io frans vluchtelingenkamp -© Hoop en wannoop in 'le jungle' D Frankrijk ontruimt deze week het im migrantenkamp 'le jungle', bij Calais. Dat zal weinig op lossen. De meeste vluchtelingen die er onder erbarmelijke omstandigheden woonden, hebben zich al elders in de uitgestrekte duinen gevestigd. dinsdag 22 september 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Cees van Zweeden CR. BRITTANNIE Het Kanaal e dagen van Sahel Par- des (15) zijn mono toon. Bij het aanbreken van de dag schuift hij de luifel van zijn geïmproviseerde tent open en loopt naar het uitge strekte havencomplex van Calais. Daar zoekt hij een vrachtwagen waarin - of meestal waaronder - hij zich kan verstoppen. Bestem ming: Engeland. De afgelopen zes maanden heeft hij naar eigen zeggen deze exerci tie elke dag herhaald om uiteinde lijk telkens noodgedwongen terug te keren in het tentenkamp dat in Frankrijk bekend staat als 'le jungle'. „Het is bijna onmogelijk om niet te worden ontdekt", zegt Sahel. Deze week komt er verandering in het leven van de jeugdige Afghaan. De Franse regering heeft onder druk van Londen aangekondigd 'le jungle' vóór vrijdag te ontruimen. Of dat meer dan een cosmetisch verschil maakt, staat te bezien. „De helft van de immigran ten is de afgelopen dagen al vertrokken", zegt Charles LGië Moustache. „Er zijn er nog z maar twee- tot driehonderd over." 'Vertrokken' is een groot woord. De mèesten hebben zich elders in het uitgestrek te duinengebied genesteld of in de bunkers die Hitier hier heeft laten bouwen. „In Cal ais en onmiddellijke omge ving houden zich zo'n 1500 illegale vluchtelingen op." Charles Moustache speelde hier als kind. Hij herinnert zich de dui nen als een idylle; de zee was op een paar honderd meter. Vandaag biedt het kamp een aanblik die het woord 'jungle' te kort doet. Afval hoopt zich op tussen de geïmproviseerde onderkomens. Toiletten ontbreken, wat de vluch telingen noopt hun toevlucht te nemen tot de duinen. Koken ge schiedt op open vuren, die in de winter ook de enige bron van warmte zijn. Water komt uit één enkele kraan. 'Het is bijna onmogelijk om niet te worden ontdekt' De gezondheidssituatie van de vluchtelingen is deplorabel. De meesten hebben luizen en velen volgens Moustache ook verwon dingen en breuken. „Ze laten zich van de vrachtwagens vallen als blijkt dat die Frankrijk inrijden, in plaats van naar Engeland." De obsessie met Engeland ver klaart de hulpverlener uit het feit dat zwart werken daar eenvoudi ger is. „Dat is bijna onmogelijk in Frankrijk." Dat bevestigt Pardes, de jeugdige Afghaan. Maar Engeland zou bo vendien een ander voordeel heb ben. „Als ik daar asiel krijg, loop ik niet het risico te worden terugge stuurd naar het land waar ik de Eu ropese Unie ben binnengeko men." Dat land was Griekenland, waar hij aankwam na een acht maan den lange odyssee van Jalalabad in Afghanistan naar Turkije. Pardes bewaart geen warme herinnerin- -gen aan de Grieken. De Griekse kustwacht ramde het bootje waar op hij en andere immigranten de overtocht maar het eiland Mytilini maakten, zegt hij. „Ik lag twintig minuten in het water, maar slaag de erin de kust te bereiken." Op het bureau werd hij geslagen omdat hij weigerde mee te werken aan het nemen van vingerafdruk ken. Daarna kreeg hij een maand om het land te verlaten. Maar toen hij vervolgens probeer de naar Italië te komen, haalde de politie hem uit de vrachtwagen voor verder verhoor. „Ze sloegen me met knuppels en sloten me ze ven dagen op. Pas toen mocht ik gaan." De Franse politie vindt hij beter, maar niet ideaal. „Als ze je oppak ken, word je naar een bureau ge bracht ver buiten Calais. Daar la ten ze je na verhoor gaan, maar dan moet je drie uur teruglopen naar het kamp." De werkelijke tragedie is volgens Moustache dat vluchtelingen als Pardes niet het geld hebben om een mensensmokkelaar te betalen. „Dan ben je zo in Engeland", zegt hij. „De smokkelaars kopen de vrachtwagenchauffeurs om." Britse wetgeving Groot-Brittannië verleent 28 pro cent van degenen die asiel zoeken uiteindelijk een verblijfsvergun ning. Het gaat dan om erkende vluchtelingen of mensen die we gens humanitaire redenen niet te rug naar huis kunnen. Asielzoekers mogen gedurende de behandeling van hun aanvraag in Groot-Brittannië blijven. Ze krijgen huisvesting, eten en financiële steun. Asielaanvragen moeten binnen een halfjaar zijn behandeld. Dat lukt in 60 procent van de gevallen. Inwoners van veel Gemenebestlan- den (vroegere Britse koloniën) kun nen net als die uit EU-lidstaten, zonder problemen het land in. Sanitaire voorzieningen ontbreken vrijwel geheel in het kamp. Veel vluchte lingen vestigen zich elders in de duinen. foto AP Een man wast zijn voeten bij de eni ge kraan. foto AP 'Le jungle' heeft zelfs een geïmprovi seerde moskee. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10