i8| zeeland Middelburg schrapt extra parkeren Molenwater HlStOriSClIC llJKKOGtS Beslemming Gemeente: kraken is nergens voor nodig Verzelfstandigen van Vlissingse buurthuizen blijkt te duur MUSEUM Plan voor nieuwe invulling oude brandweergarage Geld voor noodlokalen in Kapelle De Watervlo doet Walcherse havens aan dinsdag 22 september 2009 W door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Er komen geen extra parkeerplaatsen aan het Mo lenwater in Middelburg. Wethou der Albert de Vries kondigde gister avond tijdens de commissie Ruim te aan dat hij voorstelt te stoppen met de procedure voor de aanleg van de parkeerplaatsen tegenover de schouwburg. De gemeenteraad moet in de vergadering van ko mende maandag officieel nog wel haar goedkeuring geven voor het schrappen van het plan. Tegen de aanleg van parkeerplaat sen aan het Molenwater waren veel bezwaren, onder meer van de Vereniging Stadspark Molenwater (VSM). De vereniging is verheugd over het schrappen van de plan nen, reageerde voorzitter Caja Ol- denburger, maar blijft protesteren tegen een ander deel van de plan nen dat wél doorgaat: de aanleg van parkeerplaatsen aan de Zuid singel. Omdat de herinrichtingsplannen van het Zusterplein en het Koor kerkhof door geldgebrek voorlopig door Theo Giele MIDDELBURG - Niet alleen veilig heid of kosten zijn voor de ge meente Middelburg reden om het kraakpand Koningstraat 12 niet aan te sluiten op het elektriciteits net. Er zijn volgens de gemeente genoeg mogelijkheden voor de twee krakers om gewoon een pand of een kamer te huren in Middelburg. Gisteren diende voor de Middel burgse rechtbank een kort geding dat de twee krakers tegen de ge meente hadden aangespannen. Zij eisen dat ze het pand mogen aan sluiten op het elektriciteitsnet. Tij dens de zitting zei Rory Ritsman bereid te zijn zelf voor de kosten op te draaien. De elektriciteitsin stallatie zelf is volgens hem in or de bevonden door een erkend be drijf. Dat zal de gemeente niet over de streep trekken. Zij stelt dat KAPELLE - De gemeente Kapelle trekt ruim 47.000 euro uit voor noodlokalen bij twee scholen in Kapelle. Het gaat om openbare ba sisschool De Moolhoek en de refor matorische Eben Haëzer-Samuëlschool. Beide scho len hebben de noodvoorziening op eigen risico al gerealiseerd, om dat het besluit van de gemeente nogal langmp zich liet wachten. Behalve de eenmalige kosten van ruim 47.000 euro betaalt de ge meente vanaf 2010 jaarlijkse zo'n 15.000 euro voor de noodlokalen. Die kosten stoppen uiteraard als de snel groeiende Eben Haëzer-Samuëlschool een perma nente uitbreiding krijgt. in de ijskast zijn gezet, is een com pensatie van de parkeerplaatsen die hier verloren zouden gaan niet meer nodig, zei De Vries. Het colle ge wil daarom de aanleg van par keerplaatsen in de groenstrook te genover de schouwburg schrap pen. De geplande bomenkap, waartegen veel bezwaren waren in gediend, gaat dan ook niet door. De Vries zei dat er wel gekeken zal worden naar een herinrichting van de groenstrook zodat het zicht op het park op het terrein van voormalig Miniatuur Walcheren beter wordt. Ook worden de huidi ge parkeerplaatsen voor bussen heringericht voor personenauto's. De sloop van de gebouwen van Mi niatuur Walcheren is inmiddels voltooid. De vrijgekomen grond is ingezaaid of betegeld en ook het toiletgebouw is gebruiksklaar. Vol gens De Vries is er overleg met de schouwburg over 'een onderhouds- overeenkomst' voor het toilet. Zo dra dit overleg met succes is afge rond wordt het opengesteld. Bin nenkort wordt ook