Ankara is het andere Turkije i7reizen De stad verplettert je niet zoals Istanbul. Maar Jessica Maas ontdekte in Ankara, de hoofdstad van Turkije en de stad van 'haar vader' Atatürk, wel degelijk een paar mooie schatten. !5-J reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 19 september 2009 Zwarte Zee Istanbul Ankara j m jr link, klink'. Het geluid komt I uit een schuurtje in een ach- terafsteegje. Drie kopersla- I gers zijn aan het werk. Het is een tafereel dat zo in een mu seum over oude ambachten past. De een voorziet de binnenkant van een koperen pan van een tinnen laagje. De ander deukt een koperen ketel uit. De oudste zit op de grond, sigaretje aan zijn lip, en slaat de kolen voor het smidsvuur klein. Hussein Kaya (58), zwarte vegen op zijn ge zicht, lacht zijn slechte gebit bloot wanneer hij de bezoekers in de deuropening ziet staan. 'Cay?' (Thee?). Welkom in de koper- buurt van oud-Ankara. „Het mooie aan Ankara? De weg naar Istan bul", wordt in Istanbul vaak gegrapt. Daar mee wordt de hoofdstad tekortgedaan. De schoonheid van de stad is niet zo verplette rend als die van Istanbul met zijn Bosporus, maar Ankara heeft z'n eigen verrassingen. Zoals het oude'stadsdeel. Hier geen hoge kantoorgebouwen, trendy restaurants en grote parken. Nee, oud-Ankara heeft thee huizen, vrouwen met hoofddoeken die gozleme, de Turkse pannenkoek, serveren en koper, heel veel koper. Enorme pannen, kandelaren, kofïïepotten.Een zaak is zelfs ge specialiseerd in minaretten, die boven op moskeeën prijken. Een stukje verderop ligt Pirinc Han. Dit gerestaureerde handelspand biedt nu onderdak aan kleine boetiekjes en kunstenaars met de meest opvallende collec ties. Oude sieraden, lp's, oud speelgoed en kunstwerken van vilt. De Arslanhanemoskee is een andere verbor gen schat. De moskee, gebouwd eind der- TURKIJE Middellandse Zee tiende eeuw, verrast met zijn zestien hou ten pilaren. Het is een bijzonder voorbeeld van de Seljuk-architectuur. De Seljukken wa ren nomadische Turken die tussen de elfde en veertiende eeuw het Seljuk sultanaat stichtten. Dit enorme rijk was doelwit van de eerste kruistocht. In de moskee met het dikke tapijt wijst de imam op het turkooi zen mozaïek achter de mihrab, de gebedsnis, en het houtsnijwerk van zijn preekstoel. „Authentiek", zegt hij trots. De weg omhoog gaat naar het museum van Anatolische beschavingen. Het is één van de paradepaardjes van de hoofdstad. Het mu seum, dat huist in een vijftiende-eeuwse, overdekte markt, geeft een overzicht van de ongelooflijk rijke historie van Anatolië. Ver derop staat binnen de kasteelmuren Anka ra's citadel, waarvan de historie teruggaat naar 4.000 voor Christus. Achter de poort kleine, nauwe straten met boetiekjes en res taurantjes. Aan het einde van de straat bie den de stadsmuren een mooi uitzicht over de stad. Op de trappen naar de restanten van het oude fort verkopen oude vrouwen handwerk. Kinderen bieden zich in gebro ken Engels aan als gids voor de toeristen. Dit was vroeger de wijk voor de welgestel- den van de stad. Neem bijvoorbeeld het im posante Kinacizade Konagi. Hier woonde begin jaren twintig van de vorige eeuw een parlementslid met zijn familie. Nu worden stad met meer dan 4,5 miljoen inwoners. Iedereen die wil begrijpen hoe belangrijk de vader van de Turken is, moet zeker naar Anit Kabir, het mausoleum waar Atatürk is bijgezet. Het enorme terrein, inclusief onaf hankelijkheidsmuseum en vredespark, ligt op een heuvel in de stad. Met een lange op rijlaan door het park, enorme pilaren en het wisselen van de wacht is het indrukwek kend. Het naastgelegen museum toont aller lei attributen van de 'grote leider': van zijn ochtendjas en koffiekopjes tot zijn biblio theek en autoverzameling. Zelfs de opgezet te hond van Atatürk kreeg een plaatsje. Wie na een dag rondstruinen in de Turkse ge schiedenis wil uitpuffen, kan dat doen in de Ata kule, de hoogste toren van Ankara. Het ronddraaiende restaurant in de top biedt een indrukwekkend uitzicht over de stad. foto boven: Koperslagers aan het werk in de koperbuurt. foto Jessica Maas foto onder: Oud-Ankara. foto Johan Bosveld in zijn huis koffie en eten geserveerd. De ka mers zijn volledig gewijd aan de geschiede nis. Een slaapkamer in oude stijl, poppen met klederdracht, keukengerei van vroeger. „Atatürk heeft hier ook nog geslapen", ver telt uitbater Fuat Ulger stralend. In Ankara kun je niet voorbijgaan aan Mustafa Kemal Atatürk, de stichter en geliefde eerste presi dent van de republiek Turkije. Nog meer dan elders in het land is zijn beeltenis te zien. Niet gek, want het was Atatürk die op 1 oktober 1923 Ankara, in plaats van Istan bul, tot hoofdstad van de republiek uitriep. Met als gevolg dat de stad van 75.000 inwo ners in 1929 uitgroeide tot een moderne Turkish Airlines (www.turkishairlines.com) vliegt dagelijks naar Ankara. Andere vlieg tickets en accommodaties zijn te vinden op onder meer www.expedia.nl, www.booking.com en www.cheaptickets.nl Bureau voor toerisme: www.goturkey.com Het mausoleum is dagelijks geopend van 09.00 tot 17.00 uur. Het Museum van Ana tolische beschavingen is met uitzondering van maandag geopend van 08.45 tot 15.15 uur (www.anadolumedeniyetlerimuze- si.gov.tr) Meer informatie over Pirinc Han, het gerestaureerde handelspand op www.pirinchan.net Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67