De wand als canvasdoek Keukenlijken We vinden het normaal onze muren te bekleden. Met eeri behangetje, een hip verfkleurtje, stucwerk en voor sommige mensen nog schrootjes. Maar dat is niet altijd zo geweest, door Suzanne Dijkstra as sinds de middeléeu- V; wen bekleden we onze muren. Eerst met wand tapijten, later met leer soorten en sinds de acht tiende eeuw met papieren be hang. Lange tijd vonden we het tuttig. Nu maakt behang juist een enorme revival door. Toch geen fan van behang? Er zijn genoeg andere hippe manie ren om de wand te bekleden. Zie de muur als canvasdoek en expe rimenteer met verschillende tech nieken en materialen. 'CHEESE!' rif Steeds meer bedrijven bieden de consument de mogelijkheid met een eigen foto een muur te bekle den. Onlinesoftware geeft keuze uit verschillende achtergronddes sins, lijstjes, kaders en de moge lijkheid voor het plaatsen van tek sten. Vergroot een mooi kiekje of kies voor een collage van meerde re kleine foto's. Ingescande kin dertekeningen lenen zich ook goed voor het maken van een vro lijk behangetje. Geen talent voor fotografie? Dan is er ook behang met professionele foto's te vin den. Internet kent veel websites met fotobehang. Een palmen strand? De skyline van New York? Een waterval? Alles kan! Op www.kleurmijninterieur.nl staan tal van voorbeelden. 'GROEN' BEHANG Duurzaam, milieuvriendelijk, ver antwoord... alles is tegenwoordig eco. Dus ook behang. De Engelse behangfabrikant Graham en Brown presenteerde onlangs zijn tweede lijn ecobehang. Het is ge print op papier uit 100 procent FSC-bossen. Daarbij is gebruikge maakt van niet-zuurhoudende inkt op waterbasis. Graham en Brown gaat ijog verder in het mi lieuvriendelijke gedachtegoed, want elke behangrol is verpakt in afbreekbaar materiaal, gemaakt van maïs. Overigens ziet ecobe hang er niet 'geitenwollensok- achtig' uit: de designs van Gra ham en Brown-behang zijn eigen tijds. De ontwerpen variëren van bloêmenprints tot handgeschets- te patronen. Uiteraard zijn er ook univarianten verkrijgbaar. Het luxe Engelse behangmerk Far row Ball werkt eveneens alleen met milieuvriendelijke materia len. Zo gebruikt Farrow Ball kalk, olie en Chinese klei als grondstof voor hun verf op water basis. De kans is groot dat steeds meer behang van milieuvriende lijk papier wordt gemaakt. Onder zoekers in Zuid-Korea ontwikkel den onlangs een methode waar mee minder metaalhoudende mi neralen gebruikt hoeven te wor den bij de productie van behang. DISCOMUUR Glitter en glamour! Metallic hoeft niet alleen maar te glanzen op on ze auto, het kan ook op de muur. Onder de naam Perfect Finish Highlights heeft Histor een serie glitterproducten voor het afwer ken van wanden. Een soortgelijke glitterverf is via www.glittersopje- muur.nl online verkrijgbaar. De ontwikkelaars van Glittersopje- muur bedachten de verf twintig jaar geleden omdat ze zelf eens iets anders op hun muren wilden dan de standaard sierpleister. De (gekleurde) verf kan zowel op de muur als over het behang. Later komt een versie op de markt die op hout kan worden gebruikt. Gedurfd is ook de collectie van het Belgische behangmerk Hookedonwalls. Die fabrikant haalt zijn inspiratie van de cat walk. Eerder kwamen ze met de behangcollectie Hysterical Gla mour, met een glanzend laagje vernis erop. Nieuw is Liquid Fan tasy, een behanglijn die doet den ken aan de onderwaterwereld. KNUFFELMUUR Waarom zou een muur kil en hard moeten zijn? Geef de muren een aaibare look and feel. Bijvoor beeld met muurverf met een flu weelachtig effect. Sigmulto Effino van Sigma Coatings geeft een zachte en levendige schaduwwer king op de muur. De schilder heeft het decoratieve effect zeifin de hand, omdat de tweede laag met een blokkwast wordt aange bracht in willekeurige richtingen. Maak zelf een dessin met een mal. Na het drogen is het schaduwef fect zichtbaar. Dat geldt ook voor de versie van Histor, genaamd Shades. Deze verf met fluweelpoeder geeft een zachte, leemgestuukte uitstraling. Niet echt aaibaar, maar wel voel baar is 3D-muurverf Deze verf geeft structuren en patronen een 3D-effect. De verf droogt niet meteen, dus is er tijd om een mooi patroon aan