m Zweten in stijl m 29 wonen antwoord Onze twee bolcatalpa's groeien wel maar niet in de gewenste bolvorm. Klaverzuring ruïneert het gazon. Het groeit overal tussendoor en laat zich niet uitroeien. wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 19 september 2009 De meeste mensen denken bij een sauna voor thuis aan een houten hok met een bankje erin. Maar het kan ook anders. Sanitairfabrikant Duravit wil met designvariant Inipi de sauna uit de kelder halen, door Renske Schriemer artin Bergmann, hoofdontwerper van het Weense bedrijf EOOS, zou de Inipi het liefst in de tuin zetten. Hij zou dan he lemaal kunnen ontspannen in de 'glazen' sauna, terwijl hij zou ge nieten van het uitzicht op de Do lomieten. Zijn EOOS-collega Gemot Boh- mann zou de designsauna op kan toor zetten, zodat hij en de ande re ontwerpers na een lange werk dag even lekker konden relaxen. De derde musketier van het ont werpbureau, Harald Gründl, om ringt zich thuis liever niet met werkgerelateerde ontwerpen. Een grote fout, stellen zijn colle ga's. Daar zit wat in. Want de Ini pi is jaloersmakend mooi. Een transparante en compacte unit van maar 235 bij 117 centimeter, die toch plaats biedt aan vier zit tende of twee liggende personen. Hoe dat kan? Door onconventieel en speels geplaatste zit- en ligele- menten en doordat de kachel en stoomtank niet binnenin, maar aan de buitenkant van de cabine zijn geplaatst. De matte achterwand kan in alle kleuren van de regenboog veran deren, desnoods op de maat van de muziek. De voorkant is hele maal van glas. In de Inipi zit je dus niet verstopt en afgesloten van de rest van de wereld, maar ervaar je ruimte. De Inipi is geen knoestige houten doos die je lie ver niet in de slaapkamer of bad kamer wilt. Hij is gewoon mooi. Dat was ook de bedoeling van de Duitse sanitairfabrikant Duravit toen het bedrijf ruim vier jaar ge leden met EOOS om de tafel ging Sauna Home van Up Design is ook buiten de badkamer populair. zitten. Duravit, dat nooit eerder een sauna produceerde, wilde een charmante en eigentijdse sau na creëren. Eentje die bovendien zó handig was, dat je bij wijze van spreken je bad de deur uit kon doen en op dezelfde plek de sauna kon terugplaatsen. Geen ge makkelijke opgave. De drie ont werpers sleutelden jaren aan het idee. Hoewel de sauna is uitgerust met de nieuwste techniek en hele maal state of the art is, grepen ze bij EOOS in het concept terug op eeuwenoude saunarituelen. In hun zoektocht naar zweetritue- len, ontdekten ze dat het hart en de ziel van de sauna of zweethut altijd een steen was. Pas als de steen gloeiend heet was gestookt, verdween die in een kuil of hut, waarna het zweten begon. Om recht te doen aan die traditie, maakten ze een bedieningsele ment in de vorm van een flinke aaibare kiezel. Met de steen start het ritueel: hij regelt tempera tuur, luchtvochtigheid, licht en geluid. Als de sauna uit kan en de steen in de oplader, krijgt hij een lichtkrans. Alsof hij wordt opge warmd voor de volgende keer en opgeladen met nieuwe energie. Duravit laat de Inipi produceren in verschillende uitvoeringen en materialen: van strak wit tot warm in hout en desgewenst uit te breiden met een douche. Ondanks de crisis overtreft de in teresse alle verwachtingen, zegt Leon van der Vlis van Duravit Ne derland. „Er is momenteel zelfs een levertijd van zes tot acht we ken, wegens grote belangstelling, ook internationaal. Ik denk dat we er tegen het einde van het jaar toch wel enkele tientallen hebben verkocht." Dat is een flink aantal, zeker als je bedenkt dat de prijs van een Inipi begint bij 20.000 euro. „Wie vallen voor de Inipi? Mensen die een mooie badkamer of wellness- ruimte in huis willen maken. De Inipi is niet groot, maar door al De Inipi is de nieuwe, luxe 'design