economie13 'Kabinet moet boer niet extra belasten' 1 MY dagblad bezorger LTO hekelt acties melkveehouders 'Rapport koopzondag van CPB deugt niet' Stroomverbruik in augustus fors gedaald Dell koopt bedrijf van Ross Perot Hypotheekleed sleept DSB voor rechter Inhaalslag bij boeking zomervakantie Oeso roept EU op tot hervormingen P [s uw dagbladbezi dinsdag 22 september 2009 Hoewel hij het uitrijden van melk afkeurt, neemt LTO- voorman Albert Jan Maat het op voor boeren en tuin ders. Die mogen nu niet ver der worden belast, zegt hij. 'Dat trekken ze niet meer'. door Hans Gertsen DEN HAAG - De crisis baart Albert j Jan Maat, voorzitter van LTO Ne derland grote zorgen. Want onder nemers - boeren en tuinders in het bijzonder - worden onevenre dig hard geraakt. „De meeste Ne derlanders gaan er volgend jaar 0,25 procent in koopkracht op ach teruit. Maar zelfstandige onderne mers hebben te maken met inkom stendalingen van vele tientallen procenten. Meer dan de helft van de boeren en tuinders heeft op dit moment nauwelijks of geen in komsten meer en teert in op het ei gen vermogen." Zelfstandige ondernemers zijn vol gens Maat 'het hart van de econo mie'. „Zelfs als ze een jaar nauwe lijks of geen inkomen uit hun be- j drijf halen, werken ze keihard door om de zaak draaiende te hou den. Maar ze moeten wel gemoti veerd blijven." Het kabinet kan daaraan bijdra gen. „Dat gebeurt al door de kre dietverlening voor de export op peil te houden, de zelfstandigenaf trek voort te zetten en verliezen over meer jaren fiscaal te verreke- DEN HAAG Detailhandel Nederland wil dat de Tweede Kamer voorlopig geen be- I sluit neemt over beperking van het aantal koopzondagen. Het rapport van het Centraal Plan Bureau (CPB) hierover deugt volgens de winkeliers niet. Er zouden veel meer banen verloren gaan (zo'n 24.000) dan het CPB denkt (2000). ARNHEM Nederlanders hebben in augustus 7 procent minder stroom verbruikt dan een jaar eerder, blijkt uit cij fers van netwerkbeheerder Tennet. Het stroomverbruik lag voor de achtste maand op rij lager dan een I jaar eerder. Tot eind vorig jaar nam het stroomverbruik in Nederland nog toe, sinds januari daalt het ver bruik in een steeds hoger tempo. ROUND ROCK De Amerikaanse computerfabri kant Dell neemt voor 3,9 miljard dollar (2,65 miljard euro) Perot Sys tems over: een computerdienstver lener van de voormalige Ameri kaanse presidentskandidaat en mil jardair Ross Perot. Per aandeel wordt 30 dollar geboden, bijna 68 procent meer dan de beurskoers. nen. Maar tegelijkertijd moet er al les aan worden gedaan om te voor komen dat ondernemers op ande re gebieden met extra lasten wor den opgezadeld." Hij noemt als voorbeeld de plan nen om boeren meer te laten mee betalen aan de destructie van do de dieren. „Het is onverantwoord om ondernemers die het nu al zo moeilijk hebben met nog hogere lasten op te zadelen. Dat trekken ze gewoonweg niet meer. De over heid moet zich realiseren dat de land- en tuinbouw nog altijd de grootste exportsector van het land is." Een andere bron van zorg is de in vulling van de Natura 2000 gebie den. Maat vreest dat strenge mi- lieueisen de ontwikkeling van de boerenbedrijven in de weg komen te staan. In plaats van boeren op te zadelen met allerlei belemmerin gen, zouden ze juist meer moeten worden ingeschakeld bij natuurbe heer. De problemen van de melkveesec tor gaan Maat aan het hart. Uit pro test tegen de extreem lage melk prijs reden Europese boeren giste ren opnieuw miljoenen liters melk uit over hun akkers. Door overpro ductie en het inzakken van de vraag op de wereldmarkt krijgen boeren amper nog twintig cent per liter geproduceerde melk, ter wijl de kostprijs tussen de 