cu tuur 19 Zomer krijgt een staartje vol jazz spanning in Middelburg Meer agendanieuws op onze Tv-subsidie' Melancholie en obsederende agenda voor vormgevers en kunstenaars Wim Helsen wint cabaretprijs van het seizoen FESTIVAL Organisatie Jazz by the Sea heeft weinig meer te wensen van 2 t/m 17 oktober 2009 www.festival-zvl.nl JL website. HILVERSUM - Het Fonds Beeldende Kunsten, Vormgeving en Bouw kunst trekt voor de komende twee jaar 300.000 euro uit voor subsi dies aan vormgevers en beeldend kunstenaars die werk willen ma ken voor Nederlandse televisiepro gramma's. Het doel is onder meer om een groot publiek vertrouwd te laten raken met de kwaliteit van de Ne derlandse vormgeving en beelden de kunst, aldus het fonds zaterdag. Het fonds verstrekt een subsidie al leen als de betrokken omroep het zelfde bedrag op tafel legt. Er komt een commissie die de subsi- die-aanvragen beoordeelt. AMSTERDAM - De Vlaming Wim Helsen is dit jaar de winnaar van de Poelifinario, de cabaretprijs voor de theatermaker met het meest indrukwekkende program ma van het seizoen. Hij kreeg de prijs voor zijn programma Het uur van de prutser, maakte de Vereni ging van Schouwburgen en Con certgebouwdirecties (VSCD) giste ren bekend. Alex Klaasen won de Neerlands Hoop, de VSCD-caba- retprijs voor de theatermaker met het grootste toekomstperspectief, voor zijn voorstelling Eindelijk al leen. De cabaretiers kregen de prij zen gisteren uitgereikt in De Klei ne Komedie in Amsterdam. door Jeanette Vergouwen De reeks Zeven x Kamer muziek (4X in Middel burg en 3x in Goes) be gon met een program ma dat bestond uit composities voor pianotrio die qua vorm onor thodox waren. De werken, divers van karakter, leverden romanti sche, heftig geëmotioneerde en vrolijke momenten op. De Nottumo in Es van Schubert is een suikerzoete nachtzang. De zwoele melodie wordt enkele ma len herhaald en tweemaal onder broken door een ritmische passage die onrustig klinkt, typisch Schu bert met contrasterende emotione le momenten. Het Atlantic Trio speelde deze salonachtige muziek correct en in een goed getimed rit me. Het Pianotrio nr. i in e van Sjosta- kovitsj is totaal anders van karak ter. Deze niet echt toegankelijke, vrij smartelijke muziek vol emotie, kent vreemde, soms pijnlijk aan doende momenten. Overweldi gend blijft echter de geweldige spanning. Het Scherzo klonk on rustig opgewekt en de felle streken van de strijkers werden onder streept door een ingewikkelde pia nopartij. De Slavische melancholie kwam vooral uit in het Largo. Heerlijk die modulaties! De passa ge, die doét denken aan het thema uit het achtste strijkkwartet en Kammersymfonie uoA, was van een obsederende spanning. Deze muziek is geweldig, juist door de onverwachte wendingen en de ver werking van de verschillende the ma's. In het slotdeel klonk na een MUZIEK Kamermuziek Zeeland Werken Franz Schubert, Dmitri Sjostakovitsj en Antonin Dvorak. Door The Atlantic Trio: Bas Ver- heijden (piano), Vegard Nilsen (viool) en Ansfried Plat (cello). Gehoord vrijdag 18 september in de Concertzaal in Middelburg. onheilspellende passage weer het etherisch thema uit het eerste deel. De musici onderstreepten dit cyclische element sterk. In het Pianotrio in e opus 90 (Dum- ky) van Dvorak werd erg keurig ge speeld, de muziek kwam niet al tijd sprankelend over. Een dumka kan peinzend en dromerig klin ken. Qua sfeer is de Dumka te ver gelijken met de Duitse Traumerei en de Ballade. De dumka heeft zich geleidelijk ontwikkeld tot een Oekraïns volkslied met het karak ter van een wiegelied. Dvorak koos voor de originele Slavische vorm met zijn melancholische sfeer die plotseling kan omslaan in uitbarstingen van geestdrift. Het Pianotrio bestaat uit zes Dumky gebaseerd op Slavische melodieën met steeds veranderende en grilli ge gemoedstoestanden. De tempo veranderingen en het veranderen van toonaarden van majeur naar mineur wekken de indruk van spontaniteit en vrije improvisatie. Jammer dat de vlotte dansante pas sages vrij mechanisch en niet los genoeg vertolkt werden. Als toegift speelde het Trio nog een werkje van Astor Piazzolla. OP PAD Middelburg Prinsjesdagdebat. Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur. FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Ghosts of Girlfriends Past: 20.0 u; De Storm: 20.00 u; Public Enemies: 20.00 u; Ché: 20.30 uur; GOES Merral, De Storm: 13.45,16.15, 19.00, 22.00 u; A Perfect Getaway: 21.45 u; Har ry Potter 6 (ov): 20.30 u; Public Enemies: 19.15 uur; The Hangover: 18.45 uur. MIDDELBURG Schuttershof, Effi Briest: 20.00 uur. I OOSTBURG Ledeltheater, Everl. Moments: 20.00 u.. TERNEUZEN View, De storm: 20.30 uur; Pelham 1,2,3: 20.15 u; Ghosts of Girlfriends P.: 20.45 u. VLISSINGEN CineCity, Ice Age 3 (nl): 13.45 uur; G-Force (nl): 13.45 uur; Prinses Lillifee: 13.45 uur; Heksje Lilly: 14.00 u; De Indi aan: 14.00 u; Mega Mindy: 14.00 u; Sus- ke Wiske: 14.00 u; Harry Potter 6 (ov): 15.45 u; Inglourious Basterds: 16.00, 21.30 u; De Storm: 16.15, 19.00, 22.20 u; My Sister's Keeper: 19.00 u; The Propo sal: 19.00 u; The Other Man: 19.30 u; Hangover: 19.30 u; Millenium: 21.30 uur; The Final Destination: 22.00 u; Public Ene mies: 22.00 u; f Pelham 1,2,3: 22.00 u. maandag 21 september 2009 Met een krachtig 'Let's Jazz' opende de Veer- se wethouder Jan Bostelaar vrijdaga vond de 19de editie van Jazz by the Sea. Het festivalterrein in Dom burg stond toen al nokvol met een publiek dat zich al snel daarna door de New Orleans Syncopators in een nostalgisch bed van Oude Stijl Jazz liet onderdompelen. Een officieel begin van een festival dat die muzieksoort als visitekaartje voert, maar gerelateerde zijspron gen niet uit de weg gaat. Zo kwam met regelmaat de jazz muziek uit het Interbellum aan bod en was in veel etablissemen ten aan de Walcherse kust een breed scala aan traditionele jazzstij- len drie dagen lang te horen. Voor enkele tienduizenden bezoekers een weekend met de ideale combi natie van zon, zee, strand en ge makkelijk verteerbare muziek. Jazz by the Sea verstaat de kunst om de zomer een staartje te geven. Ook in de Vlissingse St Jacobskerk bleken zondag de duizend zitplaat sen verre van voldoende. Gospel koor Spirit of Gospel uit Enkhui zen en The New Orleans Band kre gen vanaf de eerste minuut ieder een mee om er een vrolijke dienst van te maken met de boodschap dat muziek vaak meer teweeg brengt dan woorden. Bijna tegelij kertijd wisten de nog erg jonge Ba- Domburg leunde dit jaar nog zwaar op de verdienste van de vori ge programmeur; Douwe Mulder. Hij heeft achttien jaar lang aan het gezicht van Jazz by the Sea ge werkt en veel van zijn invloed en contacten waren ook dit jaar nog terug te horen. Het nadelige effect van het vervallen in herhalingen blijkt echter het publiek, dat gro tendeels voor sfeer en herkenning komt, niet weg te houden. Voor de muziekliefhebber die graag de grenzen van stijlen op zoekt en uitdagingen wil, is het wel zoeken naar de krenten in de pap. Die zaten er toch ook dit jaar weer tussen. Zo wist zangeres Chris Peeters, die ook vorig jaar op de affiche stond, opnieuw te ver rassen. Het tekende zaterdag de kwaliteit die Peeters in huis heeft om terug te komen met een totaal ander re pertoire, passend in het jaren 30 en 40-thema. Ze bracht een afge wogen verzameling van chansons en musettes met een begeleiding door de groep Audubon waarin ac cordeonspeler Piet van Tienen de muziek een bijzondere lading mee gaf Chris Peeters liet horen dat ze verschillende jazzgenres als een bijna aangeboren gave lijkt te be heersen. Dat ze in haar vertolkin gen warmte kan leggen maakt de muziek zowel authentiek als heel persoonlijk. sily Boys in Domburg met hun op de gipsyjazz georiënteerde gitaar stukken een even grote menigte te verbazen met hun visie op de klas siekers. Voorzitter en ad-interim program meur Wim de Jong van Stichting Jazz by the Sea heeft wat sfeer en feest betreft niet meer zoveel te wensen. „Onze wensen gaan meer richting verjonging van zowel me dewerkers als muzikanten en een uitbreiding van de festivallocaties. Het zou bijvoorbeeld mooi zijn als ook Noord-Beveland aansluit. Dit jaar hebben we al meer speelplek ken in Vlissingen en is ook Middel burg van de partij. Hoe meer er meedoen hoe meer er mogelijk is. Dan kan ook de programmering nog een kwalitatieve injectie krij gen met bijvoorbeeld aanspreken de namen." Het programma in met name De Basily Boys wisten tijdens Jazz by the Sea in Domburg meningeen te verbazen met hun visie op de klassiekers. foto Lex de Meester NATIONAAL ORKEST VAN BELGIË Duo Bilitls (harp/zang) Vittorio Ghielmi (gamba) e.a. RESIDENTIE ORKEST Gratis familieconcert j Martin Oei Clazz in Zeeland (Première) Clazz Ensemble EUROPEAN UNION CHAMBER ORCHESTRA Ars Antiqua Austria Gunar Letzbor Hagai Shaham (viool) Arnon Erez (piano) I Raphael Wallfisch (cello) WEST DEUTSCHE RUNDFUNKORCHESTER KÖLN Openingsconcert 2/10 en Residentie orkest 10/10 in het Scheldetheater; kaartenvia0115-69 55 55info@scheldetheater.nl Alle overige concerten via Theater Exploitatie Zeeland 0900 33 000 33 zts@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21