61 binnenland Premier: Ik was niet in vorm 'Rutte is weer helemaal terug' 'D Heet water als wapen tegen piraten ALGEMENE BESCHOUWINGEN MOTIE VAN WANTROUWEN WD-prominenten achter ferme taal Villa gaat door zaterdag 19 september 2009 SCHIEDAM - Water als bescherming tegen piraten. Het Neder landse beveiligingsbedrijf Secure-Marine presenteerde giste ren in de haven van Schiedam een systeem dat in geval van een aanval een heet watergordijn rondom het schip creëert. Het systeem bestaat uit een sproei-installatie en een pomp. Het zeewater wordt door de warmte van de motor verhit. Vooral de wateren rond Somalië zijn berucht als het gaat om piraten. Een marinemissie van de Europese Unie, waaraan ook het Ne derlandse fregat deelneemt, moet de piraterij terugdringen. foto Rick Nederstigt/ANP i.' v- DEN HAAG - Minister-president Jan Peter Balkenende geeft toe dat zijn optreden in de Algemene Politieke Beschouwingen van donderdag niet goed is geweest. „Het was niet mijn beste wedstrijd. Ik was niet helemaal in vorm. Maar de compe titie is nog in volle gang", zei de premier gisteren na afloop van de ministerraad. De oppositie verweet Balkenende dat hij 'onvoorbereid en ongeïnspi reerd' zijn antwoorden 'voorlas'. Op sommige vragen bleef hij het antwoord schuldig. Tijdens het de bat over de begroting dienden de PW en de WD afzonderlijk een motie van wantrouwen in. De WD-motie kreeg steun van de SP en de PW. De drie grootste op positiepartijen vielen hiermee het beleid van het kabinet af. Hoewel Balkenende de kritiek voelde aankomen, noemde hij de toon van het debat 'ongekend hard'. Er werd op de persoon ge speeld, oordeelde de premier. „Er werd gezegd: u heeft geen vi sie. Of heeft het kabinet een ande re visie? Er werd gezegd dat ik geen antwoord gaf Of gaf ik een antwoord dat iemand niet wilde horen?" De WD heeft volgens de minis ter-president nadrukkelijk gekozen voor een koers van confrontatie. „Ik kreeg de indruk dat het hier ging om politieke profilering." Bal kenende stelde dat hij het debat op 'het scherpst van de snede' wil voeren. „Maar dan wel op de in houd." Ondanks het tumultueuze debat concludeerde premier Balkenende dat de plannen voor 2010 onge schonden door de Tweede Kamer zijn geloodst. „Dat fundament is goed. Het is uiteindelijk het resul taat dat telt." De overige ministers wilden giste ren niet ingaan op het optreden van minister-president Balkenen de. Vicepremier Wouter Bos noemde dat 'geen interessant onderwerp'. „De premier heeft een ongelooflijk moeilijk pakket prima verdedigd." Hij wees erop dat de aanpak van het kabinet 'van Obama tot Sarko- zy en van Merkel tot Brown' wordt gezien als verstandig. „Al leen niet door de heer Rutte. Kiest u maar." Vicepremier André Rouvoet noem de het debat 'zo persoonlijk dat het onder de maat was'. Minister Piet Hein Donner van Sociale Za ken sprong voor zijn partijgenoot in de bres. „Iemand die daar van tien uur 's ochtends tot negen uur 's avonds daar staat, verdient res pect." De motie van wantrouwen tegen het kabinet van Mark Rutte was een paardenmid del. Bij WD-prominenten oogst hij echter louter lof door Vera Spaans en Bart van Zoelen eze motie was een uit stekende zet", zegt oud-partijleider Hans Wiegel. Te meer omdat Rutte de steun kreeg van PW en SP. „Die steun markeert hoe groot de onvre de is over het kabinetsbeleid." Ook partijvoorzitter Ivo Opstelten schaart zich 'voor too procent' ach ter Rutte. In de Tweede Kamer kreeg Rutte donderdagavond laat het verwijt dat de WD al te makkelijk greep naar het zwaarste middel dat de oppositie ter beschikking staat. CDA-fractieleider Pieter van Geel 'Die steun markeert hoe groot de onvrede is over het kabinetsbeleid' zei dat Rutte 'de historische rol die de WD in de Nederlandse poli tiek heeft vervuld' verkwanselde. PvdA-fractievoorzitter Mariëtte Hamer bevreemdde het dat niet fouten van ministers maar 'inhou delijke meningsverschillen' de re den waren. Ook kreeg Rutte het verwijt zich te overschreeuwen om niet achter te blijven bij Geert Wilders, de gro te concurrent op rechts die al een handvol moties van wantrouwen indiende tegen het hele kabinet. Ook premier )an Peter Balkenende legde gisteren de link met Wil ders. „Ik denk dat men nadrukke lijk heeft gekozen voor de koers van confrontatie", zei hij over de motie van Rutte. „Ging het om het debat of om het afleggen van een statement? Dat zijn we een beetje gewend, maar dan van de heer Wilders." „Het is ongebruikelijk dat een po tentiële regeringspartij zo'n zwaar wapen inzet", zegt ook WD-ken- ner en directeur van het Documen tatiecentrum Politieke Partijen Gerrit Voerman. „Dat Rutte dit doet, kun je onmo gelijk los zien van de permanente concurrentiestrijd met Geert Wil ders." „Op de lange termijn heeft Rutte de verhoudingen met het CDA wel ernstig op het spel gezet", ver wacht hij. „Het CDA wekt altijd sterk de indruk liever met de WD te regeren dan met de PvdA. Dat gevoel is nu wel weg. Bij het CDA zal nu het gevoel bestaan tot de Pv dA veroordeeld te zijn. De cohesie binnen de coalitie zal door al deze aanvallen wel zijn vergroot." Maar volgens Wiegel diskwalifi ceert de WD zich hiermee niet als regeringspartij. „Ik denk dat an dere partijen ook meer respect kunnen opbrengen voor een partij die durft te zeggen waar het op staat in plaats van halfzachte tek sten uit te slaan." Prins Willem-Alexander en prinses Maxima gaan door met de bouw van een vakantievilla op het Mo- zambikaanse schiereiland Machan- gulo. Dat heeft premier Balkenen de gisteren gezegd. Vanuit de Tweede Kamer was kritiek geuit. GroenLinks-fractieleidster Halsema had om opheldering gevraagd na berichten dat de prins een kritisch rapport over de leefomstandighe den van de bevolking niet heeft ge meld aan de stichting die zijn be langen behartigt. De stichting was wel op de hoogte van het rapport, schreef Balkenende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6