35 en 40 cent ligt. Maar Maat gelooft niet dat de rebel lerende melkveehouders er in zul len slagen de liberalisering van het Europese landbouwbeleid terug te .draaien. En de gekozen methode, het uitrijden van melk over ak- DEN HAAG Stichting Hypotheekleed spant een kort geding aan tegen DSB, de bank van Dirk Scheringa. De stich ting wil voorkomen dat klanten met betalingsproblemen nog lan ger worden gedwongen een aflos singscontract te tekenen. De klant moet dan een deel van zijn salaris met voorrang aan DSB afstaan. BAARN Reisorganisaties hebben het aantal boekingen voor zomervakanties de ze maand verder zien aantrekken. Begin dit jaar lag het aantal boekin gen 18 procent beneden het aantal van een jaar eerder, maar in sep tember staat de teller op 8 procent minder, meldt brancheorganisatie ANVR. Vooral verre bestemmin gen zijn nu minder in trek. PARIJS De Europese Unie moet de crisis aangrijpen voor fikse hervormin gen. Concurrentie binnen de Euro pese markt moet worden vergroot; de innovatie en ontwikkeling van schonere economie moeten wor den bevorderd. Dat stelt de Organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (Oeso). Voor het gebouw van de EuropeseCommissie in Brussel vullen melkveehouders een zwembad met melk. Boeren in heel Europa loosden gisteren melk als protest tegen de lage handelsprijzen. foto Thierry Charlier/AP kers, wijst hij af. „Het uitrijden van melk over akkers, vind ik af schuwelijk. Het is niet goed voor de beeldvorming om een waarde vol product als melk zomaar weg te gooien", aldus Maat. De Nederlandse Melkveehouders Vakbond (NMV) en de Dutch Dairyman Board (DDB) pleiten voor vergaande aanpassing van het Europese zuivelbeleid. Maat: „Zij willen terug naar de tijd dat de EU nog minimumprijzen vast stelde en hoge invoertarieven op buitenlandse zuivelproducten had. Maar er is nu eenmaal gekozen voor liberalisering van de land bouw. Dat kun je niet meer terug draaien." Volgens Maat zou prijs steun in de vorm van verdere be perking van de productie nadelig uitpakken voor Nederlandse boe ren, die zestig procent van hun melk exporteren. Hij ziet meer heil in het versterken van het on dernemerschap van de melkvee houders en het verlagen van de kostprijs. „Als het melkquotum verdwijnt, scheelt dat 5 tot 5,5 cent kosten per liter." Dat quotum be paalt hoeveel melk de boeren maximaal mogen produceren Sieta van Keimpema van de Dutch Dairyman Board weerspreekt de kritiek van Maat op de acties van de boeren. „We krijgen waardelo ze prijzen voor ons waardevolle product. Door het over de akkers uit te rijden, doet de melk tenmin ste dienst als meststof en tegelijker tijd voorkomen we dat er te veel melk op de markt komt." rasBsmiMaan Elke dag ligt er weer een krant in de bus. Persoonlijk bezorgd door uw eigen dagbladbezorger. Zon, wind of regen: u kunt elke dag op uw bezorger rekenen. Dat waardeert u, zo blijkt uit onderzoek. Zeven op de tien bezorgers krijgen vaak positieve reacties van hun abonnees. Zij brengen de krant dan ook met veel plezier rond. Meer dan 80 procent is (zeer) tevreden met hun werkzaamheden als dagbladbezorger. En 70 procent zou deze werkzaamheden niet willen verliezen. Ook de gezamenlijke Nederlandse dagbladen waarderen hun bezorgers zeer. Daarom worden ze elk jaar in de schijnwerpers gezet tijdens de verkiezing van de beste dagbladbezorger van het jaar. Donderdag wordt bekendgemaakt wie dat dit jaar is. Wie weet is uw bezorger de Dagbladbezorger van het Jaar 2009! Ook interesse in een baan als Dagbladbezorger? Kijk op www.worddagbladbezorger.nl en wie weet word jij volgend jaar de Dagbladbezorger van het Jaar!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13