Bijstandstrekkers in Hulst weer aan de slag Ed Steyns vertelt over zijn jeugd in de oorlog i ff if^O r ISSSS lf»t 1 i I GRATIS BROCHURE www.selekthuis.nl NIEUWE WONINGTYPES maandag 21 september 2009 bel 054B-537555 of kijk op door Harold de Puysseleijr HULST - Door intensieve begelei ding is de gemeente Hulst er het afgelopen jaar in geslaagd 24 men sen uit een groep van 41 bijstands gerechtigden weer aan een volledi ge betaalde baan te helpen. Het project werd opgestart op aan beveling van bureau Leeuwendaal dat er onderzoek deed naar de so ciale uitkeringen in de gemeente Hulst. Gelet op het grote aantal bijstands gerechtigden met inkomen in de gemeente, zo'n veertig procent van het totaal, moest het volgens Leeuwendaal mogelijk zijn een deel van die mensen met de nodi ge extra inspanningen structureel uit de bijstand te krijgen. Daarnaast werd ook extra aan dacht geschonken aan alleenstaan de ouders, die bijna een kwart uit maken van het totaal aantal bij standsgerechtigden in de gemeen te. Tenslotte kregen hoger opgelei ding intensievere begeleiding. Lan delijk is een kwart van de bij standsgerechtigden opgeleid op MBO-niveau of hoger en er is geen indicatie dat dit beeld in Hulst wezenlijk anders is. Projectleider Rinus Kerkhove ging per 1 maart 2008 in opdracht van de gemeente een jaar lang aan de slag met de doelgroepen. Vijftien van de 41 personen zijn door zijn begeleiding inmiddels weer volle dig aan het werk. Daarnaast zijn nog eens negen andere mensen ge deeltelijk weer aan de slag kunnen gaan. Wethouder Frank van Dries- sche (Sociale Zaken) zegt dat de ge meente de aanbevelingen van bu reau Leeuwendaal ook in de toe komst op wil blijven volgen. Beter weer had de organisa tie van het bevrijdings feest afgelopen zaterdag in Axel niet kunnen tref fen. De stralende nazomer weer hield hooguit mensen van een be zoek aan de expositie 'Axel 65 jaar bevrijd' in het streekmuseum. Maar die loopt tot eind oktober en trekt vast nog de nodige bezoe kers. Daar zijn heel wat bijzonder heden te zien. Zoals de koperen hoorn waar meester De Ridder van de Christelijke Nationale School in de oorlogsjaren op blies bij naderend gevaar. Of de lidmaat schapskaart van de NSB van een Duitsgezinde inwoner van Alphen aan de Rijn. Zeldzaam dat die kaart bewaard is gebleven, want doorgaans werd ze aan het einde van de oorlog ingevorderd om te dienen als bewijsmateriaal tegen de houder, als die de kaart zelf al niet had vernietigd. De meeste mensen zijn zaterdag middag echter in de winkelstraten en op de terrasjes te vinden. Daar worden ze getrakteerd op een mo deshow die geïnspireerd is op kle ding uit de bevrijdingsperiode. Mo dellen Elly Verbist, Veerle Tou- chaut, Marieke Herman en Annie Lambert hebben net hun kleding getoond op het podium nabij het Amstelhoekje en wandelen over de symbolische catwalk naar het volgende van in totaal vijf po diums in het centrum. „Het is ge weldig om hier aan mee te wer ken", zegt Ineke Suij van dame smodezaak Modine. „De onderne mers in Axel en een aantal ambu lante handelaren laten zien wat Axel allemaal te bieden heeft. Ie dereen haakt in op het thema be vrijding." Hét hoogtepunt van de activitei ten op deze dag is zonder twijfel de bevrijdingstaptoe die 's avonds plaatsvindt op het John F. Kenne- dyplein. „Een eerbetoon aan de Poolse soldaten die ons 65 jaar gele den hebben bevrijd", introduceert speaker Pierre Eijsackers het spek takel. Dat ontrolt zich vervolgens gedurende ruim 2,5 uur voor een publiek van zo'n duizend mensen. Wethouders Jaap Bos en Co "van Schaik van de gemeente Terneu- zen en dijkgraaf Wybe de Graaf van het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren zijn de eregasten. Zonder de optredens van de ande re korpsen teniet te willen doen, springen de shows van show- en marchingband Kunst en Genoe gen uit Leiden er zonder meer bo ven uit. Niet verwonderlijk, het korps sleepte tijdens taptoe's al KLOOSTERZANDE - Met zijn typi sche manier van vertellen, kreeg streekverteller Ed Steyns afgelopen zaterdag de lachers op zijn hand toen hij terugblikte op zijn jeugdja ren tijdens de Tweede Wereldoor log. Steyns deed dat ter omlijsting van de presentatie van het boek 'Het Land van Hulst en Koewacht tijdens de Tweede Wereldoorlog' van Tonny van Kemseke, alias De- nustenaer. De boekpresentatie vond plaats voor een zaal met 130 belangstellenden in Kloosterzan- de. Steyns vertelde hoe zijn vader op de plaats van de beerput een schuilkelder bouwde die 'de schöönsten van Klooster en Groe nendijk' was omdat zijn vader de kelder aan de binnenkant had be hangen met roze behang. Ook schetste hij in dialect de anekdote hoe zijn vader eens een varken slachtte. De Duitsers mochten daar geen weet van hebben omdat vader Steyns geen vergunning had om het beest te houden. 'Het Land van Hulst en Koewacht in de Tweede Wereldoorlog' ver schijnt in een oplage van duizend exemplaren, waarvan er bij voorin tekening ruim vierhonderd zijn verkocht. Meer informatie op Ed Steyns vermaakt de bezoekers van de boekpresentatie 'Het Land van www.denulstenaer.nl. Hulst en Koewacht in de Tweede Wereldoorlog'. foto Peter Nicolai heel wat (inter)nationale prijzen in de wacht. Hun wervelende med ley met nummers van Stevie Won der kan dan ook rekenen op een stevig applaus. Dat is er ook voor het orkest van de Poolse marine dat naar Axel is afgereisd. De professionele'muzi- kanten van de maritieme afdeling grensbewaking uit Gdansk spelen niet alleen marsmuziek, maar ook arrangementen van wereldhits, zo als George Baker's 'Una Paloma Blanca'. En als de Polen 'Tulpen uit Am sterdam' inzetten, zingt een deel van de toeschouwers dat lied zelfs uit volle borst mee. Het levende be wijs dat de sfeer er tijdens de Be vrijdingstaptoe goed in zat. Modeshow op een van de podiums tijdens de streetparade in het kader van 65 jaar bevrijding in Axel. foto Peter Nicolai foto Peter Nicolai bkl sa sj H®8®3 BBBSxa fa k&ïbïs »s2 Bezoek ons Open Huis in woningtype Jungfrau op donderdag 24 van 16.00 - 20.00 uur. U bent van harte welkom aan de Poon i te Bres kens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47