Langs het stoomtreinspoor bloeien Energiezuinig wonen is letten op de weersvoorspelling 221 Nieuwe kinderafdeling Goes open Jeugd kiekt favoriete plekjes met mobieltje Kinderen gaan op zoek naar de herfst zaterdag 19 september 2009 Hoe groen is uw wijk? Hoe groen een wijk is, wordt aangegeven in het aantal vierkante meters groen per inwoner. Willem Adriaansens Wie door de wijken ten zui den van de Goese spoorlijn rijdt, krijgt vaak de indruk van een versteend gebied. Toch is het percentage groen nog aanzienlijk. En: er komt nog meer bij. door Frank Balkenende In de toekomst wordt een strook aan beide zijden van het tracé van de Stoomtrein Goes-Borsele opnieuw inge richt. Die strook loopt langs de wijk Ouverture en de toekomstige wijk Aria. Nu is dat groengebiedje beperkt toegankelijk, over enkele jaren wordt dit hét ommetje van Goes-Zuid, Ouverture en Aria. Over de inrichting bestaan al idee ën bij de gemeente Goes. „We wil len de huidige boomgaard behou den, waarbij het de bedoeling is de laagstambomen te vervangen door hoogstambomen. Daar kun je on derdoor wandelen en bovendien is de hoogstamfruitboom een typi sche oud-Zeeuws landschapsele ment. Ook de windsingels blijven behouden", licht José van der Kaaij, groentonwerper bij de afde ling stadsontwikkeling, een tipje van de sluier op. Overigens ligt nog niet alles vast, onderstreept ze. Wijkbewoners kunnen straks meepraten over de inrichting van de stroomtrein- strook. Dat 'straks' is rekbaar. Het plannetje hangt weer samen met het voornemen vanaf de Nansen- baan een zuidelijke invalsweg te maken, die ergens aantakt op de Elvis Presleylaan in Ouverture. Wanneer die weg wordt aange legd, is onduidelijk. Een korte noord-zuid-verbinding tussen de Nansenbaan en Goes-Zuid heeft pas echt zin, als er tegelijk bij de 's-Gravenpolderseweg een nieuwe aansluiting op snelweg A58 komt. Goes ijvert daar al een tijdje voor, maar het is onduidelijk of en wan neer die oprit tot stand komt. Wat meer groen en leukere wan delroutes om de zuidrand van de stad heen, is niet echt een bonus, eerder een lichte compensatie voor opgeslokt buitengebied. Be woners van Goes-Zuid keken de cennia lang tegen boomgaarden en landerijen aan. In het voorjaar kon je over het Pykeswegje (langs het huisje waar Hans Warren zijn zoveelste Geheim Dagboek schreef) kuieren en de bloesem geur van bloeiende appel- en pe renbomen opsnuiven. Het gebied is inmiddels opgeschoond voor de bouw van de wijk Aria. Daarvoor hadden de uitbreidingswijken Overzuid en (later) Ouverture al akkers opgeslokt. Toch tellen de wijken be zuiden de spoorlijn rede lijk wat groen volgens een tabel van de gemeen te Goes. Dat groen ligt vooral aan de randen, met hier en daar een groene lob. Goes-Zuid, Ouverture en, in mindere mate, Overzuid roe pen daarom een nogal versteend beeld op. Van der Kaaij: „Maar als je op de kaart kijkt, zie je een flink park aan de Van Hertumweg, waar veel bewoners hun hond uitlaten. Daar naast loopt er een brede groenzo- ne tussen Zuid en Overzuid en Ou verture, met daarin het herten kamp en, verderop, een speelei- land bij de brede school. Haaks op die groengordel ligt een waterloop je. Afgelopen voorjaar hebben rond Ouverture ook veel bomen geplant en een speelvoorziening aan de Bob Marleylaan aangelegd. Er is best veel groen en allemaal in de buurt." ■st T 1 door Claudia Sondervan Geen gasaansluiting, geen radiatoren. Wel ex treme isolatie, een grondwater-warmte pomp, vloerverwarming, zonnecol lectoren en grijswatertank in de voortuin. De twaalf huizen van het type Lu- minoso die een kleine drie jaar ge leden werden opgeleverd aan de Elvis Presleylaan in Goes, zijn duurzaam en energiezuinig opge trokken. Hoe vreemd is wonen in zo'n huis, als je gewend bent aan gasgestookte centrale verwarming? Het kostte Annemarie Brandt en Jeffrey Kutterink een jaar eer ze de fijne afstemming van de verwar ming annex koeling in de vingers hadden, bekennen ze. „Het sys teem heeft wat moeite met kwak- kelweer in voor- en najaar. Norma le vloerverwarming reageert bin nen een half uur op de thermo staat. Energiezuinige