zeeland 123 Verbrugge wil prioriteit voor VCT Oostburg onder vuur Koopwoningen dalen in prijs met 2,1 procent Verwezenlijking van twee terminals in huidige marktsituatie onlogisch Moet Zeeland mee in de vaart der volkeren? Treinverkeer opnieuw beperkt Genieten van de eerste Zeeuwse oesters - De Slag om de Schelde dinsdag 22 september 2009 door Wout Bareman TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten doen er verstandig aan snel te kie zen voor de verwezenlijking van de Verbrugge Container Terminal (VCT) in Vlissingen-Oost. Die wij ze raad gaf voorzitter Ron Barbé van de raad van commissarissen van Verbrugge Terminals gedepu teerde en havenschapsvoorzitter Toine Poppelaars mee tijdens de derde Scheldeconferentie in Ter- neuzen. „Kijkend naar de huidige marktsituatie met ontwikkelingen op de Maasvlakte, het Deurganck- dok in Antwerpen en in de Duitse havens en gezien de groeiende overcapaciteit, zou het erg verstan dig zijn nu - in crisistijd - niet meer dan één project te verwezen lijken. Twee zou op dit moment te veel zijn." Barbé vond dat de VCT nu prioriteit moet krijgen. „Die kan worden verwezenlijkt zonder inmenging van de Raad van State. De vergunningen bevinden zich dus binnen handbereik. Zet je tege lijkertijd twee projecten in de markt, dan zal dat investeerders af schrikken. Die hebben ongetwij feld maar belangstelling voor één terminal. Durven GS nu niet te kie zen, dan zou dat op z'n zachtst ge zegd uitermate jammer zijn." Poppelaars reageerde koel op het pleidooi van Barbé. Hij beperkte zich tot de mededeling dat GS over zes weken een inventarisatie van toekomstige investeringen pre senteren. Dan wordt ook de voor keur voor de WCT of VCT duide lijk. Barbé benadrukte dat Verbrug ge Terminals geen enkele twijfel heeft over de haalbaarheid van de VCT. „Ondanks de wijzigende marktsituatie én de crisis haken onze partners niet af In tegendeel, we blijven er samen rotsvast in ge loven." MIDDELBURG - Moet Zeeland mee in schaalvergroting en globalise ring of moet Zeeland het juist heb ben van kleinschaligheid? Die vraag staat morgen centraal tijdens een bijeenkomst van de Roosevelt Academy (RA) in Middelburg. Pie- ter Ippel, hoogleraar rechten aan de RA, vertelt over grootschalig versus kleinschalig in de gerechte lijke wereld. Gedeputeerde George van Heukelom belicht de rol van de overheid. Ruud Nijs van de Ra bobank benadert het thema van uit de markt. Aanmelden kan via 0118-655500 of via sgz@roac.nl. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. m m wa MIDDELBURG - Ook aanstaande za terdag is er slechts beperkt trein verkeer mogelijk op de Zeeuwse lijn. De NS zetten bussen in. Tussen Rilland-Bath en Woens- drecht wordt over een lengte van 2300 meter spoorgrind vernieuwd. Het vervangen van de ballast ge beurt gemiddeld eens in de twin tig jaar en is nodig om het spoor veilig te houden. Omwonenden kunnen hinder on dervinden van de werkzaamhe den. Te denken valt aan geluid van machines, laden en lossen door werktreinen, bouwverlichting en langere wachttijden bij spoorweg overgangen en omleidingroutes. w&sBSBSsssssssstiSMSSBSBSssssssssssssssBmBBSisssssmsiXSiissti YERSEKE - Een select gezelschap van prominen- met weelde en champagne. Daarbij vormt het sa- De eerste platte oesters van het seizoen werden ten uit het Nederlandse bedrijfsleven en de poli- menzijn altijd een prima gelegenheid om een opgevist en ter plekke genoten. Aansluitend ver- tiek was gisteren uitgenodigd naar Yerseke te ko- beetje te netwerken. De vierde editie van de Oes- trok het gezelschap naar restaurant Manoir Inter men om te genieten van de eerste oesters. Ooit terparade begon om 14.00 uur met een tochtje Scaldes in Kruiningen waar een exclusief oesterdi- was het volksvoedsel, nu eerder geassocieerd in een oesterschuit vanuit de haven van Yerseke. ner werd geserveerd. foto Izaak Verkeste Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november - toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen voeren - terug op die tijd. door Jan van Damme De bevrijding van Oost- Zeeuws-Vlaanderen was verrassend vlot verlopen. Maar dat was bepaald geen garan tie, dat de rest van Zeeuws-Vlaan- deren ook zo soepel zou verlopen. Hitler had zijn strijdkrachten al op 7 september laten weten, 'mit allen denkbaren Mitteln die Westerschelde zu sperren'. Jan Carpentier was in die tijd 11, bijna 12 jaar. Hij was hulpje in zijn vaders kapperszaak - voor heren - in de Brouwerijstraat in Oostburg. Hij herinnert zich dat de Duitse terugtrekkende strijd krachten opeens weer moed kre gen en geschut gingen opstellen. „We waren bang", zegt Carpen tier, „het bombardement op Bres- kens was net achter de rug." Vanaf de 13e september was het gezin Carpentier even geëvacueerd ge weest op een boerderij in de Mos terdpolder. Maar ze kwamen al snel terug, er moest geknipt wor den. Zaterdagmiddag 23 septem ber, toen de zaak vol zat, bombar deerden vier jachtbommenwer pers Oostburg. Carpentier: „We la gen met zijn allen in de gang, mijn ouders, de kinderen, en zes klan ten. Toen we buiten kwamen was het één grote ravage. Rokend puin, een dood paard op straat." Na die dag werd Oostburg systematisch door de geallieerden beschoten vanuit Maldegem, vertelt de kap- perszoon. Er werd ook bijna dage lijks gebombardeerd. Pas op 26 ok tober arriveerden de bevrijders. Oostburg was toen meer puin dan stad. MIDDELBURG - De huizen in Zee land zijn in de afgelopen maand gemiddeld met 2,1 procent in waar de gedaald. Dat blijkt uit het maandoverzicht van het Kadaster. In Groningen was de prijsdaling met 7,8 procent het grootst. De huizen werden in het hele land goedkoper. Vrijstaande wo ningen daalden het meeste in prijs, behalve in Zeeland. Daar moest juist minder betaald wor den voor tussenwoningen. In een maand tijd kelderden die prijzen met elf procent. Hoekwoningen en appartementen daarentegen stegen juist in waar de. Voor een gemiddeld appartement moet bijna 146.000 euro worden neergeteld. De koopsom van een hoekwoning was in augustus 166.000 euro. Vergeleken met een jaar geleden zijn de huizen in Zeeland over de hele linie gedaald, met uitzonde ring van vrijstaande woningen. Vooral de prijsdaling van de appar tementen mag spectaculair wor den genoemd. Tussen augustus 2008 en augustus dit jaar kelder den de prijzen met ruim 22 pro cent. Het aantal verkochte wonin gen daalde in een jaar tijd met bijna 30 procent. Het minst in trek waren twee-onder-een-kapwonin- gén, vrijstaande huizen, apparte menten en tussenwoningen. De woningmarkt in Zeeland is nog steeds niet aan het opkrabbelen. In augustus werden 260 huizen verkocht, in juli waren dat er 330.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25