is reizen reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 19 september 2009 Würzburg BEIEREN Tauberrettersheim t>b der Tauber vaar ik de uitgestrektheid van het majestueuze complex rond de bin nentuin. De Duitse Orde is ont staan tijdens de kruistochten. Aan vankelijk was hier een hospitaal voor gewonde kruisvaarders, maar vanaf de twaalfde eeuw ontstond het slotcomplex dat in de loop der eeuwen steeds meer werd uitge breid. Een verzameling van ver schillende bouwstijlen is daarvan het gevolg. Na alle stenen overdadigheid van renaissance en barok vind ik weer rust op het fietspad tussen het wa ter en het groen. Bij Wertheim mondt de Tauber uit in de Main. Een uitgelezen kans om nog een deel van een fietsroute langs een andere Duitse rivier te volgen. Dit is echter niet zomaar een route: de Duitse fietsersbond heeft de Main Radweg als enige Fernradweg ge kwalificeerd met vijf sterren. Wat opvalt, is een bredere rivier met veel scheepvaart. De Main is al eeuwen de levensader van het noordelijk deel van Beieren. Ge bruik hier overigens niet de naam Beieren. Inge Alberts, hoofd toeris me van Gemünden am Main: „Wij vallen wel onder de deelstaat Beieren, maar wij zijn Franken. Be halve bier zijn wij ook liefhebbers van onze Frankische wijn." Veel hellingen langs de Main zijn dan ook begroeid met wijnranken. De Frankische wijn komt overigens niet uit ranke flessen, zoals elders in Duitsland, maar uit de afgeplat te, buikige Bocksbeutel. Een Bocks drinken noemt men dat hier. Verder fietsend komt de vesting Marienburg op de helling tegen over de stad Würzburg in beeld. Totdat hij in 754 bij Dokkum werd vermoord, was Bonifatius bis schop van Würzburg. Ook na hem hadden de kerkleiders hier de we reldlijke macht. Aanvankelijk resi deerden de bisschoppen in de Ma rienburg. Na 1719 betrokken ze de Residenz op de andere oever. Dit overweldigende bouwwerk wordt gezien als het belangrijkste voor beeld van de laatbarokke stijl. In het midden van Würzburg wor den de oevers van de Main verbon den door de Alte Mainbrücke. Waar op de bruggen over de Tau ber alleen Nepomuk over het wa ter waakt, fiets ik hier tussen maar liefst twaalf heiligenbeelden. Tijd om af te stappen. De Altstadt van Würzburg biedt veel mogelijk heden voor een 'après-fiets' met uitzicht op de wijnranken onder de Marienburg. ffll'Rothenburg ob der Tauber ligt op 575 kilometer van Utrecht. Wie van Rothenburg naar Würzburg fietst, kan met de trein terug naar Rothenburg. De Deutsche Bahn heeft vaak aanbiedingen voor fietsliefheb- bers. kijk op www.db-neder- land.nl ofwww.treinreiswinkel.nl Fietsen vanuit Nederland kan ook. Langs de Tauber loopt de Limesroute, die in Katwijk be gint. De fietsroutes staan in de serie Bikeline (uitgeverij Ester- bauer, www.esterbauer.com). Meer informatie bij het Duits Verkeersbureau, Postbus 12051, 1100 AB Amsterdam, telefoon 020-6978066 www.duitsverkeersbureau.nl - Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65