buitenland 17 Toch topoverleg over vredesproces FBI pakt verdachten van terreurcomplot Jij bepaalt! MIDDEN-OOSTEN Obama ontmoet Abbas en Netanyahu Jong stel vermoordt zeven familieleden DuurzaamheidsKabinet.nl Oefenen voor het grote feest Miljardair Abramovich bestrijdt met laser fotografen Gewonden bij aanval door beer maandag 21 september 2009 V> J; if ✓M8M35 C !r w::;r'-'v X<& Vt^ S Ontmoeting tussen president VS, premier Israël en Palestijn se president is primeur. Abbas en Netanyahu spreken eerst met elkaar, vervolgens met Obama. Abbas was zaterdag nog nega tief over vredesproces. WASHINGTON - De belangrijkste deelnemers aan het vredesproces in het Midden-Oosten ontmoeten elkaar morgen in New York. Het betreft een primeur, want premier Benjamin Netanyahu van Israël, de Palestijnse president Mahmoud Abbas en zijn Amerikaanse even knie Barack Obama zaten nog niet eerder met elkaar aan één tafel. De leiders voeren gesprekken in de marge van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Obama ontmoet Abbas en Neta nyahu eerst apart, waarna een ge zamenlijk overleg volgt. De ontmoetingen zijn volgens George Mitchell, de speciale ge zant van de Amerikaanse regering voor het Midden-Oosten, een te ken van Obama's 'diepe betrokken heid bij een allesomvattende vre de' in de regio. Een medewerker van Netanyahu zei in een reactie op het nieuws over het overleg dat dit 'zonder voorwaarden' plaats zal hebben. Mitchell was vrijdag nog wegge gaan uit Israël zonder dat hij resul taat leek te hebben geboekt tijdens gesprekken met Netanyahu. Ze wa ren er niet in geslaagd een akkoord te bereiken over een bouwstop voor de Israëlische nederzettingen in bezet Palestijns gebied. Dat zou een voorwaarde zijn voor een ont moeting komende week tussen Ab bas en Netanyahu onder leiding van Obama. Abbas had zich zaterdag nog ui terst negatief uitgelaten over het vredesproces en de rol van Israël daarin. Op hun beurt gaven de Israëli's de Palestijnen de schuld van het mis lukken van Mitchells pendeldiplo matie. Na een gesprek in Cairo met de Egyptische president Hosni Mubarak stelde Abbas dat de weg naar nieuwe gesprekken met Israël geblokkeerd was. Uren later moet hij op die gedach te zijn teruggekomen. Het is ondui delijk waardoor Abbas zijn me ning heeft bijgesteld, maar het ligt voor de hand dat de regering van de Verenigde Staten druk op hem heeft uitgeoefend om morgen in New York toch om de tafel te gaan zitten met Obama en Netanyahu. Een anonieme Amerikaanse rege ringsfunctionaris zei gisteren te gen de BBC dat het belangrijk is om de context van de ontmoeting niet uit het oog te verliezen. „Ne gen maanden geleden werd er nog oorlog gevoerd in Gaza." De Verenigde Staten leverde afgelo pen weekend kritiek op een VN-rapport dat beweert dat Israël oorlogsmisdaden beging in die kor- te oorlog met Hamas in de Ga- zastrook. De conclusies van de VN-commis- sie die het rapport schreef zijn on billijk, vindt het ministerie, omdat de rol van Harnas onvoldoende is doorgelicht. Israël was woedend over de conclusies in het rapport. Elektrisch rijden? Kolen- of zonne-energie? Subsidies stoppen? COy-uitstoot remmen? NEW DELHI De Indiase politie heeft een jong stel aangehouden op verdenking van moord op zeven familieleden. Ze zouden beide ouders, een broer en vier neven en nichten van het meisje hebben omgebracht omdat die niet met hun relatie instemden. Bestuur je land, maak het duurzaam en win een reis naar Kopenhagen! PEKING - Soldaten van het Chinese Volksleger oe fenen voor een musical. Het optreden zal onder deel zijn van de festiviteiten rondom het zestigja rige bestaan van de volksrepubliek China op 1 ok tober. Overal in het land worden voorbereidin gen getroffen voor het grote feest. Hoofdstad Pe king zat vrijdagmiddag compleet op slot, omdat werd geoefend voor een grootschalige militaire parade die op 1 oktober wordt gehouden. Het is voor het eerst sinds tien jaar dat een grote militaire optocht door de straten van het cen trum van Peking zal trekken. De meest geavan ceerde wapens zullen te zien zijn, meldde de overheid. foto AP TAKAYAMA In de lapanse stad Takayama zijn zaterdag negen mensen gewond ge raakt toen een beer de aanval open de bij een busstation. Vier mannen zijn er slecht aan toe. Het 1.30 me ter lange dier overleefde het niet: hij werd neergeschoten, meldden Japanse media. Tijdens de aanval stormde het dier een souvenirwin kel binnen, waar hij werd opgeslo ten en later gedood. LONDEN - Paparazzi die azen op een kiekje van Roman Abramo vich kunnen het megajacht van de multimiljardair beter mijden. De rijke Rus houdt zich op zijn 800 miljoen euro kostende jacht Eclip se gluurders van het lijf met een la- sergestuurd anti-paparazzischild, meldde dagblad The Times giste ren. De infrarode lasers van het appa raat detecteren automatisch de elektronische lichtsensors van digi tale camera's. Daarna wordt er een geconcentreerde lichtstraal afge vuurd, die het maken van foto's onmogelijk maakt. De 42-jarige Rus, eigenaar van de Engelse voetbalclub Chelsea, is op zijn peperdure jacht niet alleen be schermd tegen fotografen. De romp en ramen van het schip zijn bestand tegen een raketaanval, er is een mini-onderzeeër voor nood- gevallen en het jacht beschikt bin nenkort over een afweersysteem dat projectielen uit de lucht kan halen. Wie zonder toestemming probeert aan boord te gaan, maakt kennis met een legertje beveiligers dat bestaat uit veteranen van het Franse vreemdelingenlegioen. DENVER - Agenten van de Ameri kaanse opsporingsdienst FBI heb ben zaterdagavond laat (lokale tijd) drie verdachten aangehouden- in verband met een terreurcom plot. Dat gebeurde in de stad Den ver in de staat Colorado en in New, York. Op nieuwszender CNN was te zien hoe een 24-jarige man en zijn vader geboeid werden afgevoerd uit een woning. De vader heeft de Afghaanse nationaliteit, de zoon is Amerikaan, maar werd geboren in Afghanistan en woonde als kind in Pakistan. In New York is een 37-jarige man opgepakt. De jongste verdachte werd al een aantal keren verhoord door de FBI. Op zijn computer zouden vol gens een bron binnen de veilig heidsdienst plannen hebben ge staan voor het maken van bom men. Vader en zoon werden aange houden nadat de zoon, een bus chauffeur, had geweigerd zaterdag opnieuw mee te werken aan een verhoor. Hij zou met een aantal an dere verdachten mogelijk een aan slag hebben willen plegen op een doelwit in New York waar veel mensen komen, zoals een trein- of metrostation. Het drietal wordt vervolgd voor 'het geven van valse verklaringen over terrorisme', aldus de FBI.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7