het kassahuisje opgeknapt. kraken niet langer als 'maatschap pelijk aanvaardbaar' wordt be schouwd, verwijzend naar de Tweede Kamer waar een meerder heid is voor een kraakverbod. Twee jaar geleden sprak de ge meente met de krakers af dat ze mochten blijven zitten totdat het pand gesloopt zou worden. Het kraakpand aan de Koningstraat ligt aan de bouwput op de hoek van de Zuidsingel en de Korte Noordstraat. Een deel van de wo ningen aan de Koningstraat moet wijken voor nieuwbouw. Volgens de krakers is elektriciteit een eerste levensbehoefte. De afgelopen win ter moesten ze zich behelpen met gaslampen en kaarsen. Maar vol gens de gemeente moeten de kra kers net als iedereen gewoon woonruimte huren als ze stroom willen hebben. De rechter doet volgende week uitspraak. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Na drie jaar onder zoek is het college van B en W van Vlissingen tot de conclusie geko men dat de buurt- en verenigings gebouwen toch beter in handen van de gemeente kunnen blijven. Verzelfstandigen van de welzijnsac- commodaties blijkt te veel geld te kosten. In 2006 besloot Vlissingen dat het beheren van de buurthuizen geen hoofdtaak van de gemeente is. Daarop is onderzocht óf en hoe de accommodaties verzelfstandigd konden worden. Uitgangspunt was dat het afstoten van de gebou- door Carla van de Merbel Het zou weer bijna net als vroeger kun nen worden in de brandweerkazerne aan de Torenstraat in Serooskerke. Dorpsbewoner Wim van Haveren heeft grootse plannen voor een museum in het leegstaande pand en kocht alvast een lijkkoets uit circa t9ro. Nu is het voor hem alleen nog hopen dat de gemeente instemt met de nieuwe invulling. Tot in de jaren zestig van de vorige eeuw werden de doden in Seroos kerke per koets naar hun laatste rustplaats gereden. Deze lijkkoets stond gestald in het rechterdeel van de brandweerkazerne aan de Torenstraat, waar toen nog een aparte deur inzat. Links stond de brandweerauto van het dorp. Wim vari Haveren ijvert ervoor de ze historische situatie te laten her leven. En niet per se omdat hij brandweerman is, maar om het dorp een nieuwe impuls te geven. Voor een deel is het al gelukt: er staat alweer een oude brandweer auto in de kazerne. Niet door toe doen van Van Haveren, maar ei genlijk toevallig. De oude Dodge brandweerjeep uit 1943 van de wen de gemeente geen geld mocht kosten. Dat blijkt niet mogelijk. Vlissingen heeft achttien welzijns- accommodaties. Acht daarvan had de gemeente in eigen hand willen houden om op die locaties wonin gen te kunnen bouwen of om er speelterreintjes aan te leggen. De overige tien buurthuizen had ze willen laten uitbaten door een onafhankelijke beheer- en exploita- tieorgansiatie. Die zou de gebou wen hhren van woningcorporaties en doorverhuren aan de eindge bruikers. Daarbij stond vast dat de (wijk)verenigingen niet duurder uit mochten zijn dan vorig jaar. Uit het laatste onderzoek blijkt dat brandweer in Oostkapelle moest plaatsmaken voor de nieuwe am bulance in de gemeente en heeft nu een nieuw onderkomen gevon den in de Serooskerkse garage. Van Haveren is er blij mee. Het zou een begin kunnen zijn van de historische collectie die hij voor ogen heeft in de kazerne. Ook al is het dan niet dezelfde brandweer auto als die het dorp vroeger had. De lijkkoets die Van Haveren on langs in België kocht, is ook niet identiek aan de oude van Seroos kerke. „Maar hij stamt wel uit de zelfde tijd en hij komt van dezelf de fabrikant, Ch. De Pauw-Van Achte uit Gent." Van Haveren haal de Krijn Coppoolse