Elisa Rijk streeft niet het allerhoogste na sport29 Nog meer medailles voor Zeeuwen Doffer van Hans de Vos bezorgt 'Daltons' winst Vlissingen in de beker tegen Zeeland Sport Marcelle de Kam en Pampam op weg terug Districtstitei Van 't Westende bij de senioren door Fred Rabout oostburg - Hans de Vos uit Nieuwdorp moest toch even een traantje wegpinken toen op het grote tv-scherm achtereenvolgens een ringnummer, De Bare en de Daltons verscheen. Het betekende dat zijn jonge doffer de vijfde edi tie van de Dutch Open.had gewon nen. Hij dacht nog niet aan de prijs van 12.500 euro, maar aan de sportieve prestatie van zijn duif en aan zijn maten van de 'Daltons'. Het gebeurde in Nederhorst ten Berg, waar een immens groot dui venhok staat. Ieder jaar mogen lief hebbers uit heel Europa daar in april een jonge duif afleveren. Die wordt dan verzorgd, opgeleerd en gereed gemaakt voor de grote fina- le. Die eindstrijd was dit jaar het concours vanuit Creil, over een af stand van 380 kilometer. De Daltons bestaande uit Hans de Vos, Jaap de Vos, Theo Hoondert, Arend van de Bosse, Gert-Jan van de Bosse en Willem van de Bosse, hadden in april zes duifies naar Ne derhorst ten Berg gebracht. Vijf van hen bereikten de finale, want tijdens de 'opleer' gaat ook wel eens een duif verloren. De grote dag was woensdag 9 sep tember. „We hadden met mijn broer Jaap, Theo Hoondert en Arend van de Bosse voor de woensdagavond een vakantiehuis je afgehuurd in de buurt van Ne derhorst ten Berg", vertelt Hans de Vos. „Die woensdag zijn we 's ochtends om acht uur van huis vertrokken. We hoorden dat de duiven'om negen uur zouden wor den gelost in Creil, met een pittige noordenwind. We hebben de tas sen afgeleverd bij ons vakantiehuis en zijn met een taxi naar de plek gegaan waar het moest gebeuren. Ruim 2000 toeschouwers stonden daar te wachten. Iets over half vier kwamen er zes duiven op het hok af Er bleek één 'vreemde' bij te zit ten. Van de vijf anderen bleek ach teraf gezien de mijne als eerste over de antenne te zijn gegaan. Mijn broer Hans zag de duif bin nenlopen." Kort daarna zagen Theo Hoondert en Arend van de Bosse op het scherm het ringnummer, de naam De Bare (de eerste letters van zijn kleinzoons Bas en Rens) en de Dal tons verschijnen. Hans de Vos: „Er kwamen echt tranen. We hebben het stevig gevierd." Het levert de Daltons een leuke som van 12.500 euro op. „Dat gaan we keurig verdelen", zegt De Vos. De duif wordt via internet ver kocht. De helft van die opbrengst gaat ook naar de Daltons. De Bare flikte het dus en opnieuw won een formatie van PV De Postduif uit Lewedorp. Amper twee jaar ge leden won een groepje Lewedor- pers ook al de Dutch Open. Alleen waren dat toen niet de Daltons. De 'Daltons' uit Lewedorp, die dankzij hun duif De Bare in Nederhorst ten Berg een bedrag van 12.500 euro wonnen. foto Sjaak de Kooning door Sjaak Sinke tilburg - De Zeeuwse afvaardi ging naar het NK duatlon in Til burg heeft flink wat medailles op geleverd. Naast het goud voor Elisa Rijk uit Schoondijke in de catego rie D20 veroverde Marietta van An- rooy (Kapelle) na 10 km lopen, 40 km fietsen en 5 km lopen brons bij de vrouwen D40. Ze was drie minuten sneller dan Rijk. Shirin van Anrooy, eveneens uit Kapelle, nam goud mee bij de jongste cate gorie. Hardloper Tommy Staal (Burgh-Haamstede) miste nipt goud bij de jongens H14 met een tijd van 1.06.45 op de 5 km lopen, 20 km fietsen en 2.5 km lopen. Tim van de Broeke (Vlissingen) werd hier achtste, Joost Gevaert (Goes) tiende. Bij de meisjes D12 was er een dub bel Zeeuws succes. Lindy van An rooy uit Kapelle pakte een zilveren medaille en Tineke van Dort (Domburg) het brons. De derde medaille van de familie Van Anrooy was voor Franklin, die brons mee naar huis nam bij de jongens H12. Jos den Hollander (Goes) werd zesde bij de mannen H45. dinsdag 22 september 2009 W DUATLON Zeeuws-Vlaamse pakt open Nederlandse titel onder 23 jaar door René van Stee schoondijke - Volledig uit haar dak ging Elisa Rijk niet na het be halen van de open nationale titel op de duatlon in de categorie voor vrouwen onder 23 jaar. „Want het deelnemersveld was niet zo heel erg sterk. Aan de andere kant is het wel een resultaat dat staat. Daarom hecht ik er toch best veel waarde aan. Een Nederlandse titel haal je niet elke dag", vertelt de at lete uit Schoondijke daags na de ti telstrijd in Tilburg. Rijk deed over tien kilometer lo pen, veertig kilometer fietsen en vijf kilometer lopen 2 uur 31 minu ten en 58 seconden. Daarmee is ze nog ruim een half uur verwijderd van de Nederlandse top. De 22-jari- ge studente geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam heeft echter niet de illusie dat ze die ooit gaat