81 buitenland Rusland, Navo en VS flirten weer Sjanghai bulldozert zijn verleden weg Rellen in straten van Teheran Obama spreekt met Hu en Medvedev Servië belooft parade homo's te beschermen Explosie in Poolse kolenmijn eist levens Doodsbedreiging voor doorbreken ramadan EU-landen willen geen vluchtelingen Malta Politie India doodt zeker 24 maoïsten MACHTSSTRIJD Botsing tussen hervormers en conservatieven zaterdag 19 september 2009 WASHINGTON Tijdens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties volgende week in New York staat al een aan tal topontmoetingen op de agenda. De Amerikaanse president Barack Obama zal onder meer spreken met zijn ambtsgenoten uit China en Rusland, Hu Jintao en Dmitri Medvedev. Ook heeft Obama een onderhoud met de nieuwe Japanse premier Yukio Hatoyama. BELGRADO De Servische president Boris Tadic heeft gisteren beloofd deelnemers aan de homoparade van zondag in Belgrado te beschermen. Honder den lesbiennes, homo's, biseksue- len en activisten doen mee aan de eerste homoparade in de hoofdstad sinds die van 2001 gewelddadig af liep. Ultranationalistische groepe ringen en hooligans hebben ge dreigd deelnemers aan te vallen. KATOWICE Zeker zeven kompels zijn gisteren om het leven gekomen door een methaanexplosie in een steenko lenmijn bij de Poolse stad Kato wice. Ongeveer dertig mensen raak ten gewond. Op het moment van de explosie waren er ongeveer veer tig arbeiders in de mijn. Na de ont ploffing konden de meeste gewon den op eigen kracht naar boven ko men. RABAT Een Marokkaanse man die strijdt voor opheffen van het verbod op eten in het openbaar tijdens de isla mitische vastenmaand ramadan, heeft deze week zo'n honderd doodsbedreigingen gekregen. Zes andere leden van de Alternatieve Beweging voor Individuele Vrijhe den zijn in voorlopige hechtenis ge plaatst, nadat ze van plan waren ge weest in het openbaar te gaan eten. BRUSSEL Nederland en veel andere EU-lan- den wijzen een verzoek van Brus sel af om bootvluchtelingen uit Malta op te nemen. Malta had bij Brussel aangeklopt met zo'n twee duizend illegale immigranten. Maar een rondgang van EU-com- missaris Jacques Barrot (Justitie) le verde slechts enkele tientallen toe zeggingen op van vooral Frankrijk, Slowakije en Portugal. RAI PU R De Indiase politie heeft gisteren in de deelstaat Chhattisgarh zeker 24 maoïstische rebellen gedood. Vol gens de politie gaat het om een van de hevigste gevechten sinds begin dit jaar. In de strijd kwam ook een agent om het leven. Honderden agenten hebben ruim honderd zwaarbewapende maoïsten omsin geld in een bolwerk van de rebel len in Chhattisgarh. De Wujiangstraat is al voor de helft gemoderniseerd. door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - De Chinese metropool Sjanghai moet voor de World Ex po 2010 de uitstraling van een ech te wereldstad krijgen, zo hebben de autoriteiten besloten. Aan bull dozers de taak alles öp te ruimen wat aan traditioneel China doet denken. Zoals in de Wujiangstraat in het centrum, een ouderwetse 'eet- straat' waar het geurt naar gegrilde inktvis, varken en dumpling. Elke avond trekt een massa schoonma kers door de straat om de tiendui zenden piepschuimen bakjes en houten stokjes op te vegen. Een achterlijke bedoening, vinden de autoriteiten. Sjanghai maakt zich op om vol gend jaar gastheer te zijn voor de wereldtentoonstelling, de World Expo. De miljoenen buitenlandse bezoekers die verwacht worden, mogen niet zien dat er in een mo derne stad als Sjanghai nog wordt gegeten als in 1900. Of in 2000. Dus wordt de eetstraat helemaal af gebroken. De westelijke helft is vo rig jaar al gesloopt. Het is nu een winkelstraat met een Starbucks, een Burger King, een Nike store en een filiaal van het Britse waren huis Marks 8c Spencer. TEHERAN - Betogers hebben giste ren in de Iraanse hoofdstad Tehe ran een auto met oppositieleider Mir Hossein Mousavi belaagd. Hij vluchtte weg van de jaarlijkse Dag van al-Quds (Jeruzalemdag). De laatste vrijdag van de ramadan is in Iran een dag van solidariteit met het Palestijnse volk. Eerder op de dag waren er al botsingen tus sen ordetroepen en aanhangers van Mousavi. Volgens een website van hervor- mingsgezinden hebben conserva tieve betogers ook oud-president Mohammed Khatami aangevallen. De website meldde dat de tulband van de hervormer Khatami afviel. De politie kwam tussenbeide. De machtige en hervormingsgezin de ayatollah en ex-president Ali Akbar Hashemi Rafsanjani is niet verschenen op de grote betoging in Teheran voor solidariteit met de Palestijnen. Het was president Mahmoud Ahmadinejad die een toespraak hield. Het is volgens waarnemers een ge volg van de machtsstrijd in Iran. Rafsanjani is een politiek tegen stander van Ahmadinejad wiens herverkiezing op 12 juni onder bre de lagen van de bevolking fel om streden is. foto GPD De aankondiging dat de VS afzien van het raketschild in Oost-Europa, werd gevolgd door drukke diplomatie die erop duidt dat de oost-west relatie snel verbetert. Met het schrappen van het in oost én west omstreden Ameri kaanse raketschild in Polen en Tsjechië worden oude ideeën voor samenwerking tussen Navo en Rusland weer afgestoft. De nieuwe Navo-topman Anders Fogh Rasmussen zegt dat de VS, de Navo en Rusland hun raketaf weersystemen moeten koppelen tegen dreigingen uit Iran of Noord-Korea. Moskou ziet af van een eigen raketsysteem in de encla ve Kaliningrad bij de Poolse grens, dat een antwoord op het Ameri kaanse raketplan was. De Russische premier Vladimir Poetin looft de Amerikaanse presi dent Barack Obama. Hij verwacht dat 'na dit dappere en juiste be sluit andere besluiten zullen vol gen', zoals toelating van Rusland tot de Wereldhandelorganisatie. Rusland wil dat Rasmussen snel eens op visite komt. Oost-Europa volgt de ontwikkelin- door Hans de Bruijn gen met argusogen. De reacties op Obama's besluit waren zowel posi tief als sceptisch. Polen, Tsjechen en Balten stellen dat Moskou nog steeds een vinger in de pap wil in de vroegere Sovjet-satellieten. De VS en de Navo achten de tijd echter rijp om de in augustus vo rig jaar na de oorlog in Georgië af gebroken samenwerking met Mos kou te hervatten. De. Navo en Mos kou hebben meer gezamenlijke be langen dan tegenstellingen, zei Ras mussen in zijn eerste grote toe spraak; de strijd tegen het terroris me, het in toom houden van Iran, de oorlog in Afghanistan, de pirate rij. Het Amerikaanse raketschild was een sta-in-de-weg. Maar verdedi ging tegen raketten uit schurken staten is óók een Russisch belang. Toenmalig president Poetin sugge reerde in 2007 al om het Ameri kaanse schild en Russische syste men te koppelen, zij het toen vooral om de Amerikaanse plan nen te dwarsbomen. Maar de Na vo stelde vorig jaar ook al voor om alle systemen te integreren. De Navo werkt al aan een afweer systeem tegen korte-afstandsraket- ten. Het Amerikaanse was bedoeld tegen lange-afstandsraketten. De VS denken nu echter dat Iran (en Noord-Korea) voorlopig niet in staat zullen zijn om intercontinen tale raketten te lanceren. Iets wat Moskou altijd al heeft ge zegd en nu dus door Washington wordt erkend. De aandacht wordt nu verlegd naar de dreiging door korte- en middellange-afstandsra- ketten, die Iran wél heeft. Met enige goede wil kan een be schermende paraplu ontstaan van Londen tot Wladiwostok. „Als Iran een kernwapen krijgt, voelen sommige van zijn buren zich wellicht gedwongen dat ook te doen," zei Rasmussen. „De ver spreiding van rakettechnologie is niet alleen een zorg voor de Navo, maar ook voor Rusland." De Navo en Rusland werken al en kele jaren samen bij de bescher ming tegen korte-afstandsraketten. Het gaat om méér dan vergaderta fel-ideeën, al is nog weinig ervan uitgewerkt. Er zijn al gezamenlijke oefeningen gehouden. Door de oorlog in Geor gië is die samenwerking in de ijs kast gezet, maar daar kan ze nu weer uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8