m Abessijnse gladiool wonen 26 Stapelkussens Zaterdag 19 september 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 hI 2 o 5 foto CPD Soms kom je ze wel eens te gen: van die borden aan de gemeentegrens met daarop 'Groenste Dorp van Nederland' en daarachter een jaartal. Bijvoorbeeld 2006. Ik word daar altijd nieuwsgierig van. Want wat is er gebeurd in dat dorp? Waar om was het niet ook het groenste dorp in 2007,2008 en 2009? Is er een ziekte uitgebroken onder de bomen? Heeft de plantsoenendienst alle parken omgeploegd nadat de trofee eenmaal ge wonnen was? Want een dorp is nooit het groenste of het mooiste in een serie opeenvolgende jaren, ter wijl dat toch voor de hand zou liggen. Een jaar na de grote triomf is een andere gemeente aan de beurt. Maar als steeds een ander dorp het groenste is, dan zijn na een jaar of driehonderd alle dorpen het groenste dorp geweest. Dat kan toch niet klop pen. Als u dus weer eens zo'n bordje tegenkomt, raad ik u aan daar geen geloof aan te hechten. Zelf zit ik ieder jaar in een jury die de zomer bloembol van het jaar verkiest. Op het risico af dat dit mijn laatste jaar in die functie is geweest, wil ik hier toch even uit de school klappen: die zomerbloembol van het jaar moet ieder jaar een andere bloembol zijn. Dit jaar is het een dahlia en ik kan nu al verklappen dat het volgend jaar een ander gewas zal zijn. Vorig jaar was het de Abessijnse gladiool en ook die zal het niet tot zo merbloembol van het jaar 2010 schoppen. Iedere bol op zijn beurt- Maar net als bij het groenste dorp, zijn straks alle zomerbloembollen al een keer aan de beurt ge weest. Dan wordt het misschien juist exclusief om nog nooit tot zomerbloembol van het jaar te zijn gekozen. Zoals gezegd, is die zomerbloembol van 2009 een dahlia met donkere bloemen. Deze bloemen heb ben evenveel effect als een zwart gat: je weet dat ze bestaan, maar ziet ze niet. Nee, dan de Abessijnse gladiool, de kampioen van 2008, wiens schoonheid ertoe had moeten leiden dat de titel geprolongeerd was. De plant verdient het minstens tot 2015 zomer bloembol van het jaar te blijven. De Abessijnse gladiool was tot voor kort geen gla diool. De plant heette zo lang ik mij kan herinneren Acidan- thera bicolor. Maar niet zo lang geleden werd besloten dat de plant voortaan Gladiolus callianthus moet heten. De plant heeft het zwaardvormige blad van een gladiool, de knollen van een gladiool en de bloemen van een gladiool. Er is dus wel wat voor te zeggen hem tot de gladiolen te re kenen. Een klein verschil is dat de meeste gladiolen niet geu ren en dat deze nieuwbakken gladiool een heerlijke geur verpreidt. Het mooie van zomerbloembollen is datje ze kunt planten als je hoofd ernaar staat: in het voorjaar. Dit jaar plantte ik mijn zomerbollen pas in juni. Aan de late kant, maar daar door heb ik ze nu in september in volle bloei. En geniet ik een jaar te laat alsnog van de zomerbloembol van 2008. baar in naturel, aqua en rood. De torentjes meten 55 bij 42 centi meter en kosten 495 euro. Linteloo is overigens niet de eni ge die zo'n kussentorentje in het assortiment heeft. More Than Hip (www.morethanhip.nl) heeft een soortgelijk poefje, ge naamd Shareware. Hier zitten vier kussens in. Prijs: 245 euro. El www.linteloo.nl Als je snel wat extra zitruimte in de woonkamer nodig hebt, biedt de Cushionpouffe van Linteloo uitkomst. Het is een klein poefje van drie gestapelde meubelkus sens. Als je de riem losmaakt, rol len er drie kussens van het poef je. Die zijn niet alleen schattig om 'te zien en te gebruiken, maar ook handig als veel kinderen bij voorbeeld tegelijkertijd willen gamen of televisiekijken. De Cushionpouffe is verkrijg- Bloemetjesbehang truttig? Hoeft niet! Dit behang is van Osborne en Little. Het ecobehang van Graham en Brown wordt milieuvriendelijk geproduceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78