41 binnenland 'Zwaar beroep is niet uit te bannen" Trafigura schikt voor miljoenen met Ivorianen Politie schiet man in been na bedreiging Bos heeft nachtmerries over G20 na motie van wantrouwen van WD 'Burger onmisbare schakel bij oordeel welstandscommissie' peter van straaten maandag 21 september 2009 AMSTERDAM - Olieconcern Trafigu ra keert maximaal 33 miljoen euro uit aan de 31.000 Ivorianen die zei den ziek te zijn geworden van een illegale afvaldump in 2006. Per per soon komt dat neer op iets meer dan duizend euro, liet een woord voerder van 'het in Nederland ge vestigde bedrijf weten. De Ivoria nen moeten nog instemmen met de schikking, waardoor het totaal bedrag dat uitgekeerd zal worden nog niet vaststaat. De advocaten hadden eerder tus sen de 5500 en 6600 euro per per soon geëist. Het bedrag valt lager uit omdat het bedrijf en de advoca ten overeen zijn gekomen dat Trafi gura niet wettelijk verantwoorde lijk is voor de gezondheidsproble men van de Ivorianen. De woord voerder stelt dat het bedrijf zich wel betrokken voelt en daarom de vergoedingen uitkeert. Begin 2007 schikte het bedrijf al met de over heid van Ivoorkust, voor ruim 150 miljoen euro. De Probo Koala, het schip dat Tra figura had gehuurd om 500 ton gif tig afval te vervoeren, droeg de la ding over aan een lokale afvalver werker. Die dumpte het afval op DEN HAAG - Een politieagent heeft zaterdagmiddag een 22-jarige Hage naar in zijn been geschoten nadat hij twee agenten had bedreigd. De politie was naar de Scheepen straat gekomen omdat daar een dronken man wild en met te hoge snelheid door de straat reed. Toen de politie ter plaatse kwam, was de man zijn woning al ingegaan. Toen agenten tot aanhouding wil den overgaan, kwamen de bestuur der en een andere man naar bui ten. De tweede man bedreigde de agenten met een mes, waarop hij met pepperspray werd bespoten. Toen dat niet hielp, schoot een agent hem in het been. verschillende plekken in de stad Abidjan, volgens Trafigura zonder dat het concern daarvan op de hoogte was. Duizenden mensen klaagden over gezondheidsproble men. Volgens de VN kwamen zelfs vijf tien mensen om. „Deze overeenkomst pleit Trafigu ra compleet vrij", aldus Eric de Turkheim, directeur van Trafigura in een verklaring. Een Ivoriaanse groep die slachtoffers vertegen-, woordigt, is niet blij met het ak koord. Volgens een woordvoerder hoopt het bedrijf weg te komen met de ramp door 'arme Afrika nen geld te geven'. Greenpeace sluit zich bij die me ning aan. De organisatie, die afgelo pen week verklaarde dat topman Claude Dauphin van Trafigura en enkele medewerkers wisten dat de Probo Koala het afval ging dum pen, benadrukt dat 'een schikking niets, maar dan ook niets te ma ken heeft met de waarheid'. Het Nederlandse Openbaar Minis terie wil Claude Dauphin nog steeds vervolgen voor het leiding geven aan de illegale uitvoer van afvalstoffen. AOW-LEEFTIJD FNV ziet niets in voorstel van Wouter Bos PvdA-leider Wouter Bos wil werkgevers verplichten het werk zo te organiseren dat werknemers die nu een zwaar beroep hebben niet vroegtij dig 'kapot' gaan. De FNV noemt de plannen 'on uitvoerbaar'. VENLO - De vakcentrale FNV ziet niets in plannen van PvdA-leider Wouter Bos om zware beroepen uit te bannen. Hij wil werkgevers verplichten het werk zo te organi seren dat hun werknemers die nu een zwaar beroep hebben niet 'ka pot' gaan, maar dat zij door kun nen werken tot hun pensioen. Dat zorgt er volgens Bos voor dat men sen een verhoging van de pen sioenleeftijd makkelijker accepte ren. De FNV noemt de plannen 'onuitvoerbaar'. Op een PvdA-bijeenkomst in Ven- lo zei Bos zaterdag: „De meest fun damentele manier om te zorgen dat zware beroepen ontzien wor den als de AOW-leeftijd wordt ver hoogd, is te voorkomen dat er zwa re beroepen zijn. Werknemers mo gen niet op hun zestigste 'op' zijn. Dat is een vorm van beschaving." Het kabinet en de coalitiepartijen hebben eerder dit jaar in het ak koord over de aanpak van de eco nomische crisis afgesproken dat de AOW-leeftijd omhoog gaat van 65 naar 67 jaar. De maatregel lijkt on afwendbaar tenzij de Sociaal Eco nomische Raad (SER) op 1 okto ber met een alternatief bezuini gingsplan komt. Als de AOW-gerechtigde leeftijd verhoogd wordt, willen de sociaaldemocraten dat voor men sen met een fysiek belastende baan - zoals de bouw of de zorg - een uitzondering wordt gemaakt. Als zware beroepen tot het verle den behoren, zo redeneert