vloerverwar ming bergt een minimale hoeveel heid water, waardoor de tempera tuur traag verandert. Als je van daag de thermostaat instelt, merk je dat morgenmiddag. Nee, we had den het niet vaak te koud, juist te warm. Het is even uitvissen hoe je het overal in huis behaaglijk krijgt. We letten meer op de weersvoor spelling. Door de week zijn wij overdag weg. Voor het weekeinde kijk je op donderdag wat je met de thermostaat moet doen", zegt Jef frey. Het was ook wennen aan het grij ze water waar de toiletten mee ge spoeld worden. De wasmachine kan er ook op aangesloten wor den, maar de was van de Kutte- rinks gebeurt met leidingwater. „We zijn met tweeën, wij trekken de verzameltank niet zo snel leeg. Als water lang staat, kunnen zich geurtjes ontwikkelen. Daar merk je niets van in het toilet, maar mis schien trekt het toch in je kleding. Ik denk ook dat er wat vrees tus sen de oren zit." Het ventilatiesysteem haalt 's win ters de warmte uit de binnenlucht en brengt die over naar de verse lucht van buiten, 's Zomers vice versa. „Als we de schuifpui naar de tuin open zetten, verstoort dat het systeem enigszins. Zeker als je dat bij dertig graden Celsius hele dagen doet. Het systeem blijft dan koelen en dat kost energie. Het is soms even schikken." Maar als je er aan gewend bent, re gelt het huis zich haast vanzelf, vindt Jeffrey. Niet onbelangrijk: „We betalen 110 euro per maand aan de Delta en 80 euro aan Es- sent. Dus onder de tweehonderd euro voor een huis van 700 kuub. In ons vorige huis betaalden we meer en dat was de helft kleiner." De warmte-terugwineenheid brengt de verse lucht op temperatuur. Rechts de zonneboiler. Zonnecollectoren vangen warmte; de warmtepomp gebruikt de temperatuur van grondwater. door Carla van de Merbei GOES - De samenvoeging van de kinderafdelingen van het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes en Zie kenhuis Walcheren in Vlissingen is een feit. Vanaf maandag worden alle kinderen van de Bevelanden, Schouwen-Duiveland én Walche ren die één of meer nachten in het ziekenhuis moeten blijven, opge nomen in Goes. Voor dagbehande lingen kunnen Walcherse kinde ren nog wel terecht in Vlissingen. Afgelopen maart gaf de Nederland se Mededingingsautoriteit toestem ming tot de fusie van Ziekenhuis Walcheren en het Oosterschelde- ziekenhuis. Daarna is begonnen met de verbouwing van de Goese kinderafdeling. Dat is versneld ge daan, omdat sinds 1 januari de be- vallingszorg al in Goes was gecon centreerd en het daarom nodig was de zorg voor pasgeborenen ook in Goes onder te brengen. De samenvoeging van de kinderaf delingen is nodig om de kwaliteit van de zorg te kunnen behouden, zeggen de ziekenhuizen. Door sa menvoeging ontstaat een groter en daardoor ook flexibeler personeels bestand. Ook kunnen de kinderart sen hun kennis beter delen en zich verder specialiseren. Op de nieuwe kinderafdeling in Goes zijn ruim dertig plaatsen, naast de tien couveuses die er staan. Er zijn ook een paar bijzondere kamers bijgekomen. Zo is er één met spe ciale luchtbehandeling, zodat bac teriën niet naar binnen kunnen. GOES. Maak een foto met je mobiele tele foon van je favoriete plek in Goes. Dat is de opdracht die Dajo Brink man en André Joosse geven aan Goesenaren van twaalf tot zestien jaar. Er zijn drie iPod Shuflle mp3 spelers te winnen. De foto's van de kanshebbers worden tentoonge steld op-de tweede verdieping van schouwburg De Mythe in Goes. Woensdag 28 oktober om 16.00 uur wordt de winnaar bekendgemaakt. Meer informatie: www.hoecoolis- jouwplek.nl. GOES Milieu Educatie Centrum De Beve landen houdt woensdag 7 oktober een speurtocht voor kinderen tus sen zes en tien jaar. Onder het mot to 'Ontdek de Herfst' gaan kinde ren en begeleiders op zoek naar bla deren, paddenstoelen, boomvruch ten en wat verder met de herfst te maken heeft. Met herfstbladeren worden T-shirts bedrukt. De tocht duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Ver trek vanaf De Hollandse Hoeve in Goes. Aanmelden: 0113-252628. Deel name kost een euro per kind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92