal gehoor gegeven. Duizenden enthousiaste amateurfotografen zetten hun kiekjes op de mail. Ook bij Het Zeeuwse Landschap in Wilhelminadorp ontvingen ze ruim tweehonderd foto's. Aan de jury de moeilijke taak om daar een winnaar voor onze provincie uit te kiezen. „Dat was een hele klus", vertelt Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap, die de keuze samen met fotograaf Mechteld Jan sen en weerman Jos Broeke moest maken. „Als eerste heb ik de bun del een beetje kleiner gemaakt. Dat betekende dat foto's van kik kers, padden, vogels en vlinders, hoe mooi ze soms ook waren, op zij werden gelegd. De opdracht was immers het maken van een landschapsfoto." Daarna werden de technische as pecten bekeken. „Denk daarbij aan zaken als overbelichting en on scherpte", zegt Jacobusse. „Er wa ren ook een paar foto's met een erg scheve horizon. Dat kan na tuurlijk niet." De bundel mocht dan kleiner zijn, de keuze was niet echt gemakkelij ker. Een bijna abstracte foto met daarop een pijler van de Zeeland- brug laat zich nauwelijks vergelij ken met een prent van boerenknol- len in een veld. „We waren het ook niet altijd met elkaar eens", stelt Jacobusse. Als voorbeeld noemt hij de foto waarmee Leonie Zuijdervliet de eerste prijs won. Ja- De wedstrijd Niet alleen Het Zeeuwse Land schap zette gisteren de makers van de mooiste foto's in het zonnetje. De elf andere provinciale land schappen deden hetzelfde. Ook in de andere elf provincies rij den bussen rond met de winnende foto erop. Minister Gerda Verburg van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit gaf gisteren het start schot voor de actie met deze land schapsbussen. Met het initiatief willen de twaalf provinciale landschappen aan ie dereen laten zien hoe mooi het landschap in Nederland is. cobusse haalde hem bij de voorse lectie uit de stapel, maar toen zijn mede-juryleden hem zagen ging hij er meteen terug in. Op de foto is een fietser te zien, die wordt om ringd door vogels. „We hebben lang gediscussieerd of het nou kau wen of spreeuwen waren", grapte Jacobusse gisteren tijdens de prijs uitreiking. „We houden het op spreeuwen." De eerste prijs was overigens niet echt de eerste prijs, want er was ook nog een superhoofdprijs. Die ging naar Hans Rijkschroeff uit Brielle. Hij maakte bij Neeltje Jans een foto van het bewegende zand in de wind, met op de achter grond een windmolen. „En hoe wel we bij Het Zeeuwse Land schap niet altijd enthousiast zijn over windmolens is hij voor deze foto van cruciaal belang", vond Ja cobusse. De plaat van Rijkschroeff prijkt als winnaar twee weken lang op 25 bussen van Connexxion in Midden-Zeeland. „Een hele ver rassing", vond hijzelf De inwoner van Brielle fotografeert het liefst op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. „Ik was al een beetje ver geten dat ik een foto had opge stuurd", gaf hij gisteren toe. Er waren ook prijzen voor Andries Jumelet (foto van de Yerseke Moer in de ochtendnevel) en Jan Klein (de vloedlijn op het strand bij Zou- telande). De winnaars ontvingen allemaal een hotelovernachting. Bekijk de mooiste ingezonden foto's op www.hetzeeuwselandschap.nl. door Luc Oggel RILLAND - Het sinterklaascomité in Rilland luidt de noodklok. Als zich niet snel mensen aanmelden om mee te helpen met de organisa tie van het jaarlijks feest in dorps huis Luctor et Emergo, is het ein de oefening. Omdat een aantal leden van het comité heeft aangegeven er mee te stoppen, wordt al enige tijd gepro beerd nieuwe aanwas te werven. De diverse oproepen hadden tot nu toe echter geen resultaat. 'We proberen het nog één keer. Als er geen nieuwe mensen bijkomen zal er dus geen sinterklaasfeest meer zijn in Rilland, hoe jammer en ver velend ook', aldus het comité in het Reimerswaalse informatie- krantje dat deze week huis-aan-huis wordt verspreid. In Krabbendijke speelde vorig jaar hetzelfde probleem. In dat dorp heeft de ondernemersvereniging het stokje overgenomen. Mensen die het in Rilland willen oppak ken, kunnen bellen met (0113) 552493, 552648 of 551522. HANSWEERT - Hansweert staat zon dag weer de hele dag in het teken van het jaarlijkse Answester Dweil bandfestival, dat voor de negende keer wordt gehouden. Dit jaar laten vijftien verschillende dweilbands, waaronder de Schelde- dweilers van de organiserende mu ziekvereniging Scheldegalm uit Hansweert, van zich horen. Zij ge ven tussen 13.00 en 18.00 uur elk drie optredens op zeven verschil lende podia in het dorp en op het water. Een aantal bands zal name lijk meevaren aan boord van rond vaartboot De Onderneming, die elk uur een rondje over de Wester- schelde maakt. De podia zijn on derling verbonden door een brade rie. Met vijftien deelnemende dweil bands, het grootste aantal tot nu toe, is het festival nog steeds groeiende. Vorig jaar schreven der tien groepen zich in en trok het evenement een kleine vierduizend bezoekers. Ook dit jaar wordt het festival om half zes afgesloten met een grote fi nale op het dorpsplein, waarbij de deelnemende bands nog een aan tal nummers gezamenlijk ten geho- ren zullen brengen. Zaterdagavond is er in dorpshuis Kaj Munk een pre-party voor het festival. www.scheldegalm.nl www.pzc.nl MEEST CELEZEN 1Veertig jaar naar dezelfde camping 2. Man verwondt agenten 3. Cafébezoeker gaat door het lint THOOLSE TIP? MAIL! tholen@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto GOES Een 18-jarige vrouw uit de gemeen te Reimerswaal is gisteren om 14.45 uur betrapt op het stelen van een douchegordijn bij de Hema in Goes. De vrouw had het artikel niet afgerekend en toen zij de alarmpoortjes passeerde gingen de alarmbellen rinkelen. De 18-jarige is buiten de winkel aangehouden en overgedragen aan de politie. Zij is overgebracht naar het politiebureau waar ze is ver hoord. Tegen haar wordt pro- ces-verbaal opgemaakt. KAPELLE Ondanks een beloning van 2500 eu ro zijn er bij de gemeente Kapelle en de politie nog geen bruikbare tips binnengekomen over de ver nieling van elf graven op de Franse militaire begraafjplaats in Kapelle. Zondagochtend 13 september werd ontdekt dat elf monumenten, wit te kruisen, omver waren getrapt. De gemeente neemt de zaak hoog op en heeft een beloning van 2500 euro uitgeloofd voor de gouden tip. Volgens een woordvoerster heeft dat nog niets opgeleverd. De winnende foto prijkt twee weken lang op de bussen van Connexxion.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38