Organist/musicus Kees van Eersel Het hart uit zijn bestaan n spectrum Zaterdag 19 september 2009 Op het plein rond de imposante Geerteskerk in Kloetinge hangt een serene rust. In de schaduw van het gebouw woont organist/musicus Kees van Eersel. Een man die liever de schaduwzijde zoekt, maar als musicus natuurlijk regelmatig in de belangstelling staat. Intussen heeft hij node afscheid moeten nemen als can tor/organist van de Grote Kerk in Goes. door Jeanette Vergouwen foto Izaak Verkeste Ik werd in augustus 65, ben gezond en had de Kerkenraad aangeboden om nog een paar jaar pro deo te blij ven. Dat aanbod heeft men afgewe zen en dat doet pijn. De kerkmu ziek, het orgel, mijn werk als musicus in de Grote Kerk vormden het hart van mijn bestaan. Ik voel me nu echt een beetje ge amputeerd." Van Eersel is geboren in Vlaardingen. Zijn liefde voor Zeeland is al heel oud. Hij maakte met medestudenten diverse reizen langs de orgels in Zeeland. „Zeeland is geweldig - de ruimte, de schoonheid van het agrarische landschap, leuke plaatsen en interessante orgels. Vijftig jaar geleden, na de Ramp, werden veel orgels gerestau reerd en er zijn nieuwe gebouwd, de zoge naamde Rampenfonds-orgels. De bou wers oriënteerden zich op historische in strumenten en er werd aandacht besteed aan de helderheid en de doorzichtige klank. In Goes bouwde Marcussen in een iets latere periode in de oude kast een nieuw orgel. Toen de plaats van cantor/ organist vrijkwam, heb ik geen moment getwijfeld." „Ik werd na een proefspel aangesteld en probeerde ook een Cantorij op te richten. Dat lukte niet het eerste jaar, want de Zeeuwen kijken graag de kat uit de boom. Met de kindercantorij studeerden we elke zondag tien minuten voor de dienst met de gelovigen een nieuw lied in uit het Liedboek. Een jaar later startte ik met de Cantorij en nog een paar jaar later met een instrumentaal ensemble." We hebben mooie kerkconcerten ver zorgd samen. Ook de reeks Marktconcer- ten en avondconcerten, waarvoor de laat ste jaren mevrouw Flipse en ik de kar trok ken, waren een succes. Op 5 en 9 augustus heb ik de laatste concerten gegeven. Er waren tegen de tweehonderd belang stellenden." Hij vertelt enthousiast over de pe riode rond 1980, toen mede door inzet van toenmalig commissaris van de koningin Boertien en bur gemeester Blanken van Goes het orgel flink is uitgebreid. Dat er wrijvingen waren tussen hem en de Kerkenraad zit Van Eersel nog steeds niet lekker. „Er waren en zijn nog steeds opvattingen die er van uitgaan dat een organist gewoon maar moet spelen wat er op het psalmenbriefje staat. Maar in 1972 is er een nationale re geling voor kerkmuziek inge voerd. Die is bindend en bevat rechten en plichten van de orga nist. Op dat gebied botste het wel eens. De laatste vijftien jaar had ik met de predikanten een goede verhouding en er was steeds plezierig overleg. Maar Kerkenraadsleden verdiepen zich ken nelijk niet in die regeling en mopperen dan als je bijvoorbeeld de bruidsmars uit de opera Lohengrin niet wil spe len. Dat is zowel onliturgisch als onartistiek, maar hoe leg je dat nu uit aan mensen die daar geen ge voel voor hebben, maar evengoed een mening denken te moeten hebben?" kelijke man, maar ik ben wel altijd bereid tot overleg. Jammer dat het zo geëindigd is. Het concert vandaag zal echter feestelijk zijn." Van Eersel bad gehoopt aanstaande december een groots concert tc organiseren. „Ik zou dan 35 jaar verbonden zijn geweest aan de Grote kerk in Goes en ik ben dan ook een halve eeuw organist. Omdat ik verplicht afscheid moest nemen van de Maria Magdalena Cantorij vindt het concert nu vandaag, za terdag, plaats in de Geerteskerk in Kloetin ge. Het Zeeuws Vocaal Ensemble bestaat twintig jaar en de twee koren vertolken, begeleid door een ad hoe orkest, het Cre do van Vivaldi en de Coronation Anthems (1 t/m 4) van Handel. Ik voel me verwant aan Handel en Bach, al was het maar om dat zij ook altijd moesten vechten voor hun positie in kerk en maat schappij. Handel schreef prachtige, feestelijke mu ziek voor koren. Deze werken blijven inte ressant en ont roerend, zelfs na maanden instuderen." Toekomst plannen heeft hij genoeg. „Ik blijfbeiaardier in Veere, dirigent van het Zeeuws Vocaal Ensemble en verzorg liefst zoveel mogelijk or gelrecitals. Ook blijf ik com poneren en ik ga mijn me- Loires schrijven. Een groot sti mulator hiervoor is Maarten 't Hart. Hij vindt dat ik dit absoluut moet doen omdat er nog geen memoires zijn van organisten. O ja, ik krijg nu ook eindelijk tijd om alle muziek thuis te inventari seren en rubriceren en mijn ver zamelingen over Vlaardingen en Zeeland op orde te brengen." Het concert in de Geerteskerk in Kloetinge begint vandaag, zater dag, om 20.00 uur. Kaarten kosten 15 euro; kinderen tot 12 gratis. Volgens Van Eersel is veel oud zeer mede oorzaak van de beëin diging van zijn taak in augustus. „Het imago van die vervelende Van Eersel raak ik niet snel kwijt. Ik ben zeker geen gemak-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59