43.500 geblazen door De Storm zeeland 13 Politie houdt viertal aan voor vernielingen Beroep op begrip van Antwerpen Oosterschelde herbergt veertig bruinvissen Film De Storm ook voor blinden 'Ik weet niet wat me overkomt' HOGE KORTINGEN maandag 21 september 2009 MIDDELBURG - De politie heeft gis terochtend rond half vijf vier man- -nen aangehouden die vernielingen hadden aangericht in Middelburg. Even tevoren was een melding bin nengekomen, dat het viertal ver nielingen aanrichtte bij de vis- kiosk op de Koningsbrug. Twee po- litiebikers waren snel ter plaatse en werden door een getuige op het spoor van de vier gezet. De agenten reden het groepje achrena en zagen dat de vier onderweg bloembakken en buitenspiegels van auto's vernielden. Omdat ze geen verdachten kon den meenemen naar het bureau, riepen de bikers collega's te hulp. Toen die arriveerden, gingen de vier mannen net een huis binnen. De agenten belden aan en arres teerden het viertal. De verdachten zijn allemaal naar Torentijd ge bracht. Van drie auto's waren spiegels ver nield en diverse bloempotten en tuinbankjes waren vernield. Van de viskiosk zijn de reclameletters op het dak omgegooid; verder is een afzuiginstallatie afgebroken en in het water gegooid. De vier mannen zitten nog vast. Het zijn een 22-jarige en een 21-ja- rige Vlissinger, een 22-jarige Mid delburger en een 19-jarige Sou bur ger. BURGHSLUIS - Vrijwilligers van de Stichting Rugvin en het Wereld Natuur Fonds (WNF) hebben za terdag op de Oosterschelde zo'n veertig bruinvissen geteld. Zeven boten voeren in linie vanaf de Oosterscheldekering naar het oosten, onder de Zeelandbrug door, en spoorden met verrekij kers en speciale geluidsapparatuur voor onder water bruinvissen op. Doel van de tellingen was, de vas te populatie in kaart te brengen. El ders vertrekken bruinvissen 's zo mers naar het noorden. Volgens Il se Hoekstra van Stichting Rugvin worden de gegevens geanalyseerd, waarbij onder meer naar locaties en tijdstippen wordt gekeken. AMSTERDAM --Vier bioscopen verto nen de film De Storm vanaf 24 sep tember met audiodescriptie. Blin den of slechtzienden krijgen dan via een 'oortje' beschrijvingen van de handelingen te horen. De bio scopen zijn: City Utrecht, Cine- Mec Ede, Het Ketelhuis in Amster dam en Lux Nijmegen. Reserveren is noodzakelijk. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Antwerpse haven bestuurders moeten begrijpen dat de Nederlandse regering en het Zeeuws provinciebestuur de uit spraak van de Raad van State over het uitstel van de Scheldeverdie- ping dienen te respecteren. Gedeputeerde en havenschaps voorzitter Toine Poppelaars noem de, tijdens de derde Scheldeconfe- rentie in Terneuzen, de boze reac ties 'ietwat overtrokken'. „Dat onze samenwerking momen teel op een laag pitje staat is jam mer en onnodig. Er is helaas spra ke van een verwijdering. Ik zou willen dat de Vlamingen begrijpen dat er onzerzijds geen sprake is van onwil." Professor Eddy Van de Voorde van de Universiteit Antwerpen hoopte dat de verwijdering tussen Neder land en Vlaanderen van korte duur is. „De publieke opinie pikt het niet dat een akkoord van vijf jaar geleden nu weer wordt geblok keerd door de Raad van State. We moeten escalatie vermijden, elkaar niet de duvel aandoen, want het zou bijvoorbeeld zomaar zo kun nen zijn dat Vlaanderen straks als reactie het rekeningrijden op de Ring van Antwerpen invoert." Van de Voorde vreesde dat het ver lies van naar schatting 70 miljoen euro dat Antwerpen lijdt door het uitblijven van de verdieping, voor al wegvloeit naar het Verre Oos ten. „Overigens kun je je ook afvra gen waar de grens van de scheeps- grootte ligt. In de buiksector is de groei van de schepen tot stilstand gekomen; dat zou in de container vaart ook wel eens kunnen gebeu ren." Poppelaars en havenschapsdirec teur Hans van der Hart zagen, on danks de huidige verwijdering tus sen de havens, nog wel degelijk een mooie rol weggelegd voor Vlis- singen als voorhaven van Antwer pen. Van der Hart: „Combineer de diep gang van de haven van Zeebrugge met het achterland van Antwer pen, tel daar de goede achterland verbindingen bij op en wat heb je? Vlissingen." Commercieel direc teur Robert Walter van APM Ter minals Zeebrugge wilde daar ech ter niets van weten. bezoeken werden dit jaar gebracht aan het festival, volgens voorlopige cijfers. Dat is opnieuw een record. Oorlogswinter-regisseur Martin Koolhoven over het winnen van de prijs voor de beste boekverfilming van het afgelopen seizoen. Met een indrukwekkende en emotionele toespraak dankte regisseur George Sluizer (77) zaterdag voor de Lifetime Achievement Award, de oeuvreprijs van het festival. Sluizer, die de prijs ontving uit handen van Jo hanna ter Steege (hoofdrolspeelster van zijn succesfilm Spoorlooshield een pleidooi voor ruimhartigere budgetten voor jonge, talentvolle cineas ten en droeg de award op aan zijn partner Anne Lordon. „Ik ben niet altijd gemakkelijk. Zij weet mij altijd weer moed in te blazen." foto Lex de Meester Met 'een straatlengte voorsprong', zoals hoofdredacteur Peter Jansen zei, won Oorlogswinter de PZC Award, de publieksprijs voor de beste boekverfil ming van het seizoen. Regisseur Martin Koolhoven en de acteurs Martijn Lakemeier, Melody Klaver, Anneke Blok en Floris Vos namen de prijs in ont vangst. „Ik weet niet wat me overkomt", zei Koolhoven. „Ik ben heel blij dat Oorlogswinter zo'n groot succes is geworden. Dat we dan ook nog dit winnen, maakt het alleen maar nog mooier." foto Lex de Meester De film Le hérisson van de pas 28-jarige Franse cineaste Mona Achache won de juryprijs van het festival: de Film by the Sea Award. De jury, onder lei ding van Rinus Ferdinandusse (rechts op de foto), beoordeelde elf boekver- filmingen die 'zeer de moeite van het jureren waard' waren, aldus Ferdinan dusse. Achache was in Vlissingen en nam de prijs dus zelf in ontvangst. Bij zonder was dat de film Un soir au club van haar vader Jean Achache, ook aanwezig, ook was geselecteerd voor de competitie. foto Lex de Meester De MovieSquad, de jongerenjury bij Film by the Sea, koos Accidents happen van Andrew Lancaster uit tot beste film. De jury - die bestond uit Marit van Reems (16), Angela Rikumahu (15), Joost Rouw (15), Amber Hanemaaijer (16) en Sterre Roeting (16) - zag in totaal afgelopen week negentien films. Daaruit kozen ze, alvorens tot een winnaar te komen, eerst drie genomi neerden. Behalve Accidents happen waren dat Katalin Varga en Terribly hap py. Op de foto: Geena Davis in Accidents happen. ZA. 26 SEPTEMBER I 1.00 - 16.00 UUR Olympiaweg I MIDDELBURG: Elektraweg I TERNEUZEN: Handelspoort I op alle verkeersopleidingen www.dek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3