'Ouwe meuk' kun je pimpen Elke dag een nieuw behangetje gllpa®#»! 4 H binnen buiten n Van pallet tot tafel IMWl A zaterdag 19 september 2009 Nieuwe meubels zijn leuk. Maar het kan spannender zijn een oud kastje te scoren op de rommelmarkt of bij de kringloop. Geef die aanwinsten daarna een make over. Hoe? Inspiratie voor een dagje meubels pimpen. door Suzanne Dijkstra at er uitziet als troep, kan eenvou dig worden omge toverd tot een uniek meubel stuk. Doorleefde meubels hebben in tegenstelling tot gloednieuwe al een eigen verhaal. Kijk eens met andere ogen naar spullen bij de kringloop of dat oude kastje dat al jaren in de schuur staat. Gun oude spullen een tweede leven en pimp ze tot een nieuwe eyecatcher in huis. Begin met het kiezen van een meu belstuk. Dat hoeft echt geen antiek meubel te zijn. Gebruik iets van zolder of ga naar de kringloop. Een handige vindplaats van op te leuken meubels is Het Goed, een landelijke kringloopwinkelketen. Daar is altijd wel iets te vinden om te pimpen, zoals een oude se cretaire, stoel of serviesgoed. „Je ziet bij ons geen kapotte, vieze of versleten producten. We presente ren onze spullen op een aantrekke lijke manier, zodat je direct ziet of je er iets mee kunt", zegt Hedi van der Stouwe van Het Goed. „We merken dat het pimpen van meu bels erg in is. In een tijd waarin het economisch tegenzit, besteden mensen hun spaarzame geld steeds meer aan het opknappen van spullen. Door het huis te ver fraaien, geven ze de inrichting bo vendien een eigen touch. Kring- loopbedrijven voorzien, als leve rancier van unieke producten, in een groter wordende behoefte." Van der Stouwe benadrukt dat het opleuken van meubels niet moei lijk hoeft te zijn. „We geven veel voorbeelden op onze website. Bij voorbeeld het maken van een hoes van oude wollen dekens." Dan de voorbereiding. Bepaal eerst hoe het meubelstuk er uit moet komen te zien. Kies de kleur, verf, stof en/of accessoires, zoals kastrandjes, plakplastic, behang en deurknopjes. Bij het opknappen van houten meubels moeten eerst eventuele oude laklagen worden verwijderd. Schuur ze helemaal weg of verwijder alleen afbladde rende stukken. Donkergelakte meubels worden licht door ze te bewerken met afbijtmiddel. Pas wel op: dit is een agressief goedje. Draag handschoenen, een masker tje en ventileer de werkruimte. Heeft het hout veel putjes en deu ken? Leg een vochtige doek op de plekken en verhit het met een strijkijzer. Of druppel een beetje kokend water op het deukje. Heeft dit geen effect? Vul het dan op met vloeibaar hout. Na een grondige schuur- en ontvet- tingsbeurt is het tijd het meubel te beitsen, schilderen of bekleden. Een stoel kun je versieren met ge kleurde plaatjes en vervolgens af lakken. Op internet zijn talloze websites te vinden voor inspiratie. Zoals www.maakjezo.nl, waarop stap voor stap wordt uitgelegd hoe je bijvoorbeeld een kussen maakt van tweedehands gehaakte kleed jes of een rokje voor een oude stoel. Ook hebben enthousiaste 'meubelopleukers' een compleet forum gevuld met hun ideeën. Google op de zoekterm 'tuig op die tafel' om het overzicht te bekij ken. Daarnaast is de Engelstalige site www.craftster.com een plek waar creatieve mensen hun ideeën voor gepimpte meubelen delen. Ook staan hier andere grappige 'knutsels' op, zoals een tot bloem pot omgetoverde puddingvorm (tik 'bundt pan' in als zoekwoord). Een andere inspiratiebron is www.ikeahacker.blogspot.com, want ook aan nieuwe meubels kun je natuurlijk een persoonlijke twist geven. Wie geen zin heeft zelf aan het meubelstuk te knutselen, kan te recht bij diverse bedrijfjes die dit Wie meubels wil pimpen, hoeft niet super handig te zijn. Belangrij ker is het over een basisset gereed schap te beschikken en over een creatieve geest. Want met dat laat ste begint elk bijzonder ontwerp. In het praktische 'opleukboek' Oude meubels in een nieuw jasje, ge schreven door Helen Cray en uitge geven door Deltas (België), staat dit voorbeeld van een salontafel. Een meubel is hier niet het uit gangspunt, maar een simpele pal let. Door er twee te schuren en te verven en ze vervolgens op elkaar te stapelen, heb je een originele sa lontafel voor weinig geld. Meubels pimpen naar je eigen smaak is een klus die je heel goed samen met de kinderen kunt doen. foto GPD met plezier doen. Bijvoorbeeld Living Colour. Vera van Hulst en haar dochter runnen een winkel in Deventer. Ze struinen brocante- marktjes af op zoek naar geschikte meubels om op te knappen. „In Nederland is nog veel leuks te vin den. Wat we hebben opgeknapt, verkopen we in onze winkel en la ten we zien op onze site." Ook ver koopt Living Colour accessoires om zelf meubels mee op te leu ken, zoals deurknopjes, kant, kastrandjes en plakplastic. Netty van der Stoep uit Hilversum houdt zich ook graag bezig met het geven van een toegevoegde waarde aan oude meubels. Haar website, www.tweede-kans.nl, is een uit de hand gelopen hobby. „Eerst veranderde ik alleen voor mezelf oude meubels tot nieuwe. Later ook voor anderen, op kleine schaal en in opdracht." www.hetgoed.nl www.maakjezo.nl www.craftster.com www.ikeahacker.blogspot.com www.living-colour.nl www.tweede-kans.nl wi Reageren? redactie.wonen@wegener.nl foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77