binnenland 15 Twee nieuwe doden griep PIANO'S wantrouwend, agressief Politie jaagt feller op beller in de auto Geen knieslot tbs'ers leder zijn woonplezier TIÜPrBS ACUSTICA Kaketoe terecht www.oad.nl/disney 0900-8482 «uspm) zaterdag 19 september 2009 12.000 dementerenden zijn jonger dan 65 jaar De kans is 20 procent dat iemand in zijn leven dementie krijgt Elk uur krijgen vier mensen in Nederland dementie niet op iemands naam komen, ver telt algemeen directeur Gea Broe- kema. Maar als die persoon voor ze staat, herkennen ze die direct. Bij dementie is het alsof de infor matie helemaal uit het geheugen is verdwenen, waardoor herkenning onmogelijk is. Ze wanen zich gezond maar hebben moeite zaken te onthouden Wie de diagnose krijgt, 'schrikt na tuurlijk enorm', verklaart Broeke- ma. Toch is een vroege diagnose wél van belang: „Anderen in de omgeving kunnen er dan begrip voor opbrengen als je je spullen kwijtraakt of anders dan normaal reageert. De ziekte maakt onzeker, wantrouwend of agressief" Weten wat je hebt, geeft ook rust, zegt ze. Daarnaast is er bij een vroege vast stelling van de ziekte nog tijd om zelfhulp in te schakelen, eventue le medicijnen te slikken of thera pie te volgen en financiële zaken te regelen voordat dit niet meer lukt. Ben gaat drie keer per week naar de dagopvang in een zorgboerde rij. Zijn vrouw Ina werkt vier da gen per week. Eén dag in de week is Ben dus alleen thuis. „Dat lukt nog wel, want hij doet geen rare dingen", zegt Ina. Haar man ver zorgt thuis de hond. „Het kan ge beuren dat hij de etensbak op het aanrecht zet, plots vergeet waar hij mee bezig was en tv gaat kijken. Dan maak ik het maar af" Het voortdurend afscheid nemen is het moeilijkst, zegt Ina: „Steeds wordt Ben een beetje anders, hij reageert anders, doet anders. En wat afbreekt in zijn hersenen komt nooit meer terug." bilthoven - De afgelopen week zijn in Nederland twee mensen overleden aan de Mexicaanse griep. Het gaat om een man van 52 jaar en een vrouw van 85. Beiden waren verzwakt door andere ern stige ziekten. Het RIVM heeft dat gisteren bekendgemaakt. In Nederland zijn tot nu toe vier mensen aan de ziekte overleden. Woensdag stond het totaal aantal patiënten dat wegens de Mexicaan se griep in een ziekenhuis is opge nomen op negentig. Tien van hen werden deze week opgenomen, drie liggen er op de intensive care. In bijna de helft van de gevallen (47 procent) lijden de patiënten ook aan andere ernstige kwalen. Van elke 10.000 Nederlanders heb ben er nu gemiddeld 5,5 verschijn selen van de Mexicaanse griep. Vo rige week waren dat er nog gemid deld 4,5. Er is dus sprake van een kleine toename.- De telling is geba seerd op het aantal mensen dat zich bij de huisarts heeft gemeld. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RI VM) hoeven Nederlanders zich, nog geen ernstige zorgen te maken over de griep. De groei van de ver spreiding is niet 'significant'. Naar verwachting worden vanaf volgende maand de eerste Neder landers ingeënt tegen het virus. 42 dagen voordeel en verrassing tijdens de Morres Woon Marathon. Tot en met 25 oktober krijgt u introductiekorting op een deel van onze nieuwe collectie. Kijk voor deze en andere acties op www.morres.com WONEN Hulst [Zeeuws Vlaanderen] Alle dagen open van 10 tot 18 uur, ook op zondag Industrieterrein Tol-Morres Industrieweg 2 4561 GH Hulst Tel. 0114 - 388 388 Mail info@morres nl lelystad - De politie wil het niet-handsfree bellen onder auto mobilisten uitbannen. Dat stelde korpschef Bert Wijbenga van de politie Flevoland gisteren. In de Raad van Korpschefs is Wijbenga belast met verkeerszaken. Iedere agent die iemand met zijn mobiel achter het stuur ziet zitten, moet vanaf volgend jaar direct een bon van 150 euro uitschrijven. „Niet elke agent doet dat nu", stelt Wijbenga. „We gaan het veel stevi ger aanpakken." Niet-handsfree bellen in de auto is sinds 2002 strafbaar. Jaarlijks wor den er 100.000 bonnen uitgeschre ven voor autobellers zonder oortje of carkit. „Toch wordt er nog mas saal achter het stuur gebeld", aldus Wijbenga. De korpschef is bang dat als het massaal handsfree bel len niet wordt aangepakt er meer ongeoorloofd weggedrag komt. den haag - Tbs'ers die op verlof mogen, krijgen geen knieslot om. Dat heeft staatssecretaris Albayrak van Justitie besloten. De inzet van het knieslot, dat een tbs'er automa tisch in de hurkstand dwingt als hij ervandoor wil gaan, is te duur. Het systeem is wel technisch haal baar. Maar het knieslot moet op maat worden gemaakt om moge lijk lichamelijk letsel bij gebruik te voorkomen en daar zit een flink prijskaartje aan. Albayrak volstaat daarom met de maatregelen die in de afgelopen jaren al zijn inge voerd om het verlof van tbs'ers vei- Voor 'n advies op maat liger te maken. Zo gaat er bij de eerste vijf keer een beveiliger mee. De forensische psychiatrie uit be zwaren tegen het knieslot. Die ziet het middel als een ontoelaatbare inbreuk op de lichamelijke integri teit van de tbs'ers. De eerder genomen maatregelen hebben geleid tot een daling van het aantal ontsnappingen: van 99 in 2004 naar 28 in 2008. Het Burgercomité tegen Onrecht pleitte er gisteren voor het knie slot te gebruiken om zo ontsnap pingen als die van mensenhande laar Saban B. te voorkomen. veldhoven - De zeldzame kake toe, die vorige week werd gestolen uit het Papegaaienpark in Veldho ven, is terug. Hij is teruggevonden in Gemert, waar hij rondvloog. Een dief nam de vogel mee door een gat in de volière te knippen. Boek een verblijf vanaf 3 dagen in één van de magische Disney Hotels, incl. onbeperkt entree tot beide Disney® Parken en profiteer van gratis ontbijt, lunch én diner per persoon per nacht! Bovendien krijgen kinderen t/m 6 jaar hun verblijf, entree tot beidé Disney® Parken én vervoer per Oad-touringcar helemaal cadeau! zz= Vraag naar de voorwaarden. Boeken t/m 15 november en reizen t/m 21 december2009 W of ga naar uw ANVR-reisbureau BESTE PRIJS KWALITEIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5