sauna' van Duravit. Dankzij een slim systeem van bankjes kunnen vier personen er tegelijkertijd in zitten. Uitbreiding met een douche is mogelijk. foto's CPD het glas oogt hij ruimtelijk en voelt het nooit benauwd. Hij is bovendien snel op temperatuur." De Inipi is in Nederland in twee showrooms te bekijken, in Capel- le aan de IJssel en Utrecht. De designsauna van Duravit staat niet op zichzelf Het Nederlandse bedrijf UP Design Zwembaden in Waalwijk levert al jaren sauna's van het merk Klafs. Dat zijn niet (alleen) de standaard houten sauana's, maar ook moderne, ei gentijdse sauna's die gezien mo gen worden. De interesse in (de- sign)sauna's is stabiel, zegt Jacque line van den Hout van UP De sign. „Ook nu het economisch te genzit. Het gaat eigenlijk altijd hetzelfde. Van eind augustus tot december komen de meeste men sen een sauna uitkiezen." De meer traditionele home- en premiumlijn loopt het best, er kent ze. „Dat zijn houten sauna's, maar wel een stuk eleganter dan de standaard hutjes. Wij werken niet alleen met fichtehout, met de knoesten, maar ook met hem lock, dat er mooier uitziet. Ook zijn allerlei opties mogelijk, zoals kleine kijkraampjes en verschil lende soorten glas in de deur." Klafs profileert zich ook met de- signcabmes, zoals de Proteo en de Refugio: sauna's die gezien mogen worden, in veel soorten hout, met rondingen en grotere ramen. „Mensen zijn er enthou siast over, al speelt de prijs in Ne derland ook altijd een rol. Als het boven de 10.000 euro komt, moe ten mensen even slikken." De sauna's van UP Design Zwem baden zijn er vanaf zo'n 5.000 eu ro tot meer dan 30.000 euro voor luxe exemplaren met opties zoals een sterrenhemel van ledlampjes, licht-, kleuren- en aromatherapie en collageenlampen die beloven de huid strakker te maken. www.duravit.nl www.updesignzwembaden.nl www.tylosauna.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Lezers Wim en Marianne hebben twee jaar geleden twee bolcatalpa's in de voortuin laten plaatsen. 'Het eerste seizoen waren ze sprieterig, niet in bolvorm. We kregen het ad vies goed te snoeien, dan zou het beter worden. Helaas hebben we de term 'tot op het bot snoeien' te let terlijk genomen.' Gelukkig sloegen de catalpa's weer aan in het voor jaar, maar ook nu was de bloei niet in bolvorm. 'Het najaar daarop heb ben we gesnoeid. Maar in de zomer schoten de takken weer alle kanten op'. „Het advies van de leverancier is correct", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Drastisch snoeien is no dig. Ik vermoed dat op voedzame grond wordt getuinierd en dat de ca talpa's met mest zijn vertroeteld. De wanorde wordt veroorzaakt door te sterke groei. Als de bomen uit hun jeugdfase raken, zullen ze or dentelijke, bolvormige kronen vor men. Mest niet en blijf snoeien (in de winter). Dan komt het goed." Klaverzuring kan het leven van een gazonliefhebber behoorlijk zuur ma ken, blijkt uit meerdere mailtjes van verontruste lezers. Hoe kun je het onkruid bestrijden? „Ik zou zeggen: spit het om en zaai nieuw gras in", adviseert tuindeskundige Romke van de Kaa. „Maar veel vragenstel lers zijn op zoek naar een chemisch bestrijdingsmiddel. Die zijn er ge noeg. Gelukkig zijn er ook middelen in de handel die het gras in leven la ten en die de breedbladige onkrui den bestrijden. Een van de meest ef fectieve is Silvanet, dat ook tegen paardestaarten kan worden ge bruikt. Als de gebruiksaanwijzing ge volgd wordt, moet het lukken. Maar vaak wordt de concentratie 'voor de zekerheid' nog wat verhoogd. Dat werkt contraproduktief. Ook kan er alleen 's zomers chemisch oorlog worden gevoerd. Bij lage temperatu ren werken de middelen niet. Draag wel altijd een masker en handschoe nen bij het spuiten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81