Bos, is een uitzonderingspositie niet no dig. Zo stelt Bos dat metselaars die in de bouw werken op latere leeftijd een baan op het kantoor van het bouwbedrijf kunnen krijgen of ze kunnen jonge metselaars het vak leren tijdens de opleiding. „Veel be drijven doen dat nu al." Volgens de vakcentrale FNV is het 'erg naïef om te denken dat je zwa re beroepen kunt uitbannen'. Een woordvoerster: „De definitie van een zwaar beroep stuit al op grote problemen. Geldt dat voor een straatveger, een verpleger, een vuil nisman of voor een straatmaker? Daar zijn de meningen erg over verdeeld." Daar komt nog bij dat er in veel sectoren te weinig lichte beroepen zijn. „Bij een openbaar vervoersbe drijf werken 95 chauffeurs en vijf administrateurs. Hoe wil je al die chauffeurs - als ze eenmaal op leef tijd geraken - dan onderbrengen bij de administratie?" Werkgevers koepel VNO/NCW zegt graag te willen praten over zware beroepen, maar voelt niets voor een verplichting zoals Bos suggereert. door Hanneke Keultjes Kom bij Wouter Bos niet aan met het verhaal dat dit kabinet niks doet. „Waar komen al die grijze haren anders vandaan?", zei de PvdA-leider za terdag op een partijbijeenkomst in Venlo. Bos maakte daar voor eigen parochie korte metten met de de- regering-regeer t- n iet-kritiek van met name WD-fractieleider Mark Rutte. De WD diende afge lopen donderdag tijdens de Alge mene Politieke Beschouwingen een motie van wantrouwen in te gen het hele kabinet. SP en PW steunden de liberale motie. De PvdA had zaterdag de landelij ke actiedag én de aftrap van de campagne voor de gemeenteraads verkiezingen, Straten-Generaal ge noemd. PvdA'ers liepen de straten af om huis-aan-huis te 'folderen'. Maar de afsluitende bijeenkomst in Venlo, dat door gemeentelijke herindeling al op 18 november de Nachtmerrie over aannemen motie 'nam enorme proporties aan' gang naar de stembus maakt, stond vooral in het teken van de af gelopen week. Want hoe zou het zijn geweest als Rutte zijn zin had gekregen? Bos zag dat scenario in een nachtmer rie. „En die nam enorme propor ties aan", zuchtte de politiek lei der. Hij zag zichzelf al bij de ko mende G20-top in het Amerikaan se Pittsburgh. Hij stelde zich voor hoe regeringsleiders als Barack Obama, Angela Merkel, Nicolas Sarkozy en Gordon Brown, sociaal democraten, christen-democraten én liberalen, het er allemaal over eens waren: investeren is dé ma nier om snel uit de economische crisis te komen. En dat Bos dan bedremmeld zijn wijsvinger had moeten opsteken: 'But Mr. Rutte and Mr. Pechtold dis agree'. Daar had hij slecht van geslapen, zo hield hij zijn gehoor 21 Brie. OE-Heef- 00ED PO&AI ZOMDER. VC?U&TJ>C//££WD TB. lUNcUEM APELDOORN - Burgers in welstands commissie vormen een onmisbare schakel tussen architecten en ste denbouwkundigen en de indie ners van een bouwplan. Dat zegt Barbera Visser, die zes jaar geleden als eerste burgerlid in Nederland zitting nam in de welstandscom missie van haar woonplaats Apeldoorn. Vrijdag wordt in Apeldoorn het eerste landelijk congres van burger leden in welstandscommissie ge houden. Ook gemeenteraadsleden, wethouders en burgemeesters zijn uitgenodigd. „Burgerleden kun nen op dit congres heel veel van el kaar leren", zegt Visser. Volgens haar zijn burgers een waardevolle toevoeging voor wel standscommissies die voorheen uit louter deskundigen bestonden zoals architecten, stedenbouwkun digen en landschapsarchitecten. „De vakleden komen vaak uit an dere gemeenten om de onafhanke lijkheid van de commissie te waar borgen. Burgerleden kunnen dan zorgen voor het plaatselijke gevoel. Zij kennen de omgeving goed en kunnen de gevoelens van de bevol king verwoorden", zegt Visser. Volgens Visser spelen burgerleden ook een belangrijke rol bij het ge bruik van gewone taal, zodat indie ners van plannen begrijpen waar op het oordeel van de commissie is gebaseerd. Visser heeft ook ge merkt dat indieners van plannen- eerder een negatief oordeel of kri tiek van de welstandscommissie ac cepteren als er ook burgerleden in de commissie zitten. Van de 450 gemeenten zijn er vijf tig waar welstandscommissies bur gervertegenwoordigers in hun gele deren hebben. In totaal zijn er nu 115 burgerleden. Gelderland neemt met vijftig mensen al bijna de helft voor zijn rekening. Organisa tor van het congres is het Gelders Genootschap, dat voor veel ge meenten de welstandscommissies levert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4