te brengen. Bij voorbeeld met een lijmkam of een vloerwisser waar stukjes uit zijn geknipt. Histor heeft Perfect Finish muurverf 3D, om aan te brengen op een gekleurde muur voor meer diepte-effecten. FLOWERPOWER Bloemetjesbehang truttig? Dat hoeft niet. Florale prints zijn niet weg te denken uit vrijwel alle be- hangcollecties. Het Nederlandse behangmerk Eijffmger ontwierp bloemenprints voor Uni Royal, een van de nieuwste collecties. Vaak zijn het royale bloemdes- sins, ornamenten en blaadjesdes sins in felle kleuren. Om rust te houden, zijn er combinaties met bijpassend behang in unikleuren. Wie jeugdigere bloemenprints wil, kiest voor de frisse, frivole collectie Wallpower van Pip. Ook in de collectie van Osborne en Little komen' veel bloemen prints voor. Bijvoorbeeld in de Pompadourserie met romanti sche prints, gebaseerd op Jeanne- Antoinette Poisson, minnares van koning Louis XV. Bloemetjesbehang is vaak Engels. Zo bevat de voorjaarscollectie van Laura Ashley veel poederige kleuren en grote rozendessins. Ook Designers Guild heeft deze zomer veel romantische bloemen prints die niet misstaan in een Engels countryhuis. Kijk op www.designersguild.com, www.eijffinger.nl en www.laura- ashley.com voor meer voorbeel den van bloemetjesbehang. 'CREA-BEA'-BEHANG Tekenen op het behang. Kinde ren doen het soms stiekem, maar dat hoeft nu niet meer. Graham Brown ontwikkelde het perfec te excuus om op behang te kleu ren en te krassen met zijn Frames- behang. Op dit behang zijn hand- getekende fotolijstjes afgedrukt om zelf in te vullen. Het behang kost 19,99 euro per rol. Maria Kirk Mikkelsen gaat nog een stapje verder. Zij ontwierp de producten van Make Up The Wall. Kinderen vullen zelf de muurgrote kleurplaat met jungle afbeeldingen in. Dit behang hoeft niet de hele wand te vullen, kin deren hebben ook lang plezier met een klein stukje kleurplaat muur. Prijs: 50 euro per rol. Ook handig is een met school- bordverf geschilderde muur of deur om boodschappenlijstjes en berichtjes op te schrijven. Of kies voor een wand met magneetverf Interieurstickers zijn ook nog steeds in. Deze stickers zijn een voudig aan te brengen en geven snel resultaat. Op www.zuuz.nl en www.haikje.nl staan voorbeel den van interieurstickers. Wie al mooi behang heeft, maar Designbehang van Marcel Wan ders: mix van Grace, Kelly en Alice. er iets extra's aan wil toevoegen, kan kiezen voor een verfroller met behangpatroon. Doop de rol ler in de verf en creëer een uniek zelfgemaakt behangetje. Wie dat aan een expert wil overlaten, kan op www.muurbloemwallfashi- on.com kijken. Ook handmatig beschilderde muren en panelen met fluweelachtige flockdessins behoren tot de mogelijkheden. DESIGNBEHANG Natuurlijk geeft een standaardbe- hang een prachtig effect. Maar wie het 'stylish verantwoord' wil aanpakken, neemt designbehang. Marcel Wanders ontwierp de be hangcollectie Couture voor Gra ham en Brown, te koop bij bouw markt Karwei. De collectie be staat uit acht krachtige ontwer pen met creatieve patronen in rood, goud, oranje, chocolade en zwart. De bouwmarkt heeft ook behang van andere designers in het assortiment, zoals van Linda Barker en Jullien MacDonald. Voor Gamma ontwierp Jan des Bouvrie een aantal behangmotie- ven, waaronder een kantachtig dessin met blauwe bloemen. Grappig is het 'peepshowbehang' van Droog Design, ontworpen door Gijs Bakker. Dit behang is handig voor mensen die geen af scheid kunnen nemen van hun oude wandbekleding. Het heeft uitgeknipte cirkels, waardoor het vorige behang zichtbaar blijft. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Apart behang van Hookedonwalls, geïnspireerd op de onderwaterwereld. Op deze pagina's beginnen wij met de serie 'Keukenlijken'. Le zers die ooit hippe keukenspul len als een chocoladefontein of römertopf hebben gekocht, maar die nu laten verstoffen in de keukenkast, kunnen een e-mail met uitleg sturen naar redactie.wonen@wegener.nl Onder meer een krokettenma ker en een patatsnijapparaat zijn al uit de kast gekomen. Tekenen op de muur hoeft niet langer stiekem met kleurplaatbehang van Make up the Wall.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79