spectrum 8 Boze vrouwen Zaterdag 19 september 2009 STANDPLAATS door Robert-Jan Friele De titel boven het bericht klonk als opmaat voor een komische uiteenzetting. 'Waarom alle Ar gentijnse vrouwen zo boos zijn', zo begon een stukje van enkele re gels op een internetforum over Buenos Aires. Het leidde in ijltempo tot een ge weldige discussie, waarin de ene na de andere theorie voorbijkwam, niemand de bewering aanviel waarmee het alle maal was begonnen en humor absoluut geen rol speelde. Het is ook waar: alle Argentijnse vrou wen zijn boos. Of ze doen hun best er boos uit te zien. Reis ik voor een reporta ge naar Brazilië, dan voel ik mij als een profvoetballer in een discotheek: een ge wild object. In Colombia is het net zo, zij het subtieler: steelse blikken, glim lachen, complimenten. De tropi sche luchten van Centraal-Amerika brengen ook van alles teweeg. En zelfs in de traditioneel gereser veerdere Andeslanden als Ecuador, Peru en Bolivia zijn de vrolijke blik en kwinkslag nooit ver weg. In Argentinië daarentegen kijken de vrouwen bij voorkeur strak voor zich uit, alsof oogcontact besmette lijk is. In winkels schrik ik regelma tig als ik weer eens word toegespro ken op een toon die grenst aan woe de. En een vriendelijke opmerking bij het bestellen van een kop koffie ketst af op een muur van beton en prikkeldraad. Soledad, een kennis van mij, legde laatst uit wat er vol gens haar aan de hand is. Ze zat tot haar 18e op een meisjesschool en al die tijd waren mannen vreemde wezens voor wie je moest oppas sen. Veel is er niet veranderd. Sole dad praat wel eens met een man, maar pas nadat hij eerst keurig de deur heeft opengehouden wanneer hij haar thuis komt afhalen voor een afspraakje. Ze gelooft ook niet in vriendschap tus sen man en vrouw. „En alle Argentijnse mannen gaan vreemd." Tegen dat laatste valt ongetwijfeld iets in te brengen, maar het staat vast dat de Argentijnse man - die vaak tot zijn 18e op een jongensschool heeft gezeten en aan het omgekeerde syndroom lijdt als Soledad - een weinig subtiele macho is. 'Vrouw bed', lijkt de enige formule die ze kennen. Toen een Canadese vriendin onlangs na een date een gewenste stap niet wenste te zetten, zei de Argentijn: „Oh, ga je nu Argentijns doen?" Ook al eens gehoord: „We hebben prachtige vrouwen, maar het gaat mis zodra je aan ze zit." En: „Ik wil geen Argentijnse vrouw, want die zijn allemaal hyste risch." Anderen zoeken de verklaring voor de boosheid op het (lege) bord: de strakke wespentaille is in Argentinië al jaren de voorgeschreven mode en in res taurants is sla een gewilder product dan vlees. Prinses Maxima vormt natuurlijk de uitzondering op de regel en oogt met een een stuk gezelliger dan haar landge- notes. De paradox is dat de Argentijnse vrouw, ondanks de ogenschijnlijke boos heid op de man in het algemeen en de Ar gentijnse man in het bijzonder, er alles aan doet er zo aantrekkelijk mogelijk uit te zien. Ze dragen de prachtigste kleding, gaan zo vaak als het kan naar de sport school en over cosmetische ingrepen wordt moeilijk noch zuinig gedaan. Ar gentinië is wereldleider borstvergrotin gen, botoxbehandelingen en fijngesle pen neusjes. Zelfs vrouwen op leeftijd zijn zo met hun uiterlijk bezig, dat het lijkt alsof zij de prooi voor hun dochters naar huis moeten slepen. Het vooroordeel dat in Argentinië de mooiste vrouwen rondlopen, klopt daar om. Maar echt gezellig zijn ze niet Op de vlakten ten zuiden van Merti bezwijkt het vee onder de hitte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56