Fietsen langs de lieflijke Tauber en Main reizen 4 U Sleuteldokter Èmm I Nog voor ook maar naar het probleem is gekeken, moet betaald worden. Rothenburg ob der Tauber, op de grens van Baden-Württemberg en Beieren, ligt precies op een kruispunt van vijf aantrekkelijke fietsroutes. Bert Sitters koos voor het Liebliches Taubertal, met als toegeeft een tochtje langs de Main. Zaterdag 19 september 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 n e route tussen Flagstaff en Sedona in Arizona (VS) mag er zijn. Een vrolijk slingerende weg langs een even opgewekt, meedraaiend riviertje. De bomen zijn groen, de rotsen rood. Het is een prachtige dag. De zon schijnt, de kinderen melden telefonisch de eerste voldoen des voor wiskunde en Frans, de accountant schrijft in een mailtje dat er een belastingteruggave aan zit te komen. Het kan niet op en dat heeft een goed humeur tot gevolg. Bij een mooie weg komt onvermijdelijk het moment waar op het plan ontstaat hier een filmopname van te maken. Een kleine parkeerhaven biedt de mogelijkheid tot stoppen. We staan bij een uitkijkpunt dat een prachtig panorama biedt over berg en dal. Ik knip de auto op slot met de af standsbediening. Even later is het statief nodig dat in de kof ferbak ligt. De afstandsbediening van onze Amerikaan biedt de mogelijkheid om dit compartiment apart te ope nen. De deuren blijven dan dicht, de klep komt door mid del van hydraulische techniek omhoog. Na wat geklooi heb ik het statief uit de tas gewurmd. Er ligt nogal wat bagage in de weg, dus ik heb beide handen nodig. Met een diepe zucht gooi ik de achterklep dicht. Een routi nematige handeling. Maar op het moment dat het slot dicht- klikt, krijg ik een lichte steek in de maag. Inderdaad, de sleu tels. Bij al dat gepruts, heb ik ze even op een koffer gelegd, waardoor ze nu onbereikbaar zijn geworden. Binnen een paar seconden besef ik dat er sprake is van forse te genslag. De auto zit van voor tot achter op slot, we hebben niets om hem mee open te prutsen en bei de mobiele telefoons zie ik liggen op het dash board. Het is óm sacherijnig van te worden en dat ben ik dat ook meteen. Een snelle oplossing zou be reikt kunnen worden door het inslaan van een zij ruit. Stenen genoeg langs de kant van de weg. Maar het vooruitzicht van de daaruit voortvloeiende re paratie-ellende weerhoudt mij ervan. Liften naar een telefooncel en dan een slotenmaker bellen. Dat lijkt mij het beste. Er komt een gammele pick-up aan en ik heb mijn duim nog niet omhoog of de sympathieke Mexicaanse be stuurder mindert vaart. Bij een telefoonkantoortje een paar kilometer verderop bel ik de dichtstbijzijnde locksmith. Na het verstrekken van wat route-informatie en een creditcard nummer mag ik rekenen op de komst van de slotendeskun- dige. De aardige Mexicaan zet me weer keurig af bij de afge sloten auto. Inmiddels is het bewolkt geworden. Even later begint het zachtjes te regenen. Om niet kletsnat te worden gaan we, met de apparatuur, onder de auto lig gen. Anderhalf uur later is het droog en is de slotenmaker er nog steeds niet. Het zonnetje breekt weer door en een paar minuten later komt een gammele Suzuki Swift de hoek om tuffen. 