erbij. „Een au toriteit op het gebied van koetsen en restaureren." Coppoolse heeft de koets nu in zijn schuur staan en is hem aan het opknappen. De lijkkoets van omstreeks 1910 is nog in goede staat. Hij bestaat uit een ijzeren carrosserie en twee zwart met grijs gebiesde houten opzetdelen waarin de kist kan wor den geplaatst. Er is een grote op bouw voor een volwassene en een kleine voor een kind. Van Haveren kocht de koets inclu sief de zwarte kleden voor de kist en het paard, de rouwkleding voor de koetsier en de zwarte pluim de beheer- en exploitatieorganisa tie geld moet toeleggen op de ex ploitatie van de buurthuizen. De gemeente zou dat tekort moeten compenseren. Nu B en W alle plussen en min nen van een eventuele verzelfstan diging in beeld heeft, is duidelijk dat het de gemeente jaarlijks tus sen de t20.ooo euro (als alle acht tien accommodaties worden over gedragen) en 214.000 euro (als tien accommodaties worden over gedragen) zou kosten. De gemeenteraad buigt zich don derdag over het voorstel van B en W om niet tot verzelfstandiging over te gaan. voor op het hoofd van het paard. Een indrukwekkend geheel, dat Van Haveren met zijn dorpsgeno ten wil delen. „)e moet het wel in getogen en met respect doen. Een uitvaart is eigenlijk nog steeds ta boe. Misschien kunnen we het hiermee wat bespreekbaarder ma ken. Ook al kan dat verdriet niet verzachten." De lijkkoets kan van 'zijn' mu seum een bijzonder museum ma ken, denkt Van Haveren. „Er is in Nederland nu één uitvaartmu- seum, in Amsterdam. Zij hebben geen lijkkoets. Ik denk dat we een uniek museum voor Zuid-Neder land kunnen neerzetten." Behalve de lijkkoets en brandweer auto moet het museum gevuld worden met alles wat met het ver leden van Serooskerke te maken heeft. Van Haveren zou ook graag al het oude filmmateriaal dat nu nog bij zijn dorpsgenoten op zol ders ligt, verzamelen en in het mu seum vertonen. En, nog één van de vele ideeën: nieuwe films ma ken waarin de Serooskerkenaren vertellen over hun leven. Zodat de verhalen bewaard blijven. Het wachten is nu op groen licht van de gemeente Veere. Als die in stemt met het idee om van de voormalige brandweerkazerne een museum te maken, kan Van Have ren door met de uitwerking van zijn plannen. En de. oorspronkelijke oude lijk koets van Serooskerke? Die is in de jaren zestig al gesloopt. De grote, ij zeren wielen werden hergebruikt in een handkar. De gemeente Veere is er nog niet uit wat er moet gebeuren met de oude brandweerkazerne aan de Toren straat in Serooskerke. „We zijn nog niet zo ver", zegt een woord voerder. Wanneer een besluit kan worden verwacht, is niet bekend. De oude brandweerkazerne aan de Torenstraat staat leeg sinds de opening van de nieuwe garage aan de Vrouwenpolderseweg, in augus tus vorig jaar. De gemeente is eigenaar van het MIDDELBURG - De Watervlo, het educatieve schip van de Stichting Reinwater, vaart tot eind septem ber door Walcheren. Basisschool klassen zullen in die periode een kijkje nemen op het schip en mo gelijk zelfs onder water. De Water vlo heeft naast een onderzeeër ook een laboratorium aan boord. De boot met allerlei waterweetjes ligt 23 en 24 september in de Vlis- singse Buitenhaven, 25 en 26 sep tember aan de Loskade in Middel burg en 28, 29 en 30 september in Veere aan de Kampveerse steiger. Belangstellenden zijn zaterdag wel kom tijdens een open dag in Mid delburg (Loskade). De boot is van 10 tot r6 uur te bezoeken. De brandweerkazerne aan de Torenstraat in Serooskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20