halen. „Ik droom daar soms wel eens van, maar ik weet tegelijkertijd dat dit niet realistisch is. Dan was ik allang ergens ont dekt. Ik doe vooral aan duursport omdat ik het heel erg leuk vind. Het is ook een prima vorm van ontspanning naast mijn studie. Zo als het er nu naar uitziet, blijft het daar ook bij", zegt Rijk. Oud-voetbalster en -volleybalster Rijk begon ruim twee jaar geleden met duursporten. Dit gebeurde mede doordat een vriend uit Am sterdam hetzelfde plan opvatte. Sindsdien beoefent ze haar favorie te sport zeer intensief. Ze deed on der meer al drie keer mee aan de Eiisa Rijk heeft een nationale titel duatlon op zak. foto Peter Nicolai Zwintriatlon. De duatlon heeft echter haar voorkeur. „Het fietsen en het lopen gaat prima, maar met zwemmen heb ik nog altijd veel moeite. Vandaar. Maar ik blijf mee doen aan triatlons, omdat er te weinig duatlons worden gehou den." Hoewel Rijk niet de ambitie heeft landelijk door te breken, doet ze veel voor haar sport. Gemiddeld traint ze twaalf uur per week. Lo pen doet de Zeeuws-Vlaamse het liefst, omdat die discipline haar ligt. „Op dit vlak werk ik wel naar een bepaald doel toe. Ik zit bijvoor beeld op de grens van tien kilome ter binnen veertig minuten. Die hoop ik heel snel te slechten." Dat Elisa Rijk een echte duursportster is, blijkt onder meer uit prestaties die zij levert op de looponderde len tijdens een duatlon. „Dan doe ik het heel vaak beter dan in een gewone loopwedstrijd. Waar dat precies mee te maken heeft, weet ik niet. Ongetwijfeld omdat het me ligt, maar misschien ook door de adrenaline", zegt Rijk, die nog twee jaar co-schappen moet lopen alvorens zij zich basisarts mag noe men. Daarna begint de specialisa tie. „Die keuze heb ik nog niet ge maakt, maar orthopedie en sport geneeskunde vind ik heel erg inte ressant." door Rudy Boogert middelburg - Zaterdag-eersteklas ser Kloetinge speelt in de tweede ronde van de districtsbeker tegen Duiveland, de ongeslagen koplo per uit de tweede klasse. De zondag-eersteklassers Vlissin gen en RCS hebben een op het oog eenvoudigere loting. Vlissin gen speelt een stadsderby tegen vijfdeklasser Zeeland Sport, terwijl RCS op bezoek moet bij vierdeklas ser Hontenisse. In de tweede bekerronde zijn nog 21 Zeeuwse clubs vertegenwoor digd. Daaronder ook cupfighter Hoek 2, dat na de uitschakeling van hét eerste team de Hoek-eer moet hooghouden. Vorig seizoen strandden de reserves pas in de vijfde ronde, tegen Kloetinge (1-0). In de tweede ronde komt zater dag-derdeklasser Wolfaartsdijk op bezoek. Dauwendaele treft Hein- kenszand, Jong Ambon gaat op be zoek bij Aardenburg en het is Wal- cheren-Zeelandia Middelburg. Districtsbeker, tweede ronde: Vlissin- gen-Zeeland Sport, Terneuzense Boys- Zaamslag, Duiveland-Kloetinge, Honte- nisse-RCS, Dauwendaele-Heinkenszand, Noordhoek-Tholense Boys, Aarden burg-Jong Ambon, Patrijzen-Zierikzee, Breskens-Sluis, Walcheren-Zeelandia Middelburg, Hoek 2-Wolfaartsdijk. den haag - Sam van 't Westende is het nieuwe seizoen uitstekend gestart. De Vlissinger, die uitkomt voor budokan uit Rotterdam, ju- doot in een zwaardere klasse (tot 73 kilo) en werd meteen kam pioen van het district Zuid-Hol land bij de senioren. Door deze overwinning plaatste hij zich recht streeks voor de voorrondes van het NK. Vier andere Zeeuwen plaatsen zich ook voor de voorron des. Barend Schot (sportschool Geelhoed, tot 81 kilo) en Iris Cats- burg (Frans de Boevere, tot 70 ki lo) werden tweede. Paul Mechiel- sen (Delta, tot too kilo) en Tess Cornelius (Frans de Boevere, tot 48 kilo) wonnen brons. door Koen de Vries varsseveld - Marcelle de Kam is in Varsseveld op het NK eventing op tweesterrenniveau op de zesde plaats geëindigd. De Domburgse die met de merrie Pampam in ac tie kwam, had vooraf getekend voor deze klassering, maar plaatste achteraf toch wat kanttekeningen. „De scores lagen heel dicht bij el kaar. Op de afsluitende cross kreeg ik drie tijdfouten. Als ik die niet ge maakt had, was ik op het podium geëindigd." De zesde plaats bevestigt deson danks dat De Kam met Pampam weer op de goede weg is. De com binatie kende aan het begin van dit seizoen opstartproblemen na dat De Kam bevallen was van haar eerste kind. Ze moest terugkeren op haar oude niveau en haar paard moest weer wennen aan de wed strijdomstandigheden. Na intensieve trainingen bij bonds coach Martin Lips, springamazone Sandy den Exter en dressuurama- zone Thamar Zweistra gaat het nu zo goed, dat De Kam overweegt om eind volgende maand aan een sterke driesterrenwedstrijd in Ita lië mee te doen. Voor Pampam, de opvolger van Ibouche, zou dat de eerste wed strijd op dit niveau betekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31