Ze noemden me de vrome spectrum H IO Zaterdag 19 september 2009 CANADA Graafschap Bar Harbor/ Acadia National^ Park' VERENIGDE STATEN Verslaggeefster Lilian Dominicus reisde van medio februari tot en met medio april door het noordoosten van de Verenigde Staten, op zoek naar Zeeuwse sporen. Regelmatig publiceert ze nieuwe geschiedenis sen over geëmigreerde Zeeuwen op het weblog: www.pzc.nl/blogs/liliandominicus. De kerkjes waar Adriaan Zwemer preekte, zoals de ze in Graafschap, waren klein, niet meer dan blok hutten met bankjes van boomstammen. Sommige families zijn kweekvijvers voor kunstenaars of zakenlieden, andere brengen presidenten voort. Adriaan Zwemer uit Oostkapelle werd dominee in Amerika. Zijn nabestaanden werden bijna allen dominee, leraar, missionaris of dokter. tekst en foto's Lilian Dominicus Adriaan Zwemer uit Oostka pelle voelde zijn hele leven al een roeping tot God. „Mijn vroegste herinnering over religie speelt zich af toen ik acht jaar oud was", vertelt Zwemer in een document over zijn leven, dat hij schreef voor zijn nageslacht. „Iemand op ons dorp had een verschrikkelijk slechte daad begaan. Toen ik thuis kwam, kon ik het nieuws niet achterhouden voor mijn moeder en nadat ik het haar had verteld vroeg ik haar: 'Hoe goddeloos is dat?' Na een moment van reflectie antwoordde ze: 'Ja, kind, maar hoewel niet iedereen een dergelijke zonde begaat, zijn alle mensen zondaars.' Het voelde alsof er een vonnis over mij was uitgesproken." Vanaf die tijd voelde de kleine Adriaan de behoefte tot gebed. „Ik begon in het ge heim te bidden", schrijft hij. „Ik begon me bewust te worden van mijn eigen zonden, zowel op school als spelend tijdens de Sab bat. En ik werd ook steeds kritischer tegen over de zonden van anderen. Dat werd steeds duidelijker in mijn weigering om met andere kinderen mee te doen aan spel letjes die ik zoodig achtte. Ze noemden me 'de vrome'." Eind 1848 werd dominee Van der Klijn ge vraagd naar Amerika te komen om zich be schikbaar te stellen aan de gemeenschap van Graafschap, vlakbij Holland en Zee land in de staat Michigan. West-Michigan stond in die tijd bekend als de kolonie waar veel Nederlanders neerstreken. On derzoeker Hans Krabbendam van het Roosevelt Study Center in Middelburg: „Kerken en predikanten hebben een voor name rol gespeeld in het ontstaan van de Nederlands-Amerikaanse identiteit." Er was sprake van dat de hele familie van Zwemers verloofde Catharina Boon met Klijn zou meegaan. En dus stortte Adriaan zich alvast op de studie van de Engelse taal. „Maar moeder (verloofde Catharina, red.) zag haar toekomst in Nederland lig gen, zelfs als al haar familieleden naar Amerika zouden vertrekken", meldt Adriaan. Er werd gepraat en natuurlijk veel gebeden en toen viel een beslissing: Adriaan Zwemer en Catharina Boon gin gen mee als leden van het huishouden van dominee Klijn. De rest van de familie kon maar niet beslissen en bleef uiteindelijk thuis. Gedurende de reis van New York naar de Nederlandse kolonie in Michigan maakte het gezelschap een tussenstop in Roches ter, in het noorden van New York. Adriaan, die volledig vertrouwde op de goddelijke voorzienigheid, kreeg een inge ving en besloot dat hij hier zou blijven. De rest van het gezelschap liet hij achter zich. „Pas vijfjaar later zouden we de kolonie bereiken en pas 27 jaar later gingen we naar Graafschap." Adriaan en Catharina trouwden in Rochester, huurden een ach terkamertje bij een Nederlandse kleerma ker en stichtten een gezinnetje. Ze zouden dertien kinderen krijgen. Zwemer gaf cate chese en was actief als ouderling voor de Dutch Reformed Church in Rochester, toen er geld genoeg was om hem te laten studeren aan Holland Academy, het later Hope College in Holland. Eindelijk kon hij zijn roeping om dominee te worden waar maken. et waren moeilijke tijden. Zwe mer zag zich gedwongen zijn ei gen huis te bouwen, land te be werken, hout te hakken, te-zorgen voor zijn ziekelijke vrouw en tegelijkertijd te studeren. Van lieverlee ging het beter en werd Zwemer gevraagd om te preken in Vriesland, een ander plaatsje bij Holland, Michigan. Later zou hij ook in het naburi ge Graafschap en in Middelburg (Iowa) diensten voorgaan. De kerkjes waren over het algemeen klein, niet meer dan blokhut ten. „Meestal lag er slechts zand op de vloer, de bankjes waren boomstammen en de ruimte werd verwarmd door een ka cheltje", zegt Samuel Pickens, Adriaans achterkleinzoon. Pickens' grootvader is de bekende missio naris Samuel Zwemer, die meer dan vijftig boeken schreef over diverse religieuze the ma's en naar onder meer Saudi-Arabië ver trok om moslims te bekeren. Een bijna on mogelijke missie, maar daar was het Sa muel Zwemer niet om te doen. „Hij gaf ge hoor aan zijn roeping." Als een van Zwe mers achterkleinkinderen is Pickens trots op zijn overgrootvader en diens nalaten schap. Pickens, die dokter werd en nu in de staat Massachusetts woont, is in China geboren. Zijn vader was daar missionair. Een neef van hem, James Neevel, is predi kant in Clifton Park in de staat New York. „Adriaan is de stamvader van alle Zwe mers in Amerika. Zijn nageslacht is over de hele wereld uitgezwermd. Onze hele fa milie bestaat uit dominees, leraren, missio narissen en doktoren." Vier generaties Zwemer: Adriaan Zwemer, James F. Zwemer, Kate Zwe mer Nettinga en Cornelia Zwemer Nettinga. Adriaan Zwemer uit Oostkapelle is de stam vader van alle Zwemers in Amerika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58