binnenland 15 l EXTRA KOOPAVONDEN 24 25 SEPTEMBER Diverse aktie's! Profiteer nu van extra korting! Dierenpark verkoopt olifantenpoep Onrust tijdens dancefestijn Reloaded Van Vollenhoven jr. eindelijk gedoopt Skelet mammoet geveild voor 3 ton r/HOEKMAT0 PW naar laagste niveau in half jaar 4 vragen over Overdosis kankermedicijn Bronst op de Veluwe maandag 21 september 2009 ffwww 'i?~ •£-.« sssss w® -V mm PAC Zonweringen Marie Curieweg 15 - Vlissingen Zonweringen i*«,ihmno Aluminium en kunststof kozijnen zonweringen - horren - rolluiken dakramen - garagedeuren www.paczonweringen.nl SS HOGE VELUWE - De volwassen edel herten hebben het druk dezer da gen. Tijdens de jaarlijkse bronst, die eind september, begin oktober ein digt, hebben de dieren slechts oog voor hun vrouwelijke soortgenoten. Dag en nacht zijn ze in de natuurge bieden op de Veluwe in de weer om concurrenten uit te schakelen en zo veel mogelijk hinden onder controle te krijgen. Alleen het sterkste hert mag voor nageslacht zorgen. Het jaarlijkse ritueel trekt veel bekijks van fotografen. foto Marten van Dijl/ANP AMERSFOORT Dierenpark Amersfoort heeft onge veer honderd emmers vol olifan tenpoep verkocht aan bezoekers. Dat meldde een woordvoerster van de dierentuin gisteren. Het week einde stond er in het teken van duurzaamheid. De olifantenpoep is goed te gebruiken als mest. Eén be zoeker kocht twintig emmers, al dus een woordvoerster. De mest kostte 5 euro per emmer. NIJMEGEN De politie heeft zaterdagavond extra personeel ingezet na vecht partijen tijdens het dancefestival Reloaded in het Nijmeegse Goffert- park. Ook de mobiele eenheid werd ingezet. De politie verrichtte één aanhouding. Drie personen raakten gewond. Om acht uur 's avonds had de beveiliging van het feest bezoekers verwijderd wegens vechtpartijen. De hulp van de poli tie werd ingeroepen uit vrees voor uitbreiding van de vechtpartijen. APELDOORN De doop van Pieter van Vollenho ven jr. heeft even op zich laten wachten. Gisteren pas brachten prins Pieter-Christiaan en prinses Anita hun tien maanden geleden, op 19 november 2008, geboren zoon Pieter Anton Maurits Erik naar de kapel van paleis Het Loo voor de doopplechtigheid in besloten fami liekring. Een reden voor het lange uitstel is niet gegeven. NIJMEGEN Een compleet skelet van een mam moet is zaterdag in Nijmegen ge veild voor 302.000 euro. Dat liet het veilinghuis Hessink's Veilingen weten. De Duitse koper bood 240.000 euro voor de resten en moest ruim 60.000 euro aan pro visie betalen. Het skelet is het grootste van een wolharige mammoetstier dat in Eu ropa is geprepareerd. Kantoorinrichting van hoek tot hoek LnJ GOES-YERSEKE showroom T 0113 - 57 29 07 Marconistraat 13 info@piethoekman.nl 4461 HH Goes www.piethoekman.nl DEN HAAG De PW en de PvdA verliezen bei de twee zetels in de wekelijkse pei ling van Maurice de Hond, die hij gisteren publiceerde. Door het ver lies van de PW komt de partij van Geert Wilders uit op 28 zetels, het laagste aantal in een half jaar. De PvdA staat nu op vijftien zetels. D66 en de WD winnen er beide twee. D66 komt daarmee uit op 23 zetels, het hoogste aantal sinds 1995. De WD komt uit op achttien zetels. door Floor Ligtvoet Kanker- en reumamedicijn me- thotrexaat heeft een zevende le ven geëist. Op de verpakking van de apotheker stond dat een vrouw het dagelijks moest slik ken in plaats van wekelijks. De Inspectie voor de Gezondheids zorg sleept de blunderende apo theker voor de tuchtrechter. "I Wat is methotrexaat? En waarom is het spul zo gevaarlijk? Methotrexaat is een kankermedicijn maar wordt in een lichtere dosis ook voorgeschreven voor reuma of de huidziekte psoriasis. Kanker patiënten gebruiken het dagelijks en staan hier bij onder strikte controle. Bij de andere aandoe ningen moeten patiënten het middel slechts eenmaal per week slikken. De dosis is dan ook lager. Hier ging het de afgelopen jaren een aan tal keren goed fout. Reuma- en huidpatiënten kregen dagelijks de hoge dosis voorgeschreven of meegegeven via de apotheek. De strikte bloed-, lever- en niercontroles ontbraken. Wie maakt er steeds fouten? Tussen 2006 en 2008 kwam een tiental meldingen van overdosis met methotrexaat bin nen bij de inspectie. Het ging vaak op meerde re terreinen mis. Zes keer schreven artsen het middel verkeerd voor. Vijf keer ging het fout met de invoer van de medicatie in de compu ter van huisartsen en apothekers. 'Wekelijks' veranderde plots in 'dagelijks'. Zeven keer ging het signaal voor overmedicatie in de computer van huisartsen en apothekers niet af. Twee keer werd het signaal wel gegeven, maar door de apothekers genegeerd. Tot slot faalden apothe kersassistentes of apothekers zeven keer in de (eind) controle. 3 Is het probleem onbekend? Nee, de inspectie waarschuwde al in 2005. Vorig jaar werd opnieuw een waarschuwende brief naar apothekers en artsen gestuurd. De in spectie opperde toen onder meer om het mid del voor iedere aandoening anders te verpak ken, zodat de hoeveelheid voor een kankerpa tiënt nooit aan iemand met reuma of psoriasis kon worden meegegeven. 4 Ligt het aan dit middel of zijn er meer medicij nen die verkeerd voorgeschreven tot de dood leiden? Jaarlijks belanden 19.000 Nederlanders hier door in het ziekenhuis: 1250 mensen overlijden daar. In principe kan elk middel bij overdose ring kwaad. Zo kan langdurig gebruik van ont stekingsremmers zonder maagbeschermende middelen tot een maagbloeding leiden. Ook simpele pijnstillers als ibuprofen of diclofenac, kunnen dodelijk zijn. Volgens het Medisch Spectrum Twente vallen er jaarlijks 540 doden als gevolg van deze middelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5