zeeland 117 Een ring uit duizenden Mini-symposium COS over globalisering fi Hengelsporthuis.com Polen en Canadezen bevrijden oosten van Zeeuws-Vlaanderen in vijf dagen Oranjeclubs voor het eerst bijeen Marina Stellendam Entree 7.50 en kinderen tot 12 jaar gratis zeeland in de vorige eeuw De Slag om de Schelde maandag 21 september 2009 op www.klaverbladzeeland.nl. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november (toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen konden) terug op die tijd. door Ben Jansen Zo gaat het toch nog vlot. Op 21 september arriveert de Vierde Canadese pant serdivisie, die langs de westelijke kant van het kanaal Gent-Terneu- zen oprukt, in Philippine en Hoek. De Eerste Poolse pantserdivisie is een dag eerder in Kloosterzande en Terneuzen binnengetrokken en tot aan de oever van de Wester- schelde opgerukt. In vijf dagen tijd is heel Oost-Zeeuws-Vlaanderen bevrijd. WESTKAPELLE - De circa honderd Zeeuwse Oranjeverenigingen en -comités zullen dinsdag 20 okto ber samenkomen in het Polder huis in Westkapelle. De Bond van Oranjeverenigingen, die het initiatief nam, wil met hen spreken over zaken zoals de finan ciële consequenties van het stop zetten van de feestelijkheden vorig jaar. De Duitsers hebben de streek zon der al te veel tegenstand prijsgege ven. De evacuatie van hun troe pen via het veer Terneuzen-Hoede- kenskerke is volgens plan verlopen en op 20 september voltooid, enke le uren voordat de Polen in Terneu zen arriveerden. Alleen aan het ka naal tussen Axel en Hulst hebben de Duitsers zich flink verzet. Ze verschansen zich nu achter de Braakman en het Leopoldkanaal met het grimmige voornemen zo lang mogelijk stand te houden in West-Zeeuws-Vlaanderen. Enkele dagen later krijgen de Po len orders zich terug te trekken uit het gebied dat ze hebben bevrijd, zonder 75 gesneuvelden, 191 ge wonden en 63 vermisten. De Pool se divisie wordt opnieuw ingezet aan de oostkant van Antwerpen en zal in West-Brabant onder meer Breda bevrijden. O meer artikelen en een video op: www.pzc.nl/slagomdeschelde MIDDELBURG - Het Centrum voor Internationale Samenwerking (COS) Zeeland viert het 25-jarig bestaan met drie 'Specials' over globalisering. De eerste, donder dag 24 september, is getiteld Globa lisering IS nieuwe media. Op het programma staan vier spre kers. loitske Hulsebosch, organisa tieadviseur op het vlak van online faciliteren; Mike Brantjes, beden ker van het concept 'werknetten'; Anna Chojnacka, mede-opricht ster van de i%CLUB, een digitale marktplaats voor particuliere ont wikkelingsprojecten; en tot slot Siegfried Woldhek. Hij is oud-di recteur van het WNF en initiatief nemer van NABUUR.com, een in novatief internetplatform dat dor pen in ontwikkelingslanden direct koppelt aan mensen overal ter we reld. Overigens is de komst van Woldhek nog onzeker. De lezing begint om 20.00 uur (in loop 19.30 uur) in de Burgerzaal in het Oude Stadhuis in Middelburg. Op 22 oktober volgt Globalisering IS goed leiderschap, op 26 novem ber Globalisering IS klimaatverande ring. Deelname is gratis, aanmel den via info@coszeeland.nl onder vermelding van de Special van uw keuze noodzakelijk. De lezingen cyclus is tot stand gekomen in sa menwerking met Studium Genera le Zeeland (Roosevelt Academy en Hogeschool Zeeland) en de PZC. ^rl&rVQ9 TOTAAL' Zaterdag 26 en zondag 27 september 2009 beurs lezingen varen powerboat lopen op het water vissen wedstrijden demonstraties kajakken bellyboaten vliegvissen Deze ansichtkaart van de collectie van Hans Lindenbergh brengt ons naar een kanaal. Maar welk kanaal is het en wat is zo bijzonder aan deze plaats? Wat ziet u op deze foto? U kunt een kort antwoord geven, maar we zijn ook benieuwd naar anekdotes. Oplossingen kunnen tot donderdag 14.00 uur doorgestuurd worden naar de redactie van de PZC, onder vermelding van Raadkaart: postbus 91, 4330 AB Middelburg, fax: 0118-434019. E-mail: redactie@pzc.nl. On der de inzenders worden drie waardebonnen verdeeld. De oplossing is Kapelle", schrijft Jan Kees Dommisse uit Groningen. „Ik heb er ooit nog eens een vakantiebaan gehad bij Oostroms conservenfabriek." Er werd veel ingeblikt. En niet alleen conserven. „Er passeerde op de lopen de band soms een leeg blik. Dat moest er dan vantus- sen. De persilradio's waren in de jaren 70 populair en we blikten een keer zo'n radio in. De eigenaar was woedend. De radio is nooit meer tevoorschijn geko men, ondanks veel zoekwerk en het openmaken van veel blikken." Conny van Dixhoorn-Hundersmarck uit Yerseke schrijft dat ze in Kapelle geboren is (1959) en dat deze foto haar terugbrengt naar haar leuke jeugd. „Rechts boven, het gebouwtje met de drie dezelfde daken, is het christelijke kleuterschooltje dat ik vroeger heb be zocht en waar juffrouw Massa de scepter zwaaide. Op het grote groen middenhoven, is later een open lucht- zwembad gebouwd. Inmiddels is het al weer weg en staan er huizen." „De hervormde kerk is prominent aanwezig", schrijft Thijs Kole uit Terneuzen. Hij heeft goede herinnerin gen aan de bar de Arreslee. „Ik ken de ring op mijn duimpje." Het is een ring uit duizenden. De waarde bonnen gaan naar: N. Eversdijk, Kapelle, Hans Koert, Heinkenszand, de Ringelberg, Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19