'The Lock Doc' staat op het wagentje ge schreven. Achter het stuur zit niet de door mij verwachte onverschrokken sloten-killer, maar een verwarde vrouw die wild om zich heen gebaart. Het mens zou ons zo voorbij rij den, maar door het slaken van een luide schreeuw trek ik haar aandacht. Onverschrokken draait ze om. De vrouw, jaartje of 60, type oude hippie, valt meteen met de deur in huis. Nog voor ook maar naar het probleem is ge keken, moet betaald worden. Het is precies 165 dollar. Hand je contantje graag, want er zijn genoeg mensen die na haar gedane arbeid beginnen af te dingen. Ik verzeker haar dat ik graag betaal, maar dat de dollars in de auto liggen. Die moet dus eerst open. Dat is een probleem. Zonder geld geen deur open en zonder een geopende deur geen geld. De impasse wordt doorbroken wanneer ik mijn horloge aanbiedt als on derpand. Vooruit dan maar. Benieuwd naar de aanstaande operatie kijk ik even in de Su zuki naar de technische apparatuur die de dame bij zich heeft. Dat valt tegen. Twee opblaasbare rubberen kussentjes en een lange metalen stang. That's it. Ik heb er weinig ver trouwen in. Zij ziet dat Glimlachend pakt ze haar spulle tjes. De twee kussentjes wurmt ze tussen de voordeur. Dan blaast ze er lucht in en de deurstijl begint te wijken. Vervol gens gaat de metalen staaf naar binnen en met een lichte druk op de centrale deurvergrendeling springen de sloten open. Twee minuten werk, zaak opgelost. Ik ben verbijs terd. Ook blij natuurlijk, maar toch voornamelijk verbijs terd. Geen wonder dat je van tevoren moet betalen. Achter af geloof je die prijs echt niet. Tevreden ruimt de sleuteldok ter haar spullen weer op en haalt mijn horloge tevoor schijn. Ruilen voor 165 dollar? fats I: Terrasstoeltjes in Tauber- rettersheim lonken, foto 2: Tussen het groen en langs het water van de Tauber. foto 3: De bisschoppelijke Resi dent in Wiirzburg. foto 4: Het Deutschordenschloss in Rad Mergentheim. foto 5: Ook 's avonds is het markt plein in Rothenburg een plaatje. Crpte foto: De dikke stadsmuur van Rothenburg. foto's Bert Sitters en PR rfSi Berlijn© DUITSLAND Rothenburg ob der Tauber 1 München Wertheim TAUB Het is lastig fietsen over de puntige keitjes in de historische binnen stad van Rothenburg ob der Tauber. Maar ik ervaar dat het stadje op de grens van Baden-Württemberg en Beie ren meer moois te bieden heeft dan alleen maar de bekende Plönlein, het schilderachtige drie hoekige plein in het historische centrum. Ook het marktplein en de dikke stadsmuren zijn de moei te waard. De toevoeging 'ob der Tauber' bij de plaatsnaam is te recht, want Rothenburg ligt boven het riviertje de Tauber en dat biedt veel vergezichten. Voor de fietsroute door het Tauber tal hoef ik alleen maar naar bene den. De bordjes wijzen de weg. Lieflijk is het zeker: bossen, velden en wijngaarden tegen de heuvels wisselen elkaar af Onderweg dingt de horeca naar de gunst van fietsers, getuige de borden met de tekst Radfaher wilkommen. Het terras van de konditorei tussen de vakwerkhuisjes van Tauberret- tersheim lonken. Nog aantrekkelij ker is het Sonderangebot van koffie en zelfgebakken aardbeientaart. De uitspanning blijkt een waar BADEN- WÜRTTEMBERG Rothen trefpunt van fietsers. Ervaringen over de route en adressen van leu ke overnachtingsplaatsen worden uitgewisseld. Het Taubertal lijkt op maat gemaakt om op de bonne fooi te fietsen, want volgens de borden langs het fietspad zijn er re gelmatig slaapplaatsen vrij. De Tauber zeifis een gezapig stroompje, maar op veel huizen staat aangegeven hoe hoog het wa ter kan'stijgen na langdurige, hevi ge regenval. Tegen dergelijk ge weld is zelfs Nepomuk niet be stand, ondanks dat het beeld van de beschermheilige tegen het wa ter indrukwekkend afsteekt op veel bruggen over de Tauber. Nog indrukwekkender dan Nepo muk is de toegangspoort van het Deutschordenschloss (slot van de Duitse Orde) in Bad Mergent heim. Eenmaal